ԼՂ հարցի ռազմական լուծումն Ադրբեջանի համար շատ ցավոտ է լինելու. պատգամավոր
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների` դեկտեմբերի 19-ին Բեռնում կայացած հանդիպումը ցույց տվեց, որ Հայաստանն աստիճանաբար գործ է ունենալու իրավիճակին ոչ համարժեք արձագանքող Արդբեջանի հետ` մի երկիր, որի ներսում հասունացել են խնդիրներ ինչպես տնտեսական, այնպես էլ աշխարհաքաղաքական դերակատարման առումով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը: «Ադրբեջանը խիստ մտահոգված է աշխարհաքաղաքական առումով իր դերակատարության անկմամբ, Ադրբեջանում խիստ մտահոգված են տնտեսական ու սոցիալական պարտավորությունների իրականացման բարդությամբ, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում իրենց ապակառուցողական ու սադրիչ գործողությունների համար»,- ասաց պատգամավորը:
Արտակ Զաքարյանի խոսքով` ռազմական ուժի կիրառմամբ Ադրբեջանի փայփայած անհույս ակնկալիքները, թե կարող են որոշակի փոփոխություններ բերել բանակցային գործընթացում, արդարացված չեն: «Դժվար թե ադրբեջանցիները 2016-2017-ին կարողանան մտածել այնպիսի գործողություններ կամ ստեղծել այնպիսի իրավիճակ, որը շահեկան լինի իրենց համար ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման հարցում, ընդհակառակը այս տեմպերով Ադրբեջանն ավելի է վնասելու բոլոր հնարավորությունները, որոնք կարող են իրենց հույս տալ խաղաղ բանակցային գործընթացում ինչ-որ մի բան շահելու, իսկ խնդիրը ռազմական լուծում ուղղակի չունի, ռազմական լուծումը Ադրբեջանի համար շատ ցավոտ է լինելու»,-հավելեց Արտակ Զաքարյանը:
Նա ընդգծեց, որ ՀՀ Նախագահի ելույթը ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում, ցույց տվեց, որ «Հայաստանն իր նվազ ռեսուրսներով, բայց արդյունավետ քաղաքականությամբ ավելին կարող է իրականացնել և քաղաքական ծրագրեր առաջարկելու առումով շատ ավելի հստակ դիրքեր ունի, քան Ադրբեջանը»:
Արտակ Զաքարյանի դիտարկմամբ` միջազգային ձևաչափով Ադրբեջանն ունի միայն մեկ հենարան`Թուրքիան, որն այսօր ոչ այնքան երանելի վիճակում է` հաշվի առնելով հարևանների հետ ունեցած «բազում խնդիր» հարաբերությունները: «Հայաստանի բազմավեկտոր քաղաքականության պայմաններում մենք միշտ էլ կարող ենք ունենալ աջակիցներ, հենարաններ, կողմեր, որոնք աջակցում են ՀՀ քաղաքականությունը»,-շեշտեց նա:
ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման շուրջ ամերիկյան կողմի վերջին շրջանի ակտիվությունը բացատրելով` Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ տարբեր ժամանակներում համանախագահները հանդես են գալիս հիմնահարցի կարգավորման իրենց առաջարկություններով: «Մինսկի խմբի համանախագահների շահերը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ ոչ թե հատվում են,այլ համընկնում»,-եզրափակեց նա:

Военное решение вопроса НКР будет очень болезненным для Азербайджана: депутат
Встреча в Берне президентов Армении и Азербайджана 19­-го декабря показала, что Армении придется иметь дело с неадекватно реагирующей на ситуацию страной, где назрели внутренние проблемы – экономические и геополитические.Подобное мнение высказал на встрече с журналистами председатель комиссии по внешним сношениям НС Армении Артак Закарян.
СТЕПАНАКЕРТ, декабря 22 АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - «Азербайджан озабочен своей ролью в геополитическом отношении, Азербайджан озабочен экономическими и социальными трудностями и своими деконструктивными и провокационными действиями в вопросе урегулирования карабахского конфликта»,­-сказал Артак Закарян.
С его слов, неоправданные надежды Азербайджана на применение военной силы, которые, по его мнению, могли привести к изменениям в переговорном процессе, не имели результата. «Вряд ли в 2016­-2017гг. они смогут придумать такие действия, или создать такую ситуацию, которые были бы выгодны для них в деле урегулирования карабахского конфликта. Наоборот, такими темпами Азербайджан будет вредить своим возможностям, которые могли быть возможны для него при мирном переговорном процессе. Вопрос не имеет военного решения, военное решение вопроса НКР будет очень болезненным для Азербайджана»,­- сказал Артак Закарян.
Он подчеркнул, что выступление президента Армении на саммите ОДКБ показало, что «у Армении, с ее ограниченными ресурсами, однако эффективной политикой, больше возможностей для осуществления политических программ и более четкие позиции, чем у Азербайджана».
По мнению Артака Закаряна, в международном плане у Азербайджана один союзник – Турция, которая, на сегодняшний день, в незавидном положении, учитывая проблемы с соседями. «В условиях многовекторной политики Армении мы всегда сможем иметь союзников, опоры, стороны, поддерживающие политику Армении»,­ - сказал Артак Закарян.
Разъясняя активность американской стороны в последнее время Артак Закарян сказал, что сопредседатели в разное время выступали со своими предложениями по урегулированию карабахского конфликта. «Интересы сопредседателей Минской группы в вопросе карабахского конфликта не пересекаются, а совпадают»,­- сказал Артак Закарян.