Գալիպոլիի 100-ամյակն ապրիլի 24-ին նշելը ծանր նստեց Թուրքիայի վրա
Թուրքական Cumhuriyet պարբերականի լրագրող Դույգու Գյուվենչը խիստ քննադատության է ենթարկել թուրքական իշխանությունների քայլերը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմն առնելու հարցում՝ շեշտելով, որ դրանից Թուրքիան միայն կորուստներ ունեցավ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28  ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Թուրքիան մեծ կորուստներ ունեցավ հայերին որպես պատասխան Գալիպոլիի 100-ամյակը հենց ապրիլի 24-ին նշելով։
Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ցեղասպանությունը ճանաչող երկրները կամ ճանաչումը վերաձեւակերպող երկրների թիվը 10-ով ավելացավ։
2015-ին «ցեղասպանություն» ասող երկրներն են՝ Վատիկան, Արգենտինա, Ավստրիա, Բուլղարիա, Չիլի, Չեխիա, Գերմանիա, Հոլանդիա, Ռուսաստան եւ Սիրիա։ Անկարան աշխատանքներ է տանում, որպեսզի կանխի Գերմանիայի նախագահի ելույթն արտացոլող որոշումը Գերմանիայի խորհրդարանում»,-նշել է Cumhurıyet-ի լրագրողը։

Journalist Duygu Guvenc of Turkey’s Cumhuriyet daily harshly criticized the Turkish authorities’ steps toward impeding the international recognition of the Armenian Genocide.
Turkey journalist: Turkey suffered celebrating Gallipoli Battle's anniversary on April 24
STEPANAKERT, APRIL 28, ARTSAKHPRESS։ “Turkey suffered big losses by celebrating on April 24, as a response to Armenians, the 100th anniversary of [the Battle of] Gallipoli.
“[But] on the 100th anniversary of the [Armenian] Genocide, the number of countries recognizing the genocide, or countries reformulating the recognition, has increased by ten.
“The Vatican, Argentina, Austria, Bulgaria, Chile, Czech Republic, Germany, the Netherlands, Russia and Syria are the countries that said ‘genocide’ in 2015.
“[Yet] Ankara is carrying out activities to prevent, in the parliament of Germany, the decision that reflects the German president’s [genocide-recognizing] remarks,” the Cumhuriyet journalist noted, in particular.