ՌԴ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբ. ՌԴ ավիացիան դեկտեմբերի 24-ին համարյա 200 հարված է հասցրել Սիրիայի գրոհայիններին
Դեկտեմբերի 24-ին ռուսական ավիացիան Սիրիայում գրոհայիններին 189 հարված է հասցրել, այդ թվում` 47 արտապլանային հարված այն թիրախներին, որոնք հայտնաբերվել էին օդանավակայանում եւ օդում հերթապահության դիրքերից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին լրագրողներին տեղեկացրել է Գլխավոր շտաբի գլխավոր օպերատիվ վարչության պետ Սերգեյ Ռուդսկոյը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Միայն երեկ 189 հարված է հասցվել գրոհայինների օբյեկտներին, որոնցից  142-ը` պլանային, մնացածները` օդանավակայանում եւ օդում հերթապահության ընթացքում հայտնաբերված թիրախներին», - ասել է նա: Գեներալի խոսքով, դինամիկ փոփոխվող իրավիճակի պայմաններում արտապլանային հարվածներն առավել արդյունավետ են, որովհետեւ ահաբեկիչներին թույլ չեն տալիս դուրս գալ կրակի տակից:  Ռուդսկոյը նաեւ տեղեկացրել է, որ ռուսական ավիացիան Սիրիայում գործողության սկզբից ի վեր    5240 մարտական թռիչք է իրականացրել, որոնցից 145-ն իրականացրել է Հեռահար ավիացիան:
«Սեպտեմբերի 30-ից ի վեր Սիրիայում ռուսական ավիացիոն խումբը   5240 մարտական թռիչք է իրականացրել, այդ թվում` ռազմավարական հրթիռակիր եւ հեռահար ռմբակոծիչ ավիացիայի ինքնաթիռների 145 թռիչք», - ասել է նա: Նրա խոսքով, Ռուսաստանի ՌՏՈՒ-ն ամեն օր հրթիռառումբային հարվածներ է հասցնում ենթակառուցվածքների հիմնական օբյեկտներին, հենակետերին, ահաբեկիչների ռազմական տեխնիկայի եւ կենդանի ուժի կուտակումներին:  «Այդ նպատակով հետախուզության բազմամակարդակ համակարգ է ստեղծվել, որն ապահովում է գրոհայինների օբյեկտների հավաստի հայտնաբերումը», - ընդգծել է Ռուդսկոյը:

Генштаб: авиация РФ 24 декабря нанесла почти 200 ударов по боевикам в Сирии
Российская авиация 24 декабря нанесла по боевикам в Сирии 189 ударов, в том числе 47 внеплановых, по целям, выявленным из положения дежурства на аэродроме и в воздухе.
СТЕПАНАКЕРТ, декабря 25 АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщил журналистам начальник главного оперативного управления Генштаба Сергей Рудской, передает ТАСС.
«Только за вчерашний день было нанесено 189 ударов по объектам бандформирований, из них 142 плановых, остальные - по вновь выявленным, из положения дежурства на аэродроме и в воздухе», - сказал он. По словам генерала, в условиях динамично меняющейся обстановки внеплановые удары наиболее результативны, поскольку не позволяют террористам выходить из-под огня.  Рудской также сообщил, что российская авиация с начала операции в Сирии выполнила 5240 боевых вылетов, из них 145 совершила Дальняя авиация. «С 30 сентября российской авиационной группой в Сирии выполнено 5240 боевых вылетов, в том числе 145 вылетов самолетов стратегической ракетоносной и дальней бомбардировочной авиации», - сказал он. По его словам, ВКС России ежедневно наносят ракетно-бомбовые удары по основным объектам инфраструктуры, опорным пунктам, скоплениям военной техники и живой силы террористов. «Для этого создана многоуровневая система разведки, обеспечивающая достоверное выявление целей боевиков», - подчеркнул Рудской.