Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հանդիպումներ Է անցկացրել Թբիլիսիում
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն, փետրվարի 17-ին մեկօրյա այցով գտնվելով Թբիլիսիում, հանդիպումներ է անցկացրել Վրաստանի ղեկավարության հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 18, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախ նա հանդիպել է Վրաստանի իր պաշտոնակից Միխայիլ Ջանելիձեի հետ, որից հետո կողմերը հայտնել են, որ շուտով կկայանա վրաց-թուրքական Ռազմավարական խորհրդի առաջին հանդիպումը՝ վարչապետների մակարդակով, տեղեկացնում է Sputnik-ին :
Չավուշօղլուն նաեւ հանդիպումներ է ունեցել Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլիի եւ վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլիի հետ:
«Վրաստանը մեր ռազմավարական գործընկերն է, եւ շատ կարեւոր է Ռազմավարական խորհրդի ստեղծումը բարձր մակարդակով: Մեր վարչապետները Դավոսում պայմանավորվել են, որ մարտին կամ ապրիլին կկայանա առաջին հանդիպումը: Մենք ցանկանում ենք, որ այդ հանդիպումը լինի շատ հաջող եւ արդյունավետ, որովհետեւ այն անցկացվելու է վարչապետների մասնակցությամբ»,- Չավուշօղլուի խոսքը մեջբերել է Վրաստանի ԱԳ նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Վրաստանի ԱԳ նախարարը նույնպես ընդգծել է նոր խորհրդի աշխատանքի կարեւորությունը, որի շրջանակներում հանգամանորեն քննարկվելու են երկու երկրների համատեղ նախագծերը:

Тбилисские встречи главы турецкой дипломатии
Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу в среду встретился с грузинским коллегой Михаилом Джанелидзе в Тбилиси и затем провел пресс- конференцию в министерстве иностранных дел Грузии.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 18 АРЦАХПРЕСС Стороны сообщили прессе, что скоро состоится первая встреча грузино- турецкого Стратегического совета на уровне премьер- министров.
В ходе однодневного визита Чавушоглу также провел встречи с президентом Грузии Георгием Маргвелашвили и премьером Георгием Квирикашвили,сообщает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
"Грузия для нас стратегический партнер, и очень важно создание Стратегического совета на высшем уровне. Наши премьеры договорились в Давосе (на Всемирном экономическом форуме), что в марте или апреле состоится первая встреча. Мы хотим, чтобы эта встреча была очень успешной и плодотворной, потому что она будет с участием премьеров и министров", — цитирует Чавушоглу пресс-служба МИД Грузии.
Глава МИД Грузии также подчеркнул значимость работы нового совета, в рамках которого будут детально рассматриваться совместные проекты двух стран.