ԼՂՀ–ն պետք է մասնակցի բանակցությունների բոլոր փուլերին. Դ. Բաբայանի մեկնաբանությունը` ՄԽ համանախագահի ասածին
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը ողջունելի է համարում ԵԱՀԿ ՄԽ ռուս համանախագահի հայտարարությունը, որ շրջանակային համաձայնագրի ստորագրման փուլում Արցախը պետք է մասնակցի բանակցություններին, սակայն հակադարձում է, որ այն չպետք է լինի փուլային: Դավիթ Բաբայանի ձևակերպմամբ` սկզբից մինչև վերջ, ոչ թե ինչ-որ փուլի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Կա երկու մոտեցում, ողջունում եմ, որ արդեն բացեիբաց խոսում են, որ Արցախը պետք է վերադառնա բանակցային սեղանի շուրջ, սա ողջունելի է, և այն, որ Պոպովն ասում է, որ մենք` ղարաբաղցիներս ենք ապրելու այդտեղ, հետևաբար, պետք է տնօրինենք մեր ճակատագիրը,  բայց Արցախի մասնակցությունը բանակցային պրոցեսին պետք է լինի համապարփակ, ոչ թե միանանք ինչ-որ փուլի: Մենք պետք է մասնակցենք ցանկացած հարցի շուրջ մտքերի փոխանակումից մինչև ինչ-որ բանաձևերի, մոտեցումների ամրագրում, փաստաթղթերի կազմում, ընդհանրական մոտեցումներ ձևավորելու»,– Tert.am-ի հետ զրույցում Դավիթ Բաբայանը՝ ավելացնելով, որ սա է թե՛ իրավական, թե՛ քաղաքական առումով ամենաճիշտ ու տրամաբանական մոտեցումը:
Նշենք, որ ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի համանախագահ Իգոր Պոպովը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է վերադառնա բանակցությունների սեղանին` ասելով.«Իրոք, այս փուլում ղարաբաղցիները բանակցություններին ձևականորեն չեն մասնակցում: Սակայն այդ թեմային մեծ ուշադրություն է հատկացվում համանախագահների հանդիպման ընթացքում և՛  Հայաստանում, և՛ Ադրբեջանում, և՛ հենց Լեռնային Ղարաբաղում: Ենթադրում եմ, թե որոշակի փուլում, օրինակ` շրջանակային համաձայնության ձեռք բերումից հետո ղարաբաղցիները պետք է վերադառնան բանակցությունների սեղանի մոտ»:
Ինչ վերաբերում է շրջանակային համաձայնագրին, ապա Դավիթ բաբայանն ասաց`նայած, թե ինչ շրջանակային համաձայնագիր է: «Եթե այդ շրջանակային համաձայնագիրը կլինի համաձայնագիր, որտեղ բոլորը նորից կվերահաստատեն այն, ինչ հաստատվել է 94-ին` Բուդապեշտի գագաթնաժողովում, սա կարելի է քննարկել: Բայց կրկնում եմ` մենք  պետք է մասնակցենք բոլոր փուլերին: Այլապես ստացվում է, որ քննարկում են, մեզ ասում՝ սա է»:

НКР должна участвовать во всех этапах переговоров – Давид Бабаян прокомментировал заявление сопредседателя МГ
Пресс-секретарь президента НКР Бако Саакяна Давид Бабаян считает похвальным заявление российского сопредседателя МГ ОБСЕ о том, что Арцах должен участвовать в переговорах на этапе подписания рамочного соглашения, однако он возражает против поэтапности.
СТЕПАНАКЕРТ, мая 21 АРЦАХПРЕСС - По словам Давида Бабаяна, Арцах должен принимать участие от начала до конца, а не в каком-то этапе.
«Существуют два подхода, я приветствую, что уже открыто говорят о том, что Арцах должен вернутся за стол переговоров,  похвально, и то, что Попов говорит, что мы, карабахцы, живем на этой земле, и,  следовательно, должны сами распоряжаться своей судьбой, но участие Арцаха в переговорном процессе должно быть всеобъемлющим, а не то, что присоединимся к какому-то этапу.  Мы должны участвовать, начиная с обмена мнениями по любому вопросу и заканчивая какой-нибудь резолюцией, укреплением подходов, составлением документов,  формированием общих подходов», -  сказал Давид Бабаян в беседе с Tert.am, добавив, что это наиболее правильный и логичный подход как в правовом, так и политическом плане.
Напомним, что сопредседатель МГ ОБСЕ Игорь Попов заявил, Нагорный Карабах должен вернуться за стол переговоров.
«Действительно, на нынешнем этапе карабахцы в переговорах формально не участвуют. Однако этой теме уделяется много внимания в ходе встреч сопредседателей и в Армении, и в Азербайджане, и в самом Нагорном Карабахе. Полагаю, что на определенном этапе, к примеру, после достижения рамочной договоренности, карабахцы должны вернуться за стол переговоров. Ведь речь идёт о людях,  которые там живут и  будут там жить», - заявил Игорь Попов.
Что касается рамочного соглашения, то Давид Бабаян сказал, что все зависит от того, какое это рамочное соглашение. «Если оно будет соглашением, в котором все вновь подтвердят то, что было утверждено в 94г. на саммите в Будапеште, то можно обсудить. Но повторяю, мы должны участвовать во всех этапах. Иначе выходит, что обсуждают, и указывают нам – вот это».