Իտալական պարբերական. Ադրբեջանը բացահայտ կերպով խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը
Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղին հարակից բնակավայրերում ռազմական միավորների տեղակայումը միջազգային իրավունքի նորմերի բացահայտ խախտում է (Ժնեւի կոնվենցիա, 1949թ. օգոստոսի 12, թիվ 1 լրացուցիչ արձանագրություն, էջ 58):
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին գրում է իտալական Sponda Sud-ը:
Սրա փաստացի ապացույցն արբանյակային լուսանկարներն են, որոնք միանշանակ ապացուցում են, թե Բաքուն որքան է ուժեղացրել ռազմական ներկայությունը հակամարտության շրջանում:
Լուսանկարներում հստակ երեւում է խիտ բնակեցված գոտում Ադրբեջանի ռազմական միավորների ներկայությունը, որոնց մերձակայքում Լեռնային Ղարաբաղի զորքեր կամ զինված ստորաբաժանումներ չկան: Այս լուսանկարը հերքում է Բաքվի հայտարարությունները, որը շաբաթներով պնդում է, որ արշավը ռազմական չէ, այլ հայկական ագրեսիայից օրինական պաշտպանություն: Դիրքորոշում, որին այլեւս ոչ ոք, կարծես, չի հավատում:

Итальянское издание: Азербайджан открыто нарушает нормы международного права
Размещение военных единиц Азербайджана в населённых регионах, прилегающих к Нагорному Карабаху, – открытое нарушение норм международного права (Женевская конвенция от 12 августа 1949 г, дополнительный протокол 1, ст. 58), пишет итальянское издание Sponda Sud.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 2 АРЦАХПРЕСС - Доказательство тому – серия снимков со спутника, однозначно демонстрирующих, насколько Баку усилил военное присутствие с очевидно агрессивных позиций в регионе конфликта.
На указанном фото ясно видно, что батарея азербайджанской артиллерии расположена всего в 75 м от гражданских поселений.
На фотографиях отчетливо видно присутствие военных единиц Азербайджана в густонаселённой зоне, поблизости от которой нет войск или подразделений сил Нагорного Карабаха. Этот снимок опровергает заявления правительства Баку, которое неделями утверждает, что компания – не военная, а законная защита от армянской агрессии. Позиция, в которую, кажется, больше никто не верит, отмечает издание.