Մոսկվայում հարգանքի տուրք են մատուցել Սումգայիթի զոհերի հիշատակին
Մոսկվայի ՀԱԵ վանական համալիրի տարածքում գտնվող հուշակոթողի մոտ փետրվարի 28-ին տեղի է ունեցել ծաղկեպսակների և ծաղիկների զետեղման արարողություն` ի հիշատակ 1988թ. փետրվարի 27-29-ն իրականացված Սումգայիթյան ջարդերին զոհ դարձած անմեղ հայերի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանության փոխանցմամբ՝  հիշատակի միջոցառմանը մասնակցել են ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանը, ՀԱԵ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի Հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը, ՀԱՊԿ-ում ՀՀ լիազոր ներկայացուցիչ Դավիթ Վիրաբյանը, Մոսկվայում ԼՂՀ ներկայացուցիչ Ալբերտ Անդրյանն ու դեսպանության դիվանագիտական անձնակազմը:
Ներկաներին ուղղված խոսքով է հանդես եկել ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանը` ընդգծելով, որ 28 տարի առաջ ադրբեջանական իշխանությունների սանձահարմամբ տեղի ունեցած զարհուրելի իրադարձությունները չեն մոռացվել, և այդ հիշողությունը կփոխանցվի սերնդեսերունդ, քանի դեռ մեղավորների քրեահանցավոր գործելակերպը չի ստացել համապատասխան իրավական, քաղաքական և բարոյական գնահատական:
Դեսպան Եսայանը հիշեցրել է նաև, որ Սումգայիթում և Ադրբեջանի այլ քաղաքներում սկսած վայրագությունները նպատակ էին հետապնդում կասեցնել Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմից դուրս գալու և Հայկական ԽՍՀ-ին միանալու հայության արդարացի մղումները:
Նույն օրը Մոսկվայի ՀԱԵ վանական համալիրի Սուրբ Պայծառակերպություն եկեղեցում մատուցվել է հոգեհանգստի կարգ:

A wreath and flower laying ceremony took place in the AAC Armenian Monastery Complex in Moscow on February 28, to commemorate the innocent victims of the 1988 February 27-29 Sumgait pogroms.
Tribute honoring Sumgait victims took place in Moscow
STEPANAKERT, FEBRUARY 29, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: As the Embassy of the Republic of Armenia in Russia informed, the commemorative event was attended by Ambassador of Armenia to Russia Oleg Yesayan, Primate of the Armenian Diocese of the AAC Armenian Monastery Complex and New Nakhijevan archbishop Ezras Nersisyan, CSTO Armenian representative Davit Virabyan, Nagorno Karabakh Republic representative in Moscow Albert Andyan, and the diplomatic staff of the embassy.
Ambassador of the Republic of Armenia in the Russian Federation Oleg Yesayan delivered a speech, noting that the horrific events which were carried out by Azerbaijani authorites 28 years ago have not been forgotten, and this memory will be transferred from generation to generation, until the perpetrator’s actions have not received appropriate legal, political and moral assessment.
Ambassador Yesayan also reminded that the atrocities in Sumgait and other Azerbaijani towns were aimed at stopping Nagorno-Karabakh from leaving the Azerbaijani SSR and justly joining the Armenian SSR.