Արծրուն Հովհաննիսյանն Ադրբեջանում կամավորների հավաքագրումը ցուցադրական ու ծիծաղելի է համարում
Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն այն կարծիքին է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից բանակում ծառայության անցնելու համար կամավորականների հավաքագրումն առանձնահատուկ նշանակություն չունի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հովհաննիսյանը կարծիք հայտնեց, որ դա արվում է ցուցադրականության շրջանակներում: «Ադրբեջանը անցած օրերին համառորեն ինչ-որ բաներ էր ցանկանում ցույց տալ՝ մեկ իրենց զինապահեստներն էին ցույց տալիս, մեկ՝ զենքերը:  Չի բացառվում, որ այդ շրջանակներում է արվում այս ամենը»,- ասաց նա:
Արծրուն Հովհաննիսյանը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության այս քայլը ծիծաղելի է համարում այն առումով, որ նրանք նախկինում հայտարարում էին, թե կամավորների հավաքագրելու խնդիրներ չունեն: «Սա մի փոքր ծիծաղելի է այն առումով, որ եթե զինադադար է, եթե ի սկզբանե ասում էին, որ որևէ խնդիր չունեն, ապա ի՞նչ կարիք կա կամավորների հավաքագրել: Մենք, օրինակ, ի սկզբանե հենց առաջին օրվանից հավաքագրել ենք ու չենք թաքցրել: Նույնիսկ ինչ-որ պահի ասել ենք, որ այլևս չգան, որովհետև իսկապես շատ էին գալիս, սակայն տվյալ դեպքում իրենց արարքն անհասկանալի է: Նախկինում ինչ խաղ էին խաղում, հիմա ինչ խաղ են խաղում, միմյանց հետ չի համընկնում»,- եզրափակեց Հովհաննիյսանը:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը սահմանել է երկրի զինված ուժերում կամավոր ու հրատապ ծառայության անցնելու կարգը: Նախարարությունը հաղորդել է, որ հաշվի առնելով զինված ուժերում ծառայության անցնելու ցանկություն հայտնողների մեծ թիվը, սահմանվել է ընթացակարգը: Նշվում է, որ հրատապ ծառայության անցնել ցանկացողները կարող են դիմել այն զորամասի հրամանատարությանը, որտեղ ցանկանում են ծառայել:

Defense Ministry Spokesperson: Volunteer recruitment in Azerbaijan is ridiculous
Armenian Defense Minister’s Spokesperson Artsrun Hovhannisyan thinks that volunteer recruitment for the army service by the Azerbaijan Defense Ministry has no special significance.
STEPANAKERT, MAY 5, ARTSAKHPRESS: In an interview with “Armenpress”, Artsrun Hovhannisyan said Azerbaijan wanted to show something, they showed their arsenal and their weapons. This is all just show off.
Artsrun Hovhannisyan considers ridiculous this step by Azerbaijani Defense Ministry since they previously announced that they did not need to recruit volunteers. “For instance, we from the very start recruited volunteers and did not keep that information secret. There was even such case that we said it is enough, since many volunteers were coming, however, in this case Azerbaijan’s action is not understandable”, Hovhannisyan concluded.
Defense Ministry of Azerbaijan established a procedure of volunteer and urgent service in their armed forces. Ministry announced that taking into account the large number of people wanting to serve in the army, the procedure has been established. It is said those who want urgently serve in the army can apply to commanding staff of the military unit where they want to serve.