ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունն ուղղված է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալության հաղորդմամբ` այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեպսան Ռոբերտ Սեկուտան:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղի ձգձգված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»,- ասել է Սեկուտան՝ ընդգծելով, որ այդ մասին խոսվում է համանախագահների, այդ թվում և Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարություններում:
Սեկուտան նշել է նաև, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները ցանկանում են տեսնել ազատ Եվրոպա, որտեղ տիրում է խաղաղություն և հանգստություն:
«Այդ նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ են համատեղ ջանքեր ԵԱՀԿ Հելսինկյան համաձայնագրի և ՄԱԿ-ի համընդհանուր ճանաչված սկզբունքների հիման վրա»,-նշել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանը:

OSCE Minsk Group goal is the peaceful settlement of NK issue, US diplomat says
The goal of the OSCE Minsk Group is the peaceful settlement of Nagorno-Karabakh issue, the US Ambassador to Azerbaijan Robert Cekuta declared, reports APA.
OSCE Minsk Group goal is the peaceful settlement of  NK issue, US diplomat says
STEPANAKERT, FEBRUARY 16, ARTSAKHPRESS: “The OSCE Minsk Group has a goal to peacefully settle the protracted conflict of Nagorno-Karabakh,” Cekuta said. The diplomat stressed that that goals is stipulated in the statements of the Co-Chairs, particularly statements made by the US Co-Chairs Ambassador James Warlick.
Cekuta also noted that NATO member states wish to see Europe free and at peace.
“In order to reach that goal we need joint efforts on the basis of OSCE Helsinki Final Act and generally accepted principles of the UN,” US Ambassador to Azerbaijan said.