Թուրքիայի` ԵՄ-ի հավակնությունները բարդանում են Հայոց ցեղասպանության հարցի պատճառով. Յոհաննես Հան
Թուրքիայի բուռն արձագանքը եվրոպական երկրների նկատմամբ, որոնք 1915 թվականի Օսմանյան թուրքերի կողմից հայերի կոտորածն անվանում են ցեղասպանություն, կբարդացնի Անկարայի` Եվրոպական միությանը միանալու հավակնությունները, հայտարարել է ԵՄ ընդլայնման և հարևանության հարցերով հանձնակատար Յոհաննես Հանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Reuters գործակալության փոխանցմամբ՝ «Անկարայի չափից դուրս կոպիտ արձագանքը կդիտարկվի հունիսին կայանալիք ընտրությունների համատեքստում: Դա կարող է բավականին տարածված լինել երկրի ներսում և բնակչության որոշ շրջանակներում: Սակայն այն, ինչ ինձ անհանգստացնում է, երկարաժամկետ հետևանքներն են»,-ավստրիական Der Standard թերթին տված հարցազրույցի ժամանակ ասել է Հանը` ավելացնելով, որ հակաեվրոպական և հակաարևմտյան դիրքորոշման սերմերը ծլում են, ինչն ապագայում ԵՄ-ին ադամակցությունը դարձնում է շատ դժվար:
Հիշեցնենք, որ ապրիլին Եվրոպական խորհրդարանը և Հռոմի պապը 1915 թվականի հայերի կոտորածը ցեղասպանություն անվանեցին, Ավստրիայի խորհրդարանն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարություն, իսկ Գերմանիայի նախագահը իր երկրի պատմության մեջ առաջին անգամ Օսմայան կայսրության իրագործած 1915 թ հայկական ջարդերը կոչեց Ցեղասպանություն:

Turkey's backlash against European countries that call Ottoman Turks' 1915 massacre of Armenians genocide will complicate Ankara's ambitions to join the European Union, the commissioner in charge of EU enlargement told a newspaper on Thursday, Reuters reported.
Turkey's EU ambitions complicated by row over Armenia Genocide
STEPANAKERT, APRIL 30, ARTSAKHPRESS։  Turkey denies that the killing of up to 1.5 million Armenians in what is now Turkey, at the height of World War One, constitutes genocide and relations with Armenia are still blighted by the dispute.
Turkey has also rebuked EU members including Germany and Austria whose parliaments used the word in resolutions marking the 100th anniversary of the event this month.
Commissioner Johannes Hahn told Austrian newspaper Der Standard that Ankara's "very harsh" reaction should be seen in the context of elections coming up in June.
"This may be quite popular in parts of the country and among certain parts of the population. But what worries me are the long-term consequences," he was quoted as saying in an interview.
"The seeds of an anti-European and anti-Western stance are thus sown, which from today's perspective makes a future (EU) entry very difficult."
The European Parliament this month also backed a motion that called the massacre genocide, days after Pope Francis provoked fury in Turkey by using the same term.