ԼՂ հարցի ռազմական լուծումն Ադրբեջանի համար շատ ցավոտ է լինելու. պատգամավոր
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների` դեկտեմբերի 19-ին Բեռնում կայացած հանդիպումը ցույց տվեց, որ Հայաստանն աստիճանաբար գործ է ունենալու իրավիճակին ոչ համարժեք արձագանքող Արդբեջանի հետ` մի երկիր, որի ներսում հասունացել են խնդիրներ ինչպես տնտեսական, այնպես էլ աշխարհաքաղաքական դերակատարման առումով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը: «Ադրբեջանը խիստ մտահոգված է աշխարհաքաղաքական առումով իր դերակատարության անկմամբ, Ադրբեջանում խիստ մտահոգված են տնտեսական ու սոցիալական պարտավորությունների իրականացման բարդությամբ, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում իրենց ապակառուցողական ու սադրիչ գործողությունների համար»,- ասաց պատգամավորը:
Արտակ Զաքարյանի խոսքով` ռազմական ուժի կիրառմամբ Ադրբեջանի փայփայած անհույս ակնկալիքները, թե կարող են որոշակի փոփոխություններ բերել բանակցային գործընթացում, արդարացված չեն: «Դժվար թե ադրբեջանցիները 2016-2017-ին կարողանան մտածել այնպիսի գործողություններ կամ ստեղծել այնպիսի իրավիճակ, որը շահեկան լինի իրենց համար ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման հարցում, ընդհակառակը այս տեմպերով Ադրբեջանն ավելի է վնասելու բոլոր հնարավորությունները, որոնք կարող են իրենց հույս տալ խաղաղ բանակցային գործընթացում ինչ-որ մի բան շահելու, իսկ խնդիրը ռազմական լուծում ուղղակի չունի, ռազմական լուծումը Ադրբեջանի համար շատ ցավոտ է լինելու»,-հավելեց Արտակ Զաքարյանը:
Նա ընդգծեց, որ ՀՀ Նախագահի ելույթը ՀԱՊԿ գագաթնաժողովում, ցույց տվեց, որ «Հայաստանն իր նվազ ռեսուրսներով, բայց արդյունավետ քաղաքականությամբ ավելին կարող է իրականացնել և քաղաքական ծրագրեր առաջարկելու առումով շատ ավելի հստակ դիրքեր ունի, քան Ադրբեջանը»:
Արտակ Զաքարյանի դիտարկմամբ` միջազգային ձևաչափով Ադրբեջանն ունի միայն մեկ հենարան`Թուրքիան, որն այսօր ոչ այնքան երանելի վիճակում է` հաշվի առնելով հարևանների հետ ունեցած «բազում խնդիր» հարաբերությունները: «Հայաստանի բազմավեկտոր քաղաքականության պայմաններում մենք միշտ էլ կարող ենք ունենալ աջակիցներ, հենարաններ, կողմեր, որոնք աջակցում են ՀՀ քաղաքականությունը»,-շեշտեց նա:
ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման շուրջ ամերիկյան կողմի վերջին շրջանի ակտիվությունը բացատրելով` Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ տարբեր ժամանակներում համանախագահները հանդես են գալիս հիմնահարցի կարգավորման իրենց առաջարկություններով: «Մինսկի խմբի համանախագահների շահերը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ ոչ թե հատվում են,այլ համընկնում»,-եզրափակեց նա:

Military settlement of Nagorno Karabakh issue will be very painful for Azerbaijan: MP
The meeting held between the presidents of Armenia and Azerbaijan in Bern on December 19, showed that Armenia will gradually have to deal with a country that is not responding adequately, and which has internal problems both in terms of its economic and geopolitical role.
STEPANAKERT, DECEMBER 22, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Chair of Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of Armenia Artak Zakaryan expressed such an opinion during the meeting with journalists.
“Azerbaijan is strictly concerned about the decline of its role in geopolitical sense, about the complexity of fulfillment of economic and social obligations, their unconstructive and provocative actions in the Nagorno Kasrabakh conflict settlement issue,” the MP said.
According to Artak Zakaryan, the hopeless aspirations of Azerbaijan on changing the negotiation process by means of military force are not justified.
“The Azerbaijani can hardly think of such actions or create a situation in 2016-2017 which can be favorable for them related to the Nagorno Karabakh conflict settlement, on the contrary at such rate Azerbaijan will farther lose all opportunities to achieve something in the peaceful negotiation process, and the issue simply does not have a military settlement, military settlement will be very painful for Azerbaijan,” Artak Zakaryan said.
He emphasized that the speech of Armenia President at the CSTO summit showed that “Armenia with its small resources, but effective policy can realize more and has a more precise position in terms of proposing political programs than Azerbaijan.”
When commenting on the USA’s recent revival on the Nagorno Karabakh conflict settlement issue, Zakaryan said that the Co-Chairs made proposals related to the conflict settlement at different times. “The interests of the MG Co-Chairs over the Nagorno Karabakh issue do not intersect, but coincide,” the MP concluded.