Ֆրանսիահայ համայնքը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում Արցախին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հայկական համայնքը ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը: Այս մասին նշել է Ֆրանսիայում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ  Հովհաննես Գևորգյանը:
Նրա տեղեկացմամբ` 10-ից ավելի ֆրանսիահայ կազմակերպություններ հանդես են եկել Արցախին աջակցելու կոչերով, որոնց արձագանքել են շատ ֆրանսիահայեր և ֆրանսիացիներ:
«Ֆրանսիայի հայկական այդ կազմակերպությունների միջոցով նրանք  իրենց ֆինանսական օժանդակությունն են բերել արցախահայությանը: Այսինքն` կարող ենք ասել, որ արցախահայությանն աջակցելու կոչին տեղի բնակչության շրջանում բավական ակտիվ արձագանք եղավ»,-ասաց Հովհաննես Գևորգյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ դրանից բացի, բազմաթիվ ֆրանսիահայեր ուղղակիորեն իրենց օժանդակությունն են բերել Արցախին` փոխանցումներ կատարելով Արցախի Ֆինանսնաների նախարարության բացած հաշվեհամարին:
«Սրանք ուղղակի փոխանցումներն են, այսինքն` ֆրանսիահայ կազմակերպությունների միջոցով չեն անցնում: Ինչպես տեսնում եք, այս երկու տարբերակով էլ օժանդակությունն առկա է: Արցախին ֆինանսական օժանդակության տրամադրումը մինչև այսօր էլ ընթանում է, առաջիկա շաբաթներին էլ դեռ գործընթացը կշարունակվի»,-ասաց Հովհաննես Գևորգյանը:

Армянская община Франции оказывает финансовую помощь Арцаху
Армянская община Франции оказывает финансовую помощь НКР, об этом сказал постпред НКР во Франции Ованес Геворгян.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 5 АРЦАХПРЕСС - AРМЕНПРЕСС - По его сведениям, с призывом помочь Арцаху выступили более 10 местных армянских организаций, и на призыв откликнулись многие французы и армяне Франции.
«Можно сказать, что призыв этих организаций имел довольно широкий отклик, и собираемая ими помощь послужит нуждам Арцаха»,- сказал Ованес Геворгян.
Он также сообщил, что многие армяне Франции оказали помощь напрямую, переводя деньги на счета правительства НКР, открытые Минфином НКР.
«Эти прямые трансферы минуют указанные армянские организации, и поступают на счета, открытые Минфином НКР. То есть, помощь идет двумя каналами. Ожидается, что акция продлится и в ближайшие недели»,- сказал Ованес Геворгян.