Մոսկվայում մեկնարկում է ԱՊՀ-ի ԱԳՆ խորհրդի նիստը, նախատեսվում է Նալբանդյան- Լավրով հանդիպումը
Մոսկվայում մեկնարկում է ԱՊՀ երկրների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի (ԱԳՆԽ) նիստը, որի շրջանակներում նախատեսվում է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներ Էդվարդ Նալբանդյանի եւ Սերգեյ Լավրովի հանդիպումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՀ-ի ԱԳՆԽ-ի նիստը տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության սրվելու ֆոնին, եւ, ակներեւ է, որ այդ թեման նույնպես կարծարծվի հանդիպմանը:
ԱՊՀ-ի ԱԳՆԽ-ի նիստի օրակարգը ներառում է 10 հարց, որոնք վերաբերում են Համագործակցության գործունեության հանգուցային ուղղություններին: Նիստի արդյունքում համապատասխան փաստաթղթերի նախագծերը կներկայացվեն ԱՊՀ-ի պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի քննարկմանը:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել են Ռուսաստանի ԱԳ նախարարությունում, «արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն առարկայորեն կխոսեն ԱՊՀ-ի երկրների բազմապլանային գործակցության ընդլայնման հեռանկարների մասին, կարծիքներ կփոխանակեն միջազգային քաղաքականության հրատապ թեմաների շուրջ, կարծարծեն արտաքին քաղաքական համակարգումն ամրապնդելու հարցերը, ինչպես նաեւ կծանոթանան 2015 թվականին ԱՊՀ-ի շրջանակներում բազմամակարդակ միջգերատեսչական կոնսուլտացիաների պլանի իրագործման վերաբերյալ տեղեկատվությանը եւ կհաստատեն 2016 թվականի համապատասխան ծրագիրը»:
Համագործակցության 25-ամյակի համատեքստում նախարարները «կքննարկեն ԱՊՀ-ի արդյունավետության հետագա բարձրացման, տարածաշրջանում բազմակողմ համագործակցության ժամանակակից իրողություններին նրա գործունեության ադապտացման ուղիները»: «Հատուկ ուշադրություն կդարձվի գործակցության հումանիտար ոլորտին, իրավապահ բնագավառում համագործակցության ամրապնդմանը»,- նշել են դիվանագիտական գերատեսչությունում:
Օրակարգի առանձին կետ նվիրված է երիտասարդական քաղաքականության եւ զինված ուժերի համագործակցության բնագավառում ԱՊՀ-ի մասնակից պետությունների բազային կազմակերպությունների վերաբերյալ հարցին:

Министры иностранных дел СНГ обсудят работу Содружества в современных реалиях
Глава МИД РФ Сергей Лавров в четверг примет участие в заседании Совета министров иностранных дел (СМИД) СНГ и проведет ряд двусторонних встреч с зарубежными коллегами "на полях" форума, в том числе с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном, сообщает Тасс.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 8 АРЦАХПРЕСС - Заседание СМИД СНГ проходит на фоне обострения ситуации в Нагорном Карабахе и, очевидно, об этом тоже пойдет речь на встрече.
Повестка дня СМИД СНГ включает 10 вопросов, затрагивающих ключевые направления деятельности Содружества. По итогам заседания СМИД проекты соответствующих документов будут вынесены на рассмотрение Советов глав государств и правительств СНГ.
Как сообщили ранее в российском министерстве иностранных дел, "главы внешнеполитических ведомств предметно поговорят о перспективах дальнейшего расширения многопланового взаимодействия стран СНГ, обменяются мнениями по актуальным темам международной политики, затронут вопросы укрепления внешнеполитической координации, а также ознакомятся с информацией об итогах реализации плана многоуровневых межмидовских консультаций в рамках СНГ на 2015 год и утвердят соответствующий план на 2016 год".
В контексте 25-летия Содружества министры "обсудят пути дальнейшего повышения эффективности СНГ, адаптации его деятельности к современным реалиям многостороннего сотрудничества в регионе". "Пристальное внимание будет уделено гуманитарной сфере взаимодействия, укреплению сотрудничества в правоохранительной области, - сказали в дипведомстве. - В частности, участники заседания рассмотрят инициированный российской стороной проект протокола о реализации соглашения о защите участников уголовного судопроизводства от 28 ноября 2006 года по вопросам возмещения расходов, связанных с осуществлением мер защиты".
Отдельный пункт повестки дня посвящен вопросу о базовых организациях государств - участников СНГ в области молодежной политики и сотрудничества вооруженных сил.