ԼՂՀ նախագահի մակարդակով Բելգիա այցելությունը Արցախի ճանաչման միջոցներից է. Պետո Դեմիրճյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին նշել է ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը: Նրա խոսքով, այցի ընթացքում շեշտադրվել են մի քանի հարցեր` Բելգիայի քաղաքական գործիչներին ղարաբաղյան խնդրի իրական պատկերի ներկայացում, Արցախի հետ հարաբերությունների խորացում, Ադրբեջանի սանձազերծած գործողությունների մանրամասն ներկայացում:
«ԼՂՀ նախագահի մակարդակով Բելգիա այցելությունը, ունեցած հանդիպումները ոչ միայն նպաստում են հարաբերությունների խորացմանն, այլև Արցախի ճանաչման միջոցներից են: Նա բավական հագեցած ծրագրով էր Բելգիայում, հանդիպումներ եղան ինչպես Հայ դատի գրասենյակի անձնակազմի, տեղի հայ համայնքի, այնպես էլ տարբեր մակարդակներում խորհրդարանների պատգամավորների հետ: Նպատակն էր Արցախի հետ կապերն ամրապնդելը, հարաբերություները խորացնելը: Բակո Սահակյանը դարձավ Մեխելեն քաղաքի պատվո հյուրը: Հատկանշական է, որ նա գրառում կատարեց Մեխելեն քաղաքի պաշտոնական գրքում, որտեղ գրառում են թողնում տարբեր երկրների նախագահներ վարչապետներ, թագավորներ»,-ասաց Պետո Դեմիրճյանը:
Նա Բակո Սահակյանի այցելության ընթացքից կարևոր համարեց մի քանի շեշտադրումներ. նախ այն, որ պատգամավորներին ոչ միայն ներկայացվեց ղարաբաղյան խնդրի իրական պատկերը, այլև ընդգծվեց` Ադրբեջանի սանձազերծած գործողություններին պետք է տալ հասցեական գնահատական:
«Արցախը վճռական է խաղաղության պահպանման հարցում, ձգտում է առաջ շարժվել ժողովրդավարական կարգով, իսկ Ադրբեջանը խոչընդոտում է: Սա է եղել Բակո Սահակյանի ուղերձն` ընդգծելով, որ Ադրբեջանին ուղղված խոսքերը պետք է լինեն թիրախավորված: Ու եթե պետությունը ճանաչված չէ, ապա դա չի նշանակում, որ իրավունք չունի արարելու, ստեղծագործելու, այլ երկրների հետ հարաբերություններ ունենալու»,-ասաց Պետո Դեմիրճյանն` ընդգծելով, որ Բակո Սահակյանի այցը նաև տեղի լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում է եղել:
Արցախի նախագահը ելույթ է ունեցել ակադեմիական շրջանակում` Համալասարանական հիմնադրամում: Նա հանդիպում է ունեցել տեղի հայ համայնքի հետ: Հայ համայնքն իր պատրաստակամությունն է հայտնել սատարելու Արցախին: Պետո Դեմիրճյանը տեղեկարցեց, որ առաջիկայում առավել ակտիվանալու են Արցախի պետական, քաղաքական գործիչների այցելությունները Եվրոպա: Շատ կարևոր է ղարաբաղյան խնդրի մասին անձամբ եվրոպացի գործընկերներին ներկայացնելը:
Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորած պատվիրակության այցը Բելգիա կազմակերպվել էր Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակի նախաձեռնությամբ:

Визит президента НКР в Бельгию – один из способов достичь признания Арцаха: Пето Демирчян
СТЕПАНАКЕРТ, июня 14 АРЦАХПРЕСС - Об этом  сказал ответственный комитета Айдата АРФД в Европе Пето Демирчян. По его словам, в ходе визита были акцентированы ряд вопросов: представление политическим деятелям Бельгии истинной картины карабахского вопроса, углубление отношений с Арцахом, представление деталей агрессии Азербайджана.
«Визит президента НКР Бако Саакяна в Бельгию, организованные встречи не только будут способствовать углублению отношений с Арцахом, но и являются одним из способов достичь признания Арцаха. Программа его визита довольно насыщенная: состоялись встречи в офисе Айдата, с местной армянской общиной, а также с депутатами парламентов различных уровней. Цель визита – укрепление отношений с Арцахом, их углубление. Бако Саакян стал почетным гостем города Мехелен.Он сделал запись в книге почетных гостей, где есть подписи президентов, премьер-министров, королей»,- сказал Пето Демирчян.
Он посчитал важными некоторые акценты, расставленные в ходе этого визита. Прежде всего, депутатам были представлены истинная картина карабахского вопроса, а также детали агрессии Азербайджана, была подчеркнута необходимость адресной оценки этих действий.
«Арцах полон решимости защищать мир, стремится к демократическому развитию, чему препятствует Азербайджан. Это и был месседж Бако Саакяна, который подчеркнул необходимость адресной оценки этих действий Азербайджана. Если государство не признано, это еще не означает, что оно не имеет права творить и иметь отношения с другими странами»,- сказал Пето Демирчян, подчеркнув, что визит Бако Саакяна был в центре внимания местной прессы.
Президент Саакян выступил в академических кругах – в Университетском фонде. Он встречался с армянской общиной, которая выразила готовность поддержать Арцах. Пето Демирчян сообщил, что в ближайшем будущем визиты деятелей из НКР в Европу станут более активными. Очень важно представить европейским коллегам сведения о карабахской проблеме лично. Визит Бако Саакяна и возглавляемой им делегации был организован по инициативе комитета Айдата АРФД в Европе.