ՀԱՊԿ-ն արձագանքել է ու կարձագանքի անդամ-երկրների անվտանգության դեմ ուղղված գործողություններին. Բորդյուժա
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունն արձագանքել է, արձագանքում է և կարձագանքի ցանկացած գործողության, որն ազդում է անդամ-երկրների անվտանգության իրավիճակի վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին փետրվարի 12-ին Աստանա-Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ հայտարարեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան` անդրադառնալով հայ լրագրողի հարցին, թե ինչն է խանգարում կազմակերպությանը հայտարարություններ անել` ի պատասխան Հայաստանի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի գործողությունների: «Հայտարարություններ արվում են ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ղեկավարների, արտաքին գործերի նախարարների և այլ պաշտոնյաների մակարդակով Կովկասում իրավիճակի հետ կապված: Երբ հայկական լրատվական դաշտի առանձին ներկայացուցիչներ հայտարարում են, որ ՀԱՊԿ-ը չի արձագանքում, ինձ համար զարմանալի է: Մենք ամենամյա հայտարարություններում անդրադառնում ենք հարցին»,- ասաց Բորդյուժան: Նա հավելեց, որ մեկ ամիս առաջ ռուսական հեռուստաալիքներից մեկի եթերում, մեկնաբանություն տալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի առնչությամբ, նշել է, որ հայ-ադրեջանական սահմանին ու շփման գծում լարվածության էսկալացիան անընդունելի է: «Այդ կապակցությամբ ես կարծում եմ, որ հայտարարությունները բավարար են, ու ոչինչ չի ազդում մեր կազմակերպության հեղինակության վրա»,-ավելացրեց պաշտոնյան:
Բորդյուժան նկատեց, որ իրավիճակի մոնիտորինգ իրենք միշտ իրականացնում են, ինչն ամրագրվում է տարեկան հաշվետվություններում: Իսկ ԼՂ հիմնահարցի առնչությամբ դիրքորոշումը հստակ է: «ՀԱՊԿ բոլոր անդամները կողմնակից են, որ կոնֆլիկտը լուծվի քաղաքական միջոցներով, միայն խաղաղ ճանապարհով: Բոլոր երկրները դեմ են սահմանին ծանր տեխնիկայի կիրառմանն ու իրավիճակի սրմանը»:

CSTO reacted and will respond to the actions against the security of its member countries: Bordyuzha
Collective Security Treaty Organization (CSTO) responded, responds and will respond to any action which impacts on the security of its member countries, CSTO secretary-general Nikolai Bordyuzha said referring to the reporter’s question whether what interferes CSTO to make statements in response to the actions of Azerbaijan against Armenia.
STEPANAKERT, FEBRUARY 12, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Announcements were made by the heads of CSTO member-states, foreign ministers and other officials in connection with the situation in the Caucasus. It is surprising for me when individual members of the Armenian media claim that the CSTO is not responding,” Bordyuzha said. He added that a month ago, when giving interview to one of the Russian TV channels, commenting on the Nagorno-Karabakh conflict he noted that the escalation of tension on the contact line and on Armenian-Azerbaijani border is inadmissible. “In this regard, I believe that the statements are sufficient and nothing affects our organization's reputation,” the official added.
Bordyuzha noticed they always carry out the monitoring of the situation, as stipulated in the annual reports. But the position over Nagorno karabakh conflict is clear. “All CSTO members are in favor of solution of the conflict by political means, through peaceful way. All countries are opposed to the application of heavy equipment and the aggravation of the situation.”