Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը գրում է.
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 30 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «2023 թվականի նոյեմբերի 11-ին ադրբեջանական պաշտոնական Ազերթաջ լրատվական գործակալությունը ծավալուն հոդված է տպագրել, որը նվիրված էր օկուպացված Հադրութի շրջանի Վանք գյուղում գտնվող Սպիտակ խաչ վանքին:
Հոդվածում, հղում անելով ադրբեջանցի պատմաբան Մուհաբբատ Փաշաևային, նշվում է, որ «հայկական օկուպացիայի տարիներին» հայկական կողմը իբրև թե սեփականացրել է «Ղարաբաղի քրիստոնեական մշակութային ժառանգությունը» և փորձել է այն ներկայացնել հայկական և որպես օրինակ բերվում է Սպիտակ խաչ վանքը: Ադրբեջանական լրատվական կայքը կրկին տարածում է ադրբեջանական պետական քարոզչության հիմնական թեզերից մեկը, համաձայն որի Արցախում գտնվող քրիստոնեական մշակութային ժառանգությունը հայերի հետ ոչ մի առնչություն չունի, այն աղվանա-ուդիական է, սեփականացվել, յուրացվել և հայացվել է: Ադրբեջանական քարոզչամեքենայի անընդհատ կրկնվող այս թեզերը վաղուց արդեն ծանոթ են, սակայն այս հոդվածում ադրբեջանական կողմը առաջ է քաշում քարոզչական նոր թեզ՝ իբր խորհրդային տարիներին ադրբեջանցի գիտնականները հնարավորություն չեն ունեցել հետազոտություններ իրականացնել Ղարաբաղի տարածքում, քանի որ եղել են «լուրջ խոչընդոտներ»: Ըստ Փաշաևայի՝ ներկայումս հնարավորություններ են ստեղծվել «աղվանական քրիստոնեական ժառանգության օբյեկտիվ հետազոտության համար»:
Բաքվից հնչող այս հայտարարություններում ամենից տարակուսելին այն է, թե խորհրդային տարիներին ադրբեջանցի գիտնականները հնարավորություն չեն ունեցել հետազոտելու Ղարաբաղի քրիստոնեական ժառանգությունը: Խորհրդային տարիներին Ադրբեջանի դե յուրե և դե ֆակտո մաս կազմող ԼՂԻՄ-ը վարչական, տնտեսական, ֆինանսական, ենթակառուցվածքային լծակներով ուղղակի և անուղղակի կերպով վերահսկվում էր պաշտոնական Բաքվի կողմից և անգամ փոքրիկ տարակարծությունը պաշտոնական Բաքվի տեսակետի և քաղաքականության հանդեպ ենթադրում էր տեղում պատիժների կիրառում: Խորհրդային տարիներին պատմական Արցախի տարածքում հետազոտություններ իրականացնելու իրավունք ունեին միայն ադրբեջանցի գիտնականները, որոնք, մեծամասամբ աշխատանքներ էին տանում այնպիսի հուշարձաններում, որոնք ոչ մի աղերս չունեին քրիստոնեական մշակութային ժառանգության հետ: Խորհրդային տարիներին Ադրբեջանի Գիտութունների Ակադեմիայի կողմից հրատարակված բազմաթիվ գիտական ժողովածուներում պատմական Արցախի հուշարձանները, քրիստոնեական ժառանգությունը գրեթե ներկայացված չէ:
Արցախի պատմությամբ հետաքրքրված էին միայն որոշ ադրբեջանցի գիտնականներ, ովքեր զբաղվում էին Արցախի և Ուտիքի պատմության «սրբագրությամբ»՝ բացառելով ամեն հայկականը: Սրբագրման և խմբագրման քաղաքականությունը ակտիվացավ սկսած 1950-ական թվականներից և հատկապես ակտիվ փուլ մտավ 1960-ականներին: Արցախի քրիստոնեական ժառանգության, մշակույթի և պատմության խմբագրմամբ զբաղվում էին Զ. Բունիյաթովը, Դ. Ախունդովը, Ֆ. Մամեդովան, Ռ. Գեուշևը, Ի. Ալիևը և այլք: Ադրբեջանցի գիտնականները մշակեցին Արցախի պատմության, մշակույթի, մշակութային ժառանգության կլանման, խեղաթյուրման «տեսական» հիմքերը, որի հիմնական առանցքը Արցախի և նրա մշակութային ժառանգության աղվանացումն էր:
«Ղարաբաղի քրիստոնեական մշակութային ժառանգության» հնագիտական հետազոտությամբ զբաղվել է միայն Ռաշիդ Գեուշևը: Վերջինս «պեղումներ» է իրականացրել Ամարասի վանքում, Ճանկաթաղում, իր աշխատանքներում անդրադարձել է Գանձասարի վանքին, Դադիվանքին և որոշ այլ հուշարձանների, սակայն, բնականաբար, հայկականը ժխտելով և դրանք ներկայացնելով որպես աղվանական:
