Չինաստանի նախագահը միջոցներ է հատկացրել Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման համար
Չինական կողմի համար Իրան-Հայաստան երկաթգիծը շատ կարևոր է և Չինաստանի նախագահը այդ ճանապարհի համար գումարներ է հատկացրել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏօգոստոսի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայտարարեց ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը: «Չինաստանը շահագրիռ է մետաքսի ճանապարհի վերականգնման գործում: Դրա համար նման ծրագրերում գործունեություն ծավալած չինական շատ կազմակերպություններ ունեն շահագրգռվածություն այդ երկաթուղու կառուցման գործում ունենալու իրենց ուրույն տեղը»,-ասաց Բեգլարյանը:
Միաժամանակ, նախարարը նկատեց, որ երբեք ոչ ոք չի ասել, թե Իրան-Հայաստան երկաթգիծը հեշտ է կառուցվելու: «Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որպեսզի այս ուղղությամբ խնդիրները հաղթահարվեն: Երբեք չենք հայտարարել, որ դա շատ հեշտ է կառուցվելու ու լուրջ խնդիրներ չունենք: Երկաթգծի կառուցումը բոլորիս է անհրաժեշտ»,- հավելեց նախարարը:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն օգոստոսի 17-ին Ծաղկաձորում հայտարարել էր, որ նախատեսում է սեպտեմբերին այցելել Չինաստան, որի ընթացքում իր չին գործընկերոջ հետ կքննարկի նաև Իրան-Հայաստան երկաթգծի կառուցման ծրագրում Չինաստանի ներգրավվածության հարցը:

"President of China allocated sums of money for Armenia-Iran railway construction"
The Armenia-Iran railway is very important for the Chinese and the President of China allocated sums of money for the construction of the railway, Gagik Beglaryan, the Minister of Transport and Communications of the Republic of Armenia, informed after the Government session.
STEPANAKERT, AUGUST 18, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: "China is interested in restoring 'Silk Road'. For that reason many Chinese organizations doing business related to such projects are interested to have their unique place in the construction of the railway,"said  Beglaryan.
The Minister also noted that nobody had ever said that the construction of the Armenia-Iran railway would be easy."We will do our best to overcome problems . We have never declared that the construction will be easy and we don’t have serious problems. The railway construction is necessary for all of us," said the Minister.
PM Hovik Abrahamyan announced in Tsaghkadzor, August 17 that he plans to visit China in September also to discuss China’s involvement in the Armenia-Iran railway construction project with his Chinese colleague.