Մոսկվայում հարգանքի տուրք են մատուցել Սումգայիթի զոհերի հիշատակին
Մոսկվայի ՀԱԵ վանական համալիրի տարածքում գտնվող հուշակոթողի մոտ փետրվարի 28-ին տեղի է ունեցել ծաղկեպսակների և ծաղիկների զետեղման արարողություն` ի հիշատակ 1988թ. փետրվարի 27-29-ն իրականացված Սումգայիթյան ջարդերին զոհ դարձած անմեղ հայերի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, փետրվարի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ռուսաստանում Հայաստանի դեսպանության փոխանցմամբ՝  հիշատակի միջոցառմանը մասնակցել են ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանը, ՀԱԵ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի Հայոց թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը, ՀԱՊԿ-ում ՀՀ լիազոր ներկայացուցիչ Դավիթ Վիրաբյանը, Մոսկվայում ԼՂՀ ներկայացուցիչ Ալբերտ Անդրյանն ու դեսպանության դիվանագիտական անձնակազմը:
Ներկաներին ուղղված խոսքով է հանդես եկել ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Օլեգ Եսայանը` ընդգծելով, որ 28 տարի առաջ ադրբեջանական իշխանությունների սանձահարմամբ տեղի ունեցած զարհուրելի իրադարձությունները չեն մոռացվել, և այդ հիշողությունը կփոխանցվի սերնդեսերունդ, քանի դեռ մեղավորների քրեահանցավոր գործելակերպը չի ստացել համապատասխան իրավական, քաղաքական և բարոյական գնահատական:
Դեսպան Եսայանը հիշեցրել է նաև, որ Սումգայիթում և Ադրբեջանի այլ քաղաքներում սկսած վայրագությունները նպատակ էին հետապնդում կասեցնել Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմից դուրս գալու և Հայկական ԽՍՀ-ին միանալու հայության արդարացի մղումները:
Նույն օրը Մոսկվայի ՀԱԵ վանական համալիրի Սուրբ Պայծառակերպություն եկեղեցում մատուցվել է հոգեհանգստի կարգ:

В Москве почтили память жертв армянских погромов в Сумгаите
У мемориала, расположенного на территории монастырского комплекса армянской церкви Москвы, состоялась церемония возложения цветов и венков в память невинных армян, ставших жертвами погромов в Сумгаите в феврале 1988 года.
СТЕПАНАКЕРТ, февраля 29 АРЦАХПРЕСС - В мероприятии приняли участие посол Армении в России Олег Есаян, глава Ново-Нахичеванской и Российской епархии Армянской апостольской церкви, архиепископ Езрас Нерсисян, постоянный и полномочный представитель Армении в ОДКБ  Давид Вирабян, представитель НКР в Москве Альберт Андрян и дипломатический состав посольства.
Посол Армении в России Олег Есаян в своем слове подчеркнул, что трагические события не забыты. И эта память будет передаваться от поколения к поколению, а виновные до сих пор не наказаны, армянским погромам не дана должная политико-правовая оценка. По словам  Есаяна, погромы в Сумгаите и других азербайджанских городах преследовали цель предотвратить дальнейшие проявления волеизъявления народа Карабаха  о выходе из состава Азербайджанской ССР и присоединения к Армянской ССР.