Սխալ է Ղարաբաղյան հիմնախնդրին տարածքային որակում տալը. Բակո Սահակյան
Մենք չենք համաձայնվում բոլոր նրանց հետ, ովքեր Ղարաբաղյան հիմնախնդրին միայն տարածքային որակում են տալիս:
Սխալ է Ղարաբաղյան   հիմնախնդրին տարածքային որակում տալը. Բակո Սահակյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ԼՂՀ ՊԲ օպերատիվ իրազեկման կենտրոնում   ասուլիսի    ժամանակ  ասել  է  ԼՂՀ  նախագահ   Բակո Սահակյանը:
«ԼՂՀ հիմնախնդիրը ծնվել է մեկ դար առաջ` աշխարհաքաղաքական զարգացումների հետևանքով, երբ տեղի էր ունենում Առաջին համաշխարհային պատերազմը: Այդ պատմական ժամանակաշրջանում տեղի է ունեցել ևս մի ողբերգական իրադարձություն՝ Օսմանյան կայսրության կողմից ոչնչացվել է 1,5 միլիոն հայ, տեղահանվել են հարյուր հազարավոր մեր հայրենակիցներ: Եվ այդ ողբերգություններին գումարվել է ևս մեկը՝ մեր հայրենիքը մասնատվեց և 1921 թվականին և նրա մի մասը հայտնվել է մեզ համար խորթ երկրի` Ադրբեջան անունով հանրապետության կազմում»,-ասել է ԼՂՀ Նախագահը: Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ արցախահայությունը երբեք չի համակերպվել այդ բռնի ու անօրինական որոշման հետ:
«Երկար տարիներ մենք շատ ջանքեր ենք գործադրել` վերականգնելու պատմական արդարությունը: Սակայն դա մեզ չէր հաջողվել, մինչև 1988 թվականի ազգային- ազատագրական շարժումը»,- ասել է Բ. Սահակյանը, և հավելել, որ այլևս պատմության ընթացքը անհնար է շրջել և Արցախի Հանրապետության գոյության փաստը պետք է ընդունեն բոլորը՝ անկախ ունեցած կամքից ու ցանկությունից:

Bako Sahakyan: Artsakh Armenians rebuilt their statehood based on democratic principles
Thank to the Artsakh liberation war, the Armenians of Artsakh were able to get rid of the yoke of foreign rule, reshaping their lives and building a state based on exceptionally democratic values, President of Artsakh Bako Sahakyan told the reporters in Stepanakert.
STEPANAKERT, APRIL 7, ARTSAKHPRESS: “For millennia we have been guided by exceptionally democratic values and made efforts to create a democratic state. All these have been recorded by the international community. We were highly appreciated by various states and groups implementing some missions. And we continued that efforts during the years of getting rid of the foreign rule, with a weapon in one hand and an agricultural tool for creating food in the other hand”, the President of Artsakh mentioned.
Referring to the root cause of Karabakh issue, Sahakyan mentioned that he does not agree with all those who see the issue only in the regional prism. “NKR issue came into existence a century ago, in the heated period of geopolitical changes, during the World War I. Another tragedy took place during that historical period. 1.5 million Armenians were exterminated by the Ottoman Empire; hundreds of thousands of our compatriots were deported. Another tragedy happened during these years. Our Motherland was divided and part of our Motherland was incorporated into a newly created state called Azerbaijan in 1921”, the President stated. Bako Sahakyan mentioned that the Artsakh Armenians never resolved themselves to the fact of the forceful and illegal reality. “For long years we made huge efforts to restore historical justice, but we did not manage to do that until the national-liberation movement of 1988”, the head of Artsakh Republic said.