Ադրբեջանցի որոշ գիտնականներ էլ փորձեցին անդրադառնալ Արցախի կոթողային մշակույթին: Այդպիսիններից էին Դ. Ախունդովը, Ռ. Գեուշևը, Ն. Ռզաևը, Մ. Խալիլովը: Ընդ որում, իրենք իրենց աշխատանքներում բերում են ԼՂԻՄ-ում գտնվող տարբեր խաչքարերի օրինակներ և լուսանկարներ: Միայն այս հանգամանքն արդեն ինքնին վկայում է, որ խորհրդային տարիներին ադրբեջանցի գիտնականների առջև արգելքներ չկային:
Սակայն, մեծամասամբ Արցախի մշակութային ժառանգության հանդեպ հետաքրքրությունը քիչ էր, քիչ էին նաև հետազոտությունները: Սա լավագույն ցուցիչն է այն իրողության, որ այն հետաքրքիր չէր ադրբեջանցի հետազոտողների մեծ մասի համար: Ավելին, նույն խորհրդային տարիներին պաշտոնական Ադրբեջանի կողմից քանդվել են ԱդրՍՍՀ Քելբաջարի, Լաչինի շրջաններում գտնվող բազմաթիվ եկեղեցիներ, վանքեր, ջարդվել են տասնյակ խաչքարեր և տապանաքարեր: Եվ ոչ մի արձագանք ադրբեջանցի գիտնականների կողմից:
Նշենք, որ խորհրդային տարիներին ադրբեջանական իշխանությունները արհեստական խոչընդոտներ, արգելքներ էին ստեղծում միայն հայ հետազոտողների համար, որոնց համար վտանգավոր էր աշխատել հայաթափված շրջաններում՝ Քարվաճառ, Քաշաթաղ և այլն: Խորհրդային տարիներին ԼՂԻՄ-ում որոշ աշխատանքներ կարողացել են կատարել միայն անհատներ: Անհնար էր խոսել հայկական արշավախմբերի մասին:
Խորհրդային տարիներին ԼՂԻՄ տարածքում գտնվող հուշարձաններից շատերը չէին անձնագրավորվել, փաստաթղթեր չէին կազմվել: Խորհրդային Ադրբեջանի զբոսաշրջային գրքույկներում ԼՂԻՄ-ի քրիստոնեական հուշարձանները գրեթե ներկայացված չէին, Խորհրդային Ադրբեջանի զբոսաշրջային քարտեզում ներառված էին միայն Շուշիի իսլամական հուշարձանները:
Հոդվածում առանձին կերպով խոսվում է «աղվան-ուդի» գիտնականների մասին, ում ևս իբր հայկական կողմը հնարավորություն չէր տալիս հետազոտություններ իրականացնել: Այս դիտարկումը առնվազն տարակուսելի է: Այդ ի՞նչ աղվան-ուդի գիտնականներ կային, որոնց թույլ չէր տրվում աշխատել:
Շատ վտանգավոր թեզեր են պարունակում աղվանա-ուդիական կրոնական համայնքի ղեկավար Ռաֆիկ Դանակարիի հայտարարությունները և մասնավորապես այն, որ որոշ եկեղեցիներ կոնսերվացվելու են, որոշները՝ վերականգնվելու, իսկ որոշները կգործեն որպես թանգարան: Սրա տակ պետք է վստահաբար հասկանալ մի բան, որ վերականգնման քողի ներքո ջնջվելու են հայերեն արձանագրությունները, խաչային ու խաչքարային հորինվածքները, խաչքարերը, ինչն արվել է, երբ խորհրդային տարիներին ադրբեջանական կողմը փորձում էր «վերականգնել և աղվանացնել» հուշարձանները:
«Վերականգնված և պատմական տեսքի»  բերված հուշարձաններից է Վանքասար լեռան գագաթին գտնվող եկեղեցին, որի վրայից քերվել են հայերեն արձանգրությունները, խաչանշանները, անհետացել են շրջակա խաչքարերը, իսկ մեկը Աղդամում թանգարայնացվել էր՝ եղծվելով: Եկեղեցին կրել է արտաքին փոփոխություններ, որոնք բնորոշ չէին առհասարակ վաղքրիստոնեական ճարտարապետությանը:
Այսպիսով, կարող ենք տեսնել, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենան փորձում է ադրբեջանցի գիտնականներին ներկայացնել որպես տուժող կողմ, զոհ, ում հայերը արգելում էին խորհրդային տարիներին հետազոտել Արցախը»։

On November 11, the official Azerbaijani news agency Azertag released a comprehensive article focusing on the Spitak Khach Monastery situated in the village of Vank within the occupied Hadrut region of Artsakh.
