Թուրքիան Ստամբուլում տեղի ունեցած պայթյունի համար մեղադրել է ԻՊ-ին
Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Էֆքան Ալան հայտարարել է, որ Ստամբուլում շաբաթ օրն իրեն պայթեցրած մահապարտը պատկանել է «Իսլամական պետություն» խմբավորմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նախարարի խոսքով՝ մահապարտի անունը Մեհմեթ Օզթյուրք է, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ստամբուլի առևտրային և զբոսաշրջային հատվածում պայթյունի հետևանքով զոհվել է չորս մարդ, որոնցից երկուսը նաև ամերիկյան քաղաքացիություն ունեցող իսրայելցի են եղել, մեկը՝ Իսրայելի քաղաքացի, մյուսը՝ Իրանի: Վիրավորվել է 36 մարդ, ներառյալ՝ Իսրայելի 11 քաղաքացի։
«Մենք պարզել ենք, որ 1992 թվականին ծնված Մեհմեթ Օզթյուրքն է ստոր հարձակում գործել Ստամբուլում»,- հայտարարել է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարն Անկարայում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:

Турция возложила вину за взрыв в Стамбуле на ИГ
Министр внутренних дел Турции Эфкана Ала заявил, что смертник, который взорвал себя в Стамбуле в минувшую субботу, принадлежал к группировке "Исламское государство", передает Русская служба би-би-си.
СТЕПАНАКЕРТ, марта 21 АРЦАХПРЕСС - По словам министра, смертника звали Мехмет Озтюрк. От взрыва в торговом районе Стамбула погибли четыре человека, в том числе трое израильтян, имевших также американское гражданство, и иранец. Было ранено 36 человек, включая 11 граждан Израиля.
Гробы с останками убитых израильтян были отправлены на родину утром в воскресенье. Правительство Израиля предостерегло своих граждан от поездок в Турцию.
"Мы установили, что Мехмет Озтюрк, родившийся в 1992 году в Газинтипе, совершил подлое нападение в субботу в Стамбуле", - заявил глава МВД Турции на пресс-конференции в Анкаре.