ԼՂ հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական կարգավորում. ԱՄՆ դեսպան
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում. Tert.am-ի հարցին, թե արդյոք բավարա՞ր է համարում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը՝ խաղաղ կարգավորմամբ հարցի լուծման համար, ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 11, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Նշենք, որ դեսպանը Հայաստան ժամանելու մեկամյակի առիթով առցանց ռեժիմով  պատասխանում է ԱՄՆ-ի արտաքին քաղաքականությանն առնչվող ՀՀ քաղաքացիների հարցերին:
Ըստ դեսպանի՝ ԱՄՆ-ի իշխանությունները լրջորեն մտահոգված են շփման գծի երկայնքով բռնության սրման և հռետորաբանության առնչությամբ:
«Իմ կարծիքով՝ իրական է այդ լարվածության սրումը հրահրելու հավանականությունը շփման գծի երկայնքով անգամ սխալ հաշվարկի պատճառով: Այդ պատճառով է, որ Մինսկի խմբի համանախագահները կոչ են արել երկու կողմերին քայլեր ձեռնարկել շփման գծի երկայնքով բռնության մակարդակը նվազեցնելու ուղղությամբ, ինչպես նաև՝ իրավիճակի մոնիթորինգի համար մեխանիզմներ իրականացնել: Այս հարցը քննարկվել է, երբ երկու նախագահները հանդիպել են դեկտեմբերին Շվեյցարիայի Բեռն քաղաքում: ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը մյուս համանախագահների հետ աշխատում է՝ երկխոսության առաջմղումը շարունակելու ուղղությամբ»,-պատասխանել է դեսպանը:

The United States ambassador to Armenia rules out any possibility of a military solution to the Nagorno-Karabakh conflict.
No military solution to Nagorno-Karabakh conflict: US ambassador
STEPANAKERT, FEBRUARY 11, ARTSAKHPRESS: “There can be no lasting military solution to the Nagorno Karabakh conflict,” as Tert.am informs,  Richard Mills said.
But he admitted that the US Government is concerned over a real possibility of escalation. “That is why the Minsk Group Co-Chairs have urged both sides to take steps to reduce the level of violence along the Line of Contact, and to implement mechanisms for monitoring the situation.
“This was a topic of discussion when the two [Armenian and Azerbaijani] presidents met in Bern, Switzerland, in December. The US Co-Chair [of the OSCE Minsk Group], Ambassador Warlick, is engaged with the other Co-Chairs in continuing to move the dialogue forward,” he added.