Monument Watch: Azerbaijan propaganda machine circulates new theory
STEPANAKERT,  NOVEMBER 30 , ARTSAKHPRESS:  Monument Watch, which monitors Artsakh's cultural heritage, informed and added as follows:
The article, citing Azerbaijani historian Muhabbat Pashaeva, asserts that during the "years of Armenian occupation," the Armenian side purportedly claimed the "Christian cultural heritage of Karabakh," attempting to present it as Armenian. The Spitak Khach Monastery is cited as an example. Once again, the Azerbaijani news site is propagating a key theme of Azerbaijani state propaganda, asserting that the Christian cultural heritage in Artsakh has no connection to Armenians; it is Albanian-Udi, allegedly appropriated and Armenianized. These well-known themes of the Azerbaijani propaganda machine have been circulated for a considerable time. However, in this article, the Azerbaijani side introduces a new propaganda theme, suggesting that during the Soviet years, Azerbaijani scientists faced "serious obstacles" that prevented them from conducting research in the Karabakh territory. According to Pashaeva, opportunities have now been created for the "objective research of the Caucasian Albanian Christian heritage."
The statements from Baku claiming that Azerbaijani scientists did not have the opportunity to research the Christian heritage of Karabakh during the Soviet years are puzzling. Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast, which was both a de jure and de facto part of Azerbaijan during that period, was under the direct and indirect control of official Baku. The administrative, economic, financial, and infrastructural levers were in the hands of Baku, and any disagreement with the official viewpoint or policy could lead to immediate on-the-spot repercussions. During the Soviet years, only Azerbaijani scientists had the right to conduct research in the historical territory of Artsakh, and most of them focused on monuments unrelated to the Christian cultural heritage. The scientific collections published by the Academy of Sciences of Azerbaijan during that time show minimal representation of the historical monuments of Artsakh and the Christian heritage.
Only a few Azerbaijani scientists showed interest in the history of Artsakh, focusing on a biased "scripture" of the history of Artsakh and Utik, deliberately excluding any Armenian connection. The policy of proofreading and editing gained momentum in the 1950s and became particularly pronounced in the 1960s. The editing of the Christian heritage, culture, and history of Artsakh was carried out by Azerbaijani scholars such as Z. Buniyatov, D. Akhundov, F. Mamedovan, R. Geushev, I. Aliyev, and others. These Azerbaijani scientists developed theoretical foundations for assimilating and distorting the history, culture, and cultural heritage of Artsakh, with a primary focus on Albanianizing Artsakh and its cultural heritage.
Rashid Geushev was the only one involved in archaeological research on the "Christian cultural heritage of Karabakh." He conducted "excavations" in Amaras Monastery, Chankatagh, and in his works, he referenced Gandzasar Monastery, Dadivank, and some other monuments. However, he naturally denied their Armenian connection, presenting them as Albanian.
Some Azerbaijani scientists also attempted to address the monumental culture of Artsakh, including D. Akhundov, R. Geushev, N. Rzaev, M. Khalilov. Furthermore, in their works, they provided examples and photos of various khachkars [i.e. cross-stones] in Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast. This fact alone demonstrates that there were no obstacles for Azerbaijani scientists during the Soviet years.
However, for the most part, there was little interest in the cultural heritage of Artsakh, and there were also few researchers. This is the best indicator that it was not interesting or crucial for most Azerbaijani researchers. Moreover, during the same Soviet years, many churches and monasteries in the regions of Kelbajar and Lachin of the SSR were demolished by official Azerbaijan, and dozens of khachkars and tombstones were broken, with no response from Azerbaijani scientists.
It should be noted that during the Soviet years, the Azerbaijani authorities created artificial barriers and obstacles only for Armenian researchers, for whom it was dangerous to work in depopulated regions such as Karvachar, Kashatagh, etc. During the Soviet years, only individuals were able to carry out certain works in the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast. It was impossible to talk about Armenian expeditions.
During the Soviet years, many of the monuments in the territory of Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast were not registered, and documents were not drawn up. The Christian monuments of Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast were almost not represented in the tourist brochures of Soviet Azerbaijan, and only the Islamic monuments of Shushi were included in the tourist map of Soviet Azerbaijan.
The article separately talks about "Albanian-Udi" scientists, whom the Armenian side allegedly did not allow to conduct research. This observation is puzzling, to say the least. What Albanian-Udi scientists were there who were not allowed to work?
The statements of Rafik Danakari, the leader of the Albanian-Udi religious community, contain very dangerous theses particularly that some churches will be conserved, some will be restored, and some will function as museums. One thing must be understood for sure: under the guise of restoration, Armenian inscriptions, crosses, and khachkar compositions, khachkars will be erased, as was done when the Azerbaijani side attempted to "restore and Albanize" monuments during the Soviet years.
Among the monuments brought to a "restored and historical appearance" is the church on the top of Vankasar Mountain, from which the Armenian inscriptions and khachkars were scraped off, the surrounding khachkars disappeared, and one was museumized in Aghdam, being forged. The church underwent external changes that were not typical of early Christian architecture in general.
Thus, we can see that the Azerbaijani propaganda machine is attempting to portray Azerbaijani scientists as victims, claiming that Armenians prohibited them from exploring Artsakh during the Soviet years.