Իտալական պարբերական. Ադրբեջանը բացահայտ կերպով խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղին հարակից բնակավայրերում ռազմական միավորների տեղակայումը միջազգային իրավունքի նորմերի բացահայտ խախտում է (Ժնեւի կոնվենցիա, 1949թ. օգոստոսի 12, թիվ 1 լրացուցիչ արձանագրություն, էջ 58):
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին գրում է իտալական Sponda Sud-ը:
Սրա փաստացի ապացույցն արբանյակային լուսանկարներն են, որոնք միանշանակ ապացուցում են, թե Բաքուն որքան է ուժեղացրել ռազմական ներկայությունը հակամարտության շրջանում:
Լուսանկարներում հստակ երեւում է խիտ բնակեցված գոտում Ադրբեջանի ռազմական միավորների ներկայությունը, որոնց մերձակայքում Լեռնային Ղարաբաղի զորքեր կամ զինված ստորաբաժանումներ չկան: Այս լուսանկարը հերքում է Բաքվի հայտարարությունները, որը շաբաթներով պնդում է, որ արշավը ռազմական չէ, այլ հայկական ագրեսիայից օրինական պաշտպանություն: Դիրքորոշում, որին այլեւս ոչ ոք, կարծես, չի հավատում:

Azerbaijan’s deployment of military units in the settlements contiguous to Nagorno-Karabakh is a clear violation of the norms of international law (Geneva Conventions of 12 August 1949, additional Protocol I, page 58), as NEWS.am reports, wrote Sponda Sud newspaper of Italy.
Italy newspaper: Azerbaijan openly violates international law
STEPANAKERT, MAY 2, ARTSAKHPRESS: As per the newspaper, the respective actual proof is the satellite pictures, which unambiguously attest to what extent Baku has strengthened its military presence in the conflict region.
Sponda Sud noted that these photos clearly show the Azerbaijani military units’ presence in the densely populated area, near which there are no Nagorno-Karabakh troops or armed units.
The Italian newspaper added that these photos refute the statements by Baku, which for weeks claims that its campaign is not military, but a lawful defense against Armenian aggression; a position, in which no one seems to believe any longer.