Մոնրեալում կայացել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգ
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի կազմակերպմամբ, Մոնրեալի սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ և Կանադայում ՀՀ դեսպանի պատվո նախագահությամբ սեպտեմբերի 20-ին Մոնրեալի սիմֆոնիկ նվագախմբի դահլիճում տեղի է ունեցել դասական երաժշտության համերգ, որտեղ հնչել է հանրահռչակ լեհ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու «Սաղմոս 3»-ը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչության փոխանցմամբ՝  Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված և հատուկ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ գրված «Սաղմոս 3»-ը ներկայացվել է մի շարք երկրների բեմերում:
1000-հոգանոց լեփ-լեցուն դահլիճը մեծ խանդավառությամբ է ունկնդրել մաեստրո Պենդերեցկու խմբավարմամբ կանադական պրեմիերան:

В Монреале состоялся концерт, посвященный 100-летию Геноцида армян
В Монреале 20-го сентября состоялся концерт Симфонического оркестра, организованный координационным комитетом по мероприятиям, посвященным 100-летию Геноцида армян.
СТЕПАНАКЕРТ, сентября 23 АРЦАХПРЕСС -  На концерте почетным председателем был посол Армении в Канаде.Прозвучал  «Псалом 3» Кшиштофа Пендерецкого. Как сообщили  в управлении по информации и связям с общественностью МИД Армении, «Псалом 3» был написан к 100-летию Геноцида армян и уже исполнялся на сценах ряда стран.
Зал, рассчитанный на 1000 слушателей, был полон пришедшими послушать канадскую премьеру; дирижировал сам маэстро Пендерецкий.