Ստեփանակերտում ԼՂՀ նախագահը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին կներկայացնի սահմանային վիճակն ու վերջին խախտումները
Տարածաշրջան այցելության ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կլինեն ԼՂՀ մայրաքաղաք Ստեփանակերտում եւ պաշտոնական հանդիպումներ կունենան Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի եւ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը չբացառեց, որ ոչ պաշտոնական ձեւաչափով կլինեն հանդիպումներ նաեւ այլ պաշտոնյաների հետ:
«Երբ նման հանդիպումներ են լինում, քննարկվում են մի շարք ուղղություններ: Նախ, կոնկրետ ստեղծված իրավիճակը: Առաջին հերթին, բնականաբար, ուշադրություն կդարձվի սահմանային խնդիրներին, շեշտը կդրվի խախտումների վրա եւ կքննարկվի, թե ինչ քայլեր կարելի է կատարել այդ խախտումները նվազեցնելու ուղղությամբ: Բնականաբար, կքննարկվեն նաեւ ընդհանուր բանակցային գործընթացն ու տարածաշրջանային փոփոխությունները: Հաշվի առնելով, որ վերջին 2 տարվա ընթացքում Ադրբեջանի կողմից սահմանային խախտումները նոր դրսեւորումներ են ստացել, չի կարող շրջանցվել նաեւ սահմանին տեղի ունեցող դեպքերի առնչությամբ անկախ հետաքննության մեխանիզմի ներդրման հարցի բարձրացումը»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը` հավելելով, որ համանախագահների հետ հանդիպումների ժամանակ պաշտոնական Ստեփանակերտը միշտ ներկայացնում է բազմաթիվ առաջարկություններ, որոնք Բաքուն չի ընդունում եւ մերժում է:
«Մենք առաջարկեցինք դիպուկահարների հետ քաշում, բայց Բաքուն մշտապես մերժում է: Նաեւ առաջարկեցինք, որպեսզի տոն օրերին` տեղական, թե միջազգային, քաղաքական, եկեղեցական սահմանին հրադադարի ռեժիմը չխախտվի, բայց Բաքուն կրկին մերժեց: Այս անգամ, նույնպես, մենք մի շարք առաջարկություններ կանենք համանախագահներին, բայց կարծում եմ, որ համանախագահները պետք է հիմնական շեշտը դնեն ադրբեջանական կողմի վրա` նրան կառուցողական դաշտ բերելու համար»,- ասաց Բաբայանը:
ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակը շեշտում է, որ այս առնչությամբ շատ կարեւոր կլինի նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը: «Թեպետ յուրաքանչյուր հանդիպումից հետո Ալիեւը խոստանում է մի բան, կատարում հակառակն ու խախտում միջազգային օրենքը, այդ կերպ իմաստազրկելով նաեւ իր խոսքերը, սակայն, եթե առաջիկայում կայանա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, դա կլինի կարեւոր եւ ազդեցիկ մեխանիզմ կլինի խաղաղությունն ու կայունությունը ընդհանուր առմամբ պահպանելու համար»,- ասաց Բաբայանը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) և Պիեր Անդրիուն (Ֆրանսիա) հոկտեմբերի 26-ին կայցելեն Հայաստան:
«Մինսկի խմբի համանախագահները կայցելեն Հայաստան հոկտեմբերի 26-ին` հանդիպելու ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ»,- այս մասին «Թվիթեր»-ում արած գրառման մեջ հայտնել է ՀՀ ատաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
Հայտնի է նաև, որ համանախագահները Բաքվում կլինեն հոկտեմբերի 28-ին: Նրանք նպատակադրված են կազմակերպել Հայաստանի  և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպում:

В Степанакерте президент НКР представит сопредседателям Минской группы ОБСЕ обстановку на границе и последние нарушения
Во время своего регионального визита сопредседатели Минской группы ОБСЕ посетят столицу НКР Степанакерт и проведут официальные встречи с президентом Арцаха Бако Саакяном и министром иностранных дел Кареном Нирзояном.
СТЕПАНАКЕРТ, октября 21 АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС- Пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян отметил, что не исключает и проведение некоторых неофициальных встреч с другими официальными лицами.
«Во время таких встреч обсуждается целый ряд вопросов. Во-первых, конкретно сложившаяся ситуация. В первую очередь будут обсуждаться проблемы на границе, нарушения и пути уменьшения этих нарушений. Естественно, будет обсуждаться также общий процесс переговоров и региональные изменения. Принимая во внимание тот факт, что за последние 2 года нарушения со стороны Азербайджана приняли новый формат, поднимется вопрос о внедрении нового механизма расследования данных нарушений», - сказал Давид Бабаян и добавил, что во время таких встреч Степанакерт на официальном уровне выдвигает множество предложений, которые Баку отклоняет.
«Мы предложили убрать снайперов, но Баку всегда отклоняет это предложение. Также предложили не нарушать режим прекращения огня во время местных, международных и церковных праздников, но Баку снова отклонил это предложение. На этот раз мы опять выступим с предложениями, однако думаю, что сопредседатели должны акцентировать свое внимание на Баку, и привести его на конструктивное поле», - сказал Бабаян.
Пресс-секретарь президента НКР подчеркнул, что в этой связи очень важна встреча президентов Армении и Азербайджана. «Несмотря на то, что после каждой встречи Алиев обещает одно, делает другое, нарушает международное право, тем самым лишая всякого смысла и свои собственные слова. Тем не менее, если в ближайшем будущем состоится встреча двух президентов, это будет конструктивный шаг на пути к восстановлению мира и обеспечения стабильности», - отметил Бабаян.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США) и Пьер Андриу (Франция) 26 октября прибудут в Армению.