ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունն ուղղված է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալության հաղորդմամբ` այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեպսան Ռոբերտ Սեկուտան:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունն ուղղված է Լեռնային Ղարաբաղի ձգձգված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը»,- ասել է Սեկուտան՝ ընդգծելով, որ այդ մասին խոսվում է համանախագահների, այդ թվում և Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի հայտարարություններում:
Սեկուտան նշել է նաև, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները ցանկանում են տեսնել ազատ Եվրոպա, որտեղ տիրում է խաղաղություն և հանգստություն:
«Այդ նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ են համատեղ ջանքեր ԵԱՀԿ Հելսինկյան համաձայնագրի և ՄԱԿ-ի համընդհանուր ճանաչված սկզբունքների հիման վրա»,-նշել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանը:

Деятельность Минской группы ОБСЕ направлена на мирное урегулирование карабахского конфликта
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 16 АРЦАХПРЕСС Как передает агентство АПА, об этом заявил посол США в Азербайджане Роберт Секута.
«Деятельность Минской группы ОБСЕ направлена на мирное урегулирование затянувшегося карабахского конфликта»,- сказал Секута, подчеркнув, что об этом говорится в заявлениях сопредседателей, в том числе, американского сопредседателя Джеймса Уорлика.
Секута сказал также, что страны-члены НАТО желают видеть свободную Европу, где царят мир и спокойствие.
«С этой целью необходимо приложить совместные усилия на основе положений Хельсинкской конвенции и принципов ООН »,-сказал Роберт Секута.