Բարսելոնահայերը մասնակցել են հայոց բանակին և արցախահայությանը նվիրված զորակցական հավաքի
Բարսելոնահայությունը, անմասն չմնալով արցախյան վերջին զարգացումների կապակցությամբ իրականացված նախաձեռնություններից, իր զորակցական հավաքով միացել է տարբեր քաղաքներում կազմակերպվող երթերին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զորակցական հավաքը` նվիրված հայոց բանակին և արցախահայությանը, տեղի է ունեցել ապրիլի 10-ին՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հայրապետական պատվիրակ, Իսպանիայի և Պորտուգալիայի ընդհանուր փոխանորդ Տ. Սասուն Ծ. վրդ. Զմրուխտեանի գլխավորությամբ:
Պատարագի ընթացքում Հայաստանի և Արցախի անսասանության համար իրականացվել է «Կարգ Մաղթանաց Վասն Հայաստան և Արցախ Աշխարհաց»-ի արարարողություն, իսկ հայկական բանակի նահատակների ու խաղաղ բնակիչների հոգիների հանգստության համար՝ հոգեհանգստյան պաշտոն: Օրվա պատգամը փոխանցել է Բարսելոնայի Հայկական մշակութային միության ատենապետ պրն․ Տաթև Սուլեանը: Նա ամփոփ ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պատմությունը` անդրադառնալով «Միացում» շարժման ժամանակագրությանը, իրադարձություններին, ազատագրական պայքարի հանգրվաններին` հասնելով մինչև զինադադար: Սուլեանը կոչ է արել, որ ամեն մի հայ իր իսպանացի ու կատալոնացի ընկերների հետ Արցախի հակամարտության մասին զրուցելիս հիշեցնի, որ արցախահայությունն օրինական ճանապարհով և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա է ձեռք բերել իր անկախությունը, որը, սակայն, միջազգայնորեն չի ճանաչվել: Սուրբ պատարագի ավարտին Բարսելոնայի Հայկական մշակութային միության մեկօրյա դպրոցի սաները հայրենասիրական երգերով եզրափակել են հավաքը:

Barcelona’s Armenian community participate in support rally devoted to Armenian army and Artsakh Armenians
Barcelona’s Armenian community has shown its active support to Armenia and NKR by joining the rest of the Armenian communities all over the world that have demonstrated a call of solidarity to its nation.
STEPANAKERT, APRIL 15, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The Armenian community has organized a memorial day on 10th of April coordinated and led by The Very Reverend Fr. Sasoon Zumrookhdian Pontifical Vicar General for Spain and Portugal.
During the holy liturgy a special service was held for “Steadfast Peace in Armenia and Artsakh”. Followed by a memorial service for the soldiers and the innocent civilians who were killed during the recent 4 day Nagorno Karabakh war. Chairman of the Armenian Cultural Association of Barcelona Datev Soulian presented a short resume about the historical events of the formation of Nagorno Karabakh Republic, referring to the “Unity” movement, the independence fight of the NKR people, the historical obstacles it encountered and the ceasefire of 1994. The chairman of the Armenian Cultural Association of Barcelona called the Armenian youth to remember the democratic basis of nations’ self-determination rights which is the underlying foundation of the NKR independence and which unfortunately today is being rejected by the international politics. He outlined the importance of explaining the aspects of this conflict to other nations, especially to Spanish and Catalan people with the hope of spreading light to the historical events. The closure of the holy liturgy was accomplished with patriotic songs performed by the students of the Armenian Cultural Association of Barcelona’s weekly school.