Մոգերինի. ԵՄ-ն վճռական է՝ աջակցել մտքի եւ ազատ արտահայտման իրավունքներին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին այսօր՝ մայիսի 3-ին՝ Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա առթիվ, ԵՄ անունից հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության հարցերի բարձրագույն ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին:
Նա, մասնավորապես, նշել է.
«Այսօր նշվում է Մամուլի ազատության համաշխարհային օրը: Վինդհուկի հռչակագրի 25-ամյակի կապակցությամբ՝ ԵՄ-ն ցանկանում է վկայակոչել հետեւյալ սկզբունքը. «Ազատ, անկախ եւ բազմակարծ մամուլի հաստատումը, պահպանումն ու խթանումը   հանդիսանում են հասարակության ներսում ժողովրդավարության հաստատման ու զարգացման, ինչպես նաեւ պետության տնտեսական զարգացման կարեւորագույն հենասյուները»:
Մտքի եւ արտահայտման ազատության իրավունքը ներառում է տեղեկություններ  փնտրելու, ստանալու եւ տարածելու ազատությունը, որպես ժողովրդավարական կառավարման եւ զարգացման առանցքային բաղադրիչ: Անհրաժեշտ է, որ մարդիկ  լիարժեք տեղեկացված լինեն, որպեսզի ձեւակերպեն իրենց կարծիքը եւ մասնակցեն իրենց իսկ կյանքի վրա ազդող որոշումների կայացման գործընթացներում: Խոսքի ազատությունը,  միաժամանակ, նպաստում է ավելի լավ կառավարմանը՝ հանրային հարցերի շուրջ թափանցիկության բարձրացման միջոցով եւ ծառայելով, որպես կառավարություններին հաշվետու դարձնելու գործիք, մասնավորապես այն դեպքերում, երբ տեղեկատվության մատչելիության շնորհիվ բացահայտվում են մարդու իրավունքների խախտումներ կամ կոռուպցիոն դեպքեր:
Տեղեկատվության մատչելիությունը կարող է ծառայել արդարության եւ փոխհատուցման  խթանմանը՝ հատկապես մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների բացահայտմանը հաջորդող փուլերում:
ԵՄ-ն հանձնառու է շարունակել խոսքի եւ մտքի ազատության պաշտպանոթյունն ու խթանումը ամբողջ աշխարհում՝ ոչ միայն օֆլայն ռեժիմում, այլ նաեւ կիբեռտարածքում եւ տեղեկատվական հաղորդակցման այլ տեխնոլոգիաներով՝ 2014 թվականին հաստատված   «Օնլայն եւ օֆլայն  եղանակով արտահայտվելու ազատության վերաբերյալ ԵՄ մարդու իրավունքների ուղենիշներին» համահունչ:
Փաստաթուղթը դատապարտում է վերջին շրջանում ավելացող ահաբեկումներն ու բռնության դրսեւորումները լրագրողների, մարդու իրավապաշտպանների, լրատվամիջոցների  ներկայացուցիչների ու այլ անհատների նկատմամբ աշխարհի տարբեր երկրներում ՝ օնլայն եւ օֆլայն եղանակով ազատ արտահայտվելու իրենց իրավունքի իրացման համար:
Բացահայտ բռնությունից բացի, ԵՄ-ն վճռական է՝ պայքարելու ըննդեմ այն օրենքների եւ պրակտիակայի, որոնց միջոցով հարկադրվում է գրաքննությունը, խրախուսվում են ինքնագրաքննություն կամ որոնց միջոցով նախատեսվում են իրավական պատիժներ, այդ թվում, քրեական, ֆինանսական եւ վարչական պատժամիջոցներ, շուկայական իրավասությունների չարաշահումներ եւ տնտեսական վատ պայմաններ:
ԵՄ-ն վերահաստատում է վճռականությունը՝ աջակցելու եւ խթանելու մտքի եւ ազատ արտահայտման իրավունքները, որպես իրավունքներ, որոնք պետք է իրացվեն բոլորի կողմից ամենուր՝ հավասարության, խտրականության բացառման եւ համընդհանրության սկզբունքով՝ ցանկացած լրատվամիջոցներով, անկախ պետական սահմաններից:

Могерини пообещала защищать свободу печати во всем мире
Верховный Представитель Европейского Союза Федерика Могерини сделала заявление по случаю Всемирного дня свободы печати. Соответствующая декларация опубликована на сайте Европейской службы внешнеполитической деятельности.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 3 АРЦАХПРЕСС - «В 25-ю годовщину Виндхукской декларации ЕС напоминает о принципе, гласящем, что «создание, поддержка и поощрение независимой, плюралистической и свободной прессы существенно необходимы для развития и сохранения демократии в каждой стране и для экономического развития», — говорится в заявлении Могерини.
Как отметила Верховный Представитель, свободный доступ к информации также содействует улучшению управления, повышает прозрачность в общественных делах и может использоваться как инструмент, делающий правительства подотчетными за их действия.
«ЕС решительно намерен бороться не только с проявлениями открытого насилия, но и против законов и практик, которые вводят цензуру, поощряют самоцензуру или предусматривают правовые меры наказания, включая уголовные, финансовые и административные меры ответственности, злоупотребление положением на рынке и плохой экономической ситуацией», — добавила она.
В заявлении Федерика Могерини подтвердила приверженность Евросоюза праву на свободу убеждений, которым «может пользоваться повсеместно каждый человек», и намерение защищать это право во всем мире.
3 мая 1991 года в столице Намибии представители независимой печати стран Африки приняли декларацию, в которой содержался призыв к правительствам государств мира обеспечивать свободу прессы и ее демократический характер.
Позднее в 1993 году Генеральная Ассамблея ООН приняла решение провозгласить 3 мая Всемирным днем свободы печати. В этот день ежегодна вручается Всемирная премия ЮНЕСКО за вклад в дело свободной печати имени Гильермо Кано, колумбийского журналиста, погибшего в 1986 году.