ԵԽԽՎ-ի նախագահ է ընտրվել ադրբեջանամետ Պեդրո Ագրամունտը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի՝ ԵԽԽՎ-ի նախագահ է ընտրվել իսպանացի պատգամավոր Պեդրո Ագրամունտը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 25, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ագրամունտի թեկնածությունն առաջարկվել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության կուսակցական քվոտայով։ ԹԵՐԹ.ամ-ի փոխանցմամբ՝ այլ թեկնածություններ չեն առաջադրվել։
Վեհաժողովի անդամներից ոչ մեկ չի հակաճառել նրա ընտրվելու դեմ, ինչի պատճառով ձևական քվեարկություն տեղի չի ունեցել:
Ագրամունտն Իսպանիայի սենատի անդամ է՝ Վալենսիայից: Քաղաքական գործիչը հայտնի է Ուկրաինայի օգտին իր հայտարարություններով, նա նաև Ղրիմի անեքսիայի խիստ քննադատ է:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես գրում է կայքը, որոշ մարդիկ նրա ընտրությունը վիճելի են անվանում, քանի որ նրա անունը հնչել է Ադրբեջանի կողմից ԵԽԽՎ-ի անդամներին կաշառելու վերաբերյալ լրագրողական հետաքննություններում։

Pedro Agramunt elected as PACE President
Pedro Agramunt, a Spanish MP was elected by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) as its president during PACE’s winter plenary session in Strasbourg.
STEPANAKERT, JANUARY 25, ARTSAKHPRESS:  He will replace Anne Brasseur. Agramunt was the chairman of the European People's Party at the Council of Europe (EPP-CD) Group. Agramunt had been nominated for the position in 2015. Pedro Agramunt will occupy the post till 2018.
Pedro Agramunt has been a member of the Spanish Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe since 2000. He is an author of numerous reports, and has served as a co-rapporteur of Azerbaijan monitoring.
As Azerbaijani media report, the great friend of Azerbaijan - Pedro Agramunt – was an active opponent of Christoph Strässer’s report on Azerbaijani political prisoners during its adoption on January, 2013.