Երկրապահական խմբերը` մի քանի հազար հոգի, մեկնում են առաջնագիծ. ԵԿՄ
Ապրիլի 1-2-ի գիշերից սկսված սահմանային աննախադեպ լարվածությունը հարկադրել է, որ եռասերունդ Երկրապահը բերվի մարտական պատրաստվածության:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել «Երկրապահ» կամավորական միությունը։
Հայտարարությունում, նաեւ ասվում է.
«ԵԿՄ վարչությունում գործում է գլխավոր օպերատիվ շտաբ, շտաբներ են գործում նաեւ ԵԿՄ տարածքային բաժանմունքներում, մարզային խորհուրդներում:
Ուշագրավ է, որ քաղաքացիների աննախադեպ աշխուժություն է նկատվում ԵԿՄ շտաբերում: Ազատամարտիկներ, ուսանողներ` տղա, թե աղջիկ, բժիշկներ, բուժքույրեր, այլ ոլորտի մասնագետներ դիմում են ԵԿՄ շտաբերում ընդգրկվելու համար, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում մեկնեն առաջնագիծ: Դիմողների թվում են նաեւ շատերը, որ նախկինում ԵԿՄ անդամ չեն եղել եւ այսօր են անդամագրվում Երկրապահին:
Այսօր վաղ առավոտից արդեն կամավորական առաջնագիծ մեկնելու դիմումներ ներկայացրած երկրապահական խմբերը` մի քանի հազար հոգի, մեկնում են առաջնագիծ` համապատասխան առաջադրանքների: Բնականաբար, քայլերը համաձայնեցվում են պետական կառույցների հետ` ՀՀ եւ արցախի ԶՈւ գերագույն գլխավոր հրամանատարների եւ պաշտպանության նախարարների»։

Thousands of young people willing to go to frontline: Yerkrapah
The unprecedented tension on the border on April 1 and 2 has put the Yerkrapah (Country Defenders) on full alert, reports Tert.am, referring to the press service of the Yerkrapah Union of Volunteers.
STEPANAKERT, APRIL 3, ARTSAKHPRESS: “The Head Department of the Union is operating a situation room, and situation rooms are working in the regional offices as well,” the report reads.
Active citizens are arriving at the Union’s offices. Freedom fighters, students doctors and medical nurses, other specialists are applying to the offices for registration.
Several thousand young people have applied for going to the frontline.
The Yerkrapah Union of Volunteers is coordinating its actions with the relevant government bodies, ministers of defense of Armenia and Nagorno-Karabakh and supreme commanders-in-chief of Armenia and Nagorno-Karabakh.