Երկու հրամայական կա` կրակի տակ գտնվող բնակավայրերի բնակչությունը չլքի Արցախն ու ապրի անվտանգ. Բաբայան
Քառօրյա պատերազմի հետևանքով իրենց տները լքած քաղաքացիների անվտանգությունն ու Արցախում նրանց մնալու հարցը երկու կարևոր հրամայականներ են:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայիսի 27-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով դիտարկմանը, որ «ԼՂՀ կառավարությունը որոշում է կայացրել, որ Թալիշի ու Մարտակերտի բնակիչները այլ տարածքում կվերաբնակեցվեն»: Նրա խոսքով` նրանց վերաբնակեցման առումով մի շարք մոտեցումներ կան, բայց ժամանակը ցույց կտա, թե որոնք են կիրառելի: «Իհարկե, թալիշցիների շրջանում կան բազմաթիվ մարդիկ, ովքեր ցանկանում են վերադանալ: Բայց իրավիճակն այնպիսին է, որ միգուցե 1994-ին, երբ սկսվեց Թալիշի լայնածավալ բնակեցումը, հնարավոր էր մի քիչ հետ տալ բնակավայրը, որ կրակի տակ չլիներ, այն ժամանակ այլ նպատակ կար: Որոշ ռազմավարական խնդիրների ներքո ստորադասվեց այդ կարևոր հարցը: Հիմա կտեսնեք`ինչ կարևոր քայլեր կձեռնարկվեն: Երկու կարևոր հրամայական կա, որպեսզի այդ բնակավայրերի բնակչությունը չլքի Արցախը և նրանք ապրեն անվտանգ»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Անդրադառնալով «#ԵկԱրցախ» ֆլեշմոբին, որի նպատակն է խրախուսել դեպի Արցախ զբոսաշրջությունը` Դավիթ Բաբայանը նշեց. «Ձեզանից յուրաքանչյուրի պարտքն է մնալ հայրենքում, կապ չունի Հայաստանում, թե Արցախում: Երեխաներ բերեք, բազմացրեք ազգը և մնացեք այստեղ, ուրիշ տարբերակ չկա: Իսկ Սփյուռքում հայանպաստության մակարդակը պետք է բարձր մակարդակի վրա լինի, որ եռամիասնությունն աշխատի ընդմիշտ»:

NKR President’s Spokesman: Security of residents in “range of fire” most important imperative
Spokesman of the Nagorno Karabakhi President D. Babayan says the most important imperatives are the issues of security of those who left their homes as a result of the 4 day war and the issue of them remaining in Nagorno Karabakh.
STEPANAKERT, MAY 27, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Babayan’s statement comes as a response to the observation that “The NKR Government has decided the residents of Talish and Martakert will be re-settled in other territories”.
According to him, there are many approaches to the re-settlement issue, but eventually time will show which approach will be implemented.
“Of course, many of the Talish residents wish to return. But the situation is, that perhaps in 1994, when the large-scale settlement of Talish began, it was possible to push the settlement a little backwards, so that it wouldn’t be in range of fire, there was another goal during those times. This important question was subordinated among strategic issues. Now you will see what important steps will be taken. There are two important imperatives – for the residents of those settlements not to leave Nagorno Karabakh and for them to be completely secure,” Babayan said.