Հայկական կոնյակը՝ Ջեք Մաքսվելի «լավագույն ալկոհոլային խմիչք»
Հոլիվուդյան դերասան Ջեք Մաքսվելը հայտնի է նաեւ որպես ճանապարհորդ, որն իր հաղորդման շրջանակներում ներկայացնում է տարբեր երկրներ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ՀՈՒԼԻՍԻ 6, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  radiotimes.com-ի փոխանցմամբ՝ մի քանի ամիս առաջ Ջեքըայցելել էր Հայաստան։ Վերջերս նա ամփոփել է իր բոլոր ճանապարհորդությունները եւ կազմել «լավագույն ալկոհոլային խմիչք» թոփ-տասնյակը։
Լավագույն տասնյակում հայտնվել են Պերուն (պիսկո), Ճապոնիան (սակե), Բելիզը (շոկոլադե ստաուտ), Իսլանդիան (բիրկիր), Թուրքիա (ռակիա), Իսպանիա (ռատաֆիա՝ խոտաբույսերից պատրաստված թուրմ), Ճապոնիա (վիսկի, փոքր-ինչ զարմանալի է, բայց փաստ), Մոնղոլիա (Չինգիս խան  օղի), Ավստրիան (ռոմ) եւ Հայաստանը («Դվին» կոնյակ)։ Մաքսվելի «Լավագույն ալկոհոլային խմիչք» թոփ-տասնյակի ութերորդ տեղը զբաղեցրած հայկական կոնյակի մասին ճանապարհորդը գրել է.
«Ասում են, որ հայկական կոնյակը բարեկամական հարաբերություններ է հաստատել Ստալինի, Ռուզվելտի եւ Չերչիլի միջեւ Յալթայում կայացած հանդիպման ժամանակ։ Ասում են, որ դրանից հետո Ստալինը 400 շիշ կոնյակ է ուղարկել Չերչիլին։ Ասում են նաեւ, որ Ռուզվելտին նույնպես հայկական կոնյակ են ուղարկել։ Չգիտեմ՝ ճիշտ է սա, թե ոչ, բայց ես իսկապես հավանեցի այն։ Հայկական կոնյակը ուղղակի ֆանտաստիկ համ ուներ։ Ես երբեք նման կոնյակ չէի ըմպել»,- գրել է Ջեքը։

Армянский коньяк в топ-десятке самых лучших алкогольных напитков в мире
Голливудский актер Джек Максвелл («Дурнушка Бетти», «Остаться в живых») помимо своей кинокарьеры является и заядлым путешественником. Несколько месяцев назад он представил программу о путешествии по Армении, а на днях по итогам всех своих походов по странам мира решил составить топ-десятку самых лучших алкогольных напитков в мире.
СТЕПАНАКЕРТ 6  июля АРЦАХПРЕСС-  В лучшей десятке помимо напитков Перу (Писко Сур), Японии (Саке), Белиз (Шоколадный стаут), Исландия (Биркир – березовый ликер), Турция (Ракия), Испания (Ратафия – каталонская настойка из трав), Япония (виски – странно, но факт), Австрия (ром), Монголия (водка Чингис-хан) оказался и армянский «Двин» (восьмое место), о котором актер пишет:
«Говорят, что этот дорогостоящий армянский коньяк создал дружелюбную атмосферу между Сталиным, Рузвельтом и Черчиллем во время встречи лидеров стран антигитлеровской коалиции в Ялте. Говорят, что Сталин затем послал 400 бутылок коньяка того года Черчиллю. Также говорят, что коньяк послали и Рузвельту. Не знаю, правда ли это, но я полюбил этот напиток. Это была просто фантастика. Такого опыта у меня еще не было, правда в том, что это один из лучших ликеров, которые я пил в своей жизни», - отмечает Джек.