Մոնրեալում կայացել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգ
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի կազմակերպմամբ, Մոնրեալի սիմֆոնիկ նվագախմբի կատարմամբ և Կանադայում ՀՀ դեսպանի պատվո նախագահությամբ սեպտեմբերի 20-ին Մոնրեալի սիմֆոնիկ նվագախմբի դահլիճում տեղի է ունեցել դասական երաժշտության համերգ, որտեղ հնչել է հանրահռչակ լեհ կոմպոզիտոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու «Սաղմոս 3»-ը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, սեպտեմբերի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչության փոխանցմամբ՝  Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված և հատուկ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ գրված «Սաղմոս 3»-ը ներկայացվել է մի շարք երկրների բեմերում:
1000-հոգանոց լեփ-լեցուն դահլիճը մեծ խանդավառությամբ է ունկնդրել մաեստրո Պենդերեցկու խմբավարմամբ կանադական պրեմիերան:

Concert dedicated to Centennial of Armenian Genocide in Montreal
Under the auspices of Armenian Ambassador on September 20th the Armenian Genocide Centennial Commemorations Committee of Canada organized a concert of classical music at Montreal Symphonic Orchestra Hall, the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia informed.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 23, ARTSAKHPRESS: Under the auspices of Armenian Ambassador on September 20th the Armenian Genocide Centennial Commemorations Committee of Canada organized a concert of classical music at Montreal Symphonic Orchestra Hall. Programme included “Psalm number 3” of the world-renowned Polish composer Krzysztof Penderecki. “Psalm number 3”, which is dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide, has been written specifically for the Centennial of the Armenian Genocide and has been already performed on many stages around the world.
Under the baton of Maestro Penderecki himself the Canadian premiere was presented to the full hall of 1000 spectators.