Bloomberg. Ղարաբաղում իրավիճակի սրացումը կարող է հարված հասցնել ադրբեջանական նավթի արտահանմանը
Ադրբեջանցիների եւ հայերի հարաբերություններում բռնության սրացումը անմիջական վտանգ է պարունակում Կասպից ծովը եվրոպական շուկաների հետ կապող առանցքային խողովակաշարերի համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Bloomberg-ի փոխանցմամբ, նման կարծիք են հայտնել Լոնդոնից եւ Վաշինգտոնից վերլուծաբանները:
Լոնդոնյան CMC Markets Plc. ընկերության վերլուծաբան Մայքլ Հյուսոնի կարծիքով, շուկաներում որեւէ լրացուցիչ վտանգ չկար Կասպից ծովից Միջերկրական մատակարարումների հետ կապված, ուշադրության կենտրոնում էր մնում մատակարարումների գլոբալ ավելցուկը:
«Մարտերը մտահոգություն ծնեցին, որ հակամարտությունը կտարածվի Ռուսաստանի, Թուրքիայի եւ Իրանի հետ սահմանակից տարածաշրջանում: BP Plc.-ի ղեկավարած ստորգետնյա նավթատարը, որի միջոցով Բաքվից թուրքական Ջեյհան օրական 720 հազար բարել նավթ էր մատակարարվում, անցնում է հակամարտության գոտուց շուրջ 30 մղոն հեռավորությամբ: 45 մլրդ դոլար արժողությամբ հարավային գազային միջանցքը, որը շինարարության ավարտից հետո ադրբեջանական բնական գազը Եվրոպա է հասցնելու, գտնվում է նույն հեռավորությամբ»,- նշված է հոդվածում:
Պարբերականի համաձայն, մարտերը կարող են լայնածավալ ռազմական գործողությունների վերածվել Կովկասյան լեռներում, Ռուսաստանի հետ սահմանի երկայնքով անկայունության նոր աղեղի, որն ընկած է Լեռնային Ղարաբաղից դեպի հյուսիս եւ արեւմուտք: «Ռուսաստանի դաշնակից Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիայի հետ ամուր կապեր ունեցող Ադրբեջանի միջեւ պայքարը կհանգեցնի տարածաշրջանում մեծ ցնցումների»,- գրել է հեղինակը:
Խողովակաշարերն ու պոտենցիալ խափանումները դեռեւս մեծ կարեւորություն ունեն պատերազմող կողմերի համար: Պարբերականը հիշեցնում է, որ ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Լեւոն Մնացականյանը հայտարարել է, որ ցանկացած նոր պատերազմի դեպքում առաջին թիրախների մեկը կդառնա նավթատար խողովակաշարը: «Անցյալ տարի Ստեփանակերտում տեղի ունեցած ասուլիսում նա ընդգծեց. «Դա շատ կարեւոր ֆինանսական ռեսուրս է Ադրբեջանի համար, եւ մենք պետք է նրան զրկենք այդ միջոցներից»: BP ընկերության ներկայացուցիչն ապրիլի 6-ին հայտարարեց, որ բախումները չեն ազդել խողովակաշարի աշխատանքի վրա»,- նշված է Bloomberg-ի հոդվածում:
Ռազմավարական եւ միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Էդվարդ Չոուն կասկածում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կազդի նավթի գների վրա: «Շուկաները շարունակում են գերհագեցած մնալ եւ սպասում են ապրիլի 17-ին Դոհայում արդյունահանողների հանդիպման ժամանակ ձեռք բերվելիք համաձայնությանը»,- ասել է նա:
Bloomberg-ի վերլուծաբան Ֆիլիպ Կլադեկը, իր հերթին, կարծիք է հայտնել, որ ռազմավարական նշանակության պատճառով խողովակաշարերը միշտ հարձակումների թիրախ են դառնում: «Հաշվի առնելով Ջեյհանի հետ BP-ի կապը՝ ցանկացած խախտում կհարվածի ադրբեջանական նավթի արտահանմանն ու եվրոպական վերամշակողնեի գործունեությանը, հատկապես՝ միջերկրածովյան ուղղությամբ»,- հավելել է Կլադեկը:

Bloomberg: Эскалация насилия в Карабахе может ударить по экспорту азербайджанской нефти
Всплеск насилия в отношениях между азербайджанцами и армянами не представляет большого непосредственного риска для ключевых трубопроводов, связывающих европейские рынки с Каспийским морем. Такое мнение высказывают аналитики из Лондона и Вашингтона, пишет Bloomberg.
СТЕПАНАКЕРТ, апреля 10 АРЦАХПРЕСС - По словам аналитика лондонской компании CMC Markets Plc. Майкла Хьюсона, в регионе, где риск является нормой, «такого рода локализованные трудности, как правило, получают отмах в текущих условиях». На рынках, согласно эксперту, не было никакого дополнительного риска в связи с поставками из Каспийского моря до Средиземного, в центре внимания оставалось глобальное перенасыщение поставок.
«Бои вызвали озабоченность, что конфликт будет распространяться в регионе, граничащем с Россией, Турцией и Ираном. Подземный нефтепровод под руководством BP Plc, посредством которого осуществляется поставка 720000 баррелей нефти в день из Баку в турецкий средиземноморский порт Джейхан, проходит менее чем в 30 милях от зоны конфликта. Южный газовый коридор стоимостью в $45 млрд, который будет перекачивать азербайджанский природный газ в Европу после завершения строительства, находится на таком же расстоянии», - подчеркивается в статье.
Бои, согласно изданию,  могут превратиться в полномасштабные боевые действия в Кавказских горах, части новой дуги нестабильности вдоль границы России, которая простирается к северу и западу от Нагорного Карабаха. «Борьба между Арменией, союзником России, и Азербайджаном, у которого прочные связи с членом НАТО Турцией, приведет к большим потрясениям в регионе», - пишет автор.
Важность трубопроводов и потенциальных сбоев, отмечается в статье, не потеряна для воюющих сторон. Министр обороны Нагорно-Карабахской Республики Левон Мнацаканян, напоминает издание, заявил, что нефтепровод станет одной из первых мишеней любой новой войны. «В прошлом году в интервью в столице Степанакерте он подчеркнул: «Это очень серьезный финансовый ресурс для Азербайджана, и мы должны лишить его этих средств». Представитель компании ВР в среду, 6 апреля, заявил, что столкновения не повлияли на работу трубопровода», - отмечает статья Bloomberg.
Насилие вокруг Нагорного Карабаха, согласно изданию, вызвало международную тревогу на фоне самой большой потери жизни после перемирия, установленного 22 года назад при российском посредничестве. Президент Армении Серж Саргсян, напоминает статья, предупредил в понедельник, 4 апреля, что эскалация конфликта может спровоцировать «полномасштабную войну».
Старший научный сотрудник Центра стратегических и международных исследований Эдвард Чоу выразил сомнение, что конфликт в Карабахе повлияет на цены на нефть. «Рынки остаются перенасыщенными и сосредоточенными на том, какого соглашения можно будет достичь на встрече производителей в Дохе 17 апреля», - сказал он.
Аналитик Bloomberg Филипп Кладек, в свою очередь, выразил мнение, что трубопроводы всегда являются мишенью для атак из-за их стратегического значения. «Учитывая связь BP с Джейханом, любое нарушение ударит по экспорту азербайджанской нефти и деятельности европейских переработчиков, особенно в средиземноморском направлении», - добавил Кладек.