Արծրուն Հովհաննիսյանն Ադրբեջանում կամավորների հավաքագրումը ցուցադրական ու ծիծաղելի է համարում
Հայաստանի պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն այն կարծիքին է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից բանակում ծառայության անցնելու համար կամավորականների հավաքագրումն առանձնահատուկ նշանակություն չունի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հովհաննիսյանը կարծիք հայտնեց, որ դա արվում է ցուցադրականության շրջանակներում: «Ադրբեջանը անցած օրերին համառորեն ինչ-որ բաներ էր ցանկանում ցույց տալ՝ մեկ իրենց զինապահեստներն էին ցույց տալիս, մեկ՝ զենքերը:  Չի բացառվում, որ այդ շրջանակներում է արվում այս ամենը»,- ասաց նա:
Արծրուն Հովհաննիսյանը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության այս քայլը ծիծաղելի է համարում այն առումով, որ նրանք նախկինում հայտարարում էին, թե կամավորների հավաքագրելու խնդիրներ չունեն: «Սա մի փոքր ծիծաղելի է այն առումով, որ եթե զինադադար է, եթե ի սկզբանե ասում էին, որ որևէ խնդիր չունեն, ապա ի՞նչ կարիք կա կամավորների հավաքագրել: Մենք, օրինակ, ի սկզբանե հենց առաջին օրվանից հավաքագրել ենք ու չենք թաքցրել: Նույնիսկ ինչ-որ պահի ասել ենք, որ այլևս չգան, որովհետև իսկապես շատ էին գալիս, սակայն տվյալ դեպքում իրենց արարքն անհասկանալի է: Նախկինում ինչ խաղ էին խաղում, հիմա ինչ խաղ են խաղում, միմյանց հետ չի համընկնում»,- եզրափակեց Հովհաննիյսանը:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը սահմանել է երկրի զինված ուժերում կամավոր ու հրատապ ծառայության անցնելու կարգը: Նախարարությունը հաղորդել է, որ հաշվի առնելով զինված ուժերում ծառայության անցնելու ցանկություն հայտնողների մեծ թիվը, սահմանվել է ընթացակարգը: Նշվում է, որ հրատապ ծառայության անցնել ցանկացողները կարող են դիմել այն զորամասի հրամանատարությանը, որտեղ ցանկանում են ծառայել:

Арцрун Ованнисян считает мобилизацию добровольцев в Азербайджане показухой
Пресс-секретарь МО Армении Арцрун Ованнисян считает, что мобилизация добровольцев для прохождения службы в армии в Азербайджане не имеет серьезного значения.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 5 АРЦАХПРЕСС - АРМЕНПРЕСС - По его мнению, это чистая показуха. «В эти дни Азербайджан все время стремится что-то показать – то демонстрирует свои арсеналы, то оружие. Не исключено, что мобилизация добровольцев для прохождения службы в армии из того же ряда»,- сказал он.
Арцрун Ованнисян считает мобилизацию добровольцев в Азербайджане комичным явлением, поскольку до этого они заявляли, что в добровольцах не нуждаются.
«Это смешно, так как если они до этого они заявляли, что в добровольцах не нуждаются, то зачем это делать в условиях перемирия? Мы, например, сделали это в первые же дни, чего и не скрывали. Наступил момент, когда мы сказали, что достаточно, поскольку пришло чрезвычайно много людей. А поведение азербайджанцев непонятно. Что за игры, в которые они играли до этого, во что играют сейчас – что-то не совпадает»,- сказал он.
МО Азербайджана установило порядок прохождения срочной и добровольной службы в армии. МО Азербайджана заявило, что, поскольку число желающих служить очень велико, установлен порядок мобилизации. Добровольцы могут обратиться в те части, в которых они хотят служить.