Արցախի օմբուդսմենը հանդես է եկել դատապարտող հայտարարությամբ
ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդես է եկել դատապարտող հայտարարությամբ` Թալիշ համայնքի գյուղատնտեսական նշանակության տարածքներում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հրաձգային զինատեսակներից անկանոն կրակ բացելու վերաբերյալ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Մասնավորապես հայտարարության մեջ նշված է, որ 2016թ. հունիսի 30-ին ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ համայնքի ղեկավար Վիլեն Պետրոսյանը Արցախի մարդու իրավուքների պաշտպանի աշխատակազմին դիմում է ներկայացրել այն մասին, որ համայնքի գյուղատնտեսական նշանակության տարածքներում ադրբեջանական զինված ուժերը հրաձգային զինատեսակներից անկանոն կրակ են բացել հացահատկի բերքահավաք իրականացնող խաղաղ բնակչության ուղղությամբ։ Համայնքի ղեկավարը տեղեկացրել է նաև, որ անվտանգության նկատառումներով բերքահավաք աշխատանքները դադարեցվել են:
«Մարդու իրավունքների պաշտպանը խստորեն դատապարտում է Թալիշ համայնքի բնակիչների կյանքի իրավունքի և սեփականության իրավունքի նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի ոտնձգությունը և միջազգային հումանիտար իրավունքի պահանջների ոտնահարումը։ Մարդու իրավունքների պաշտպանության առաքելություն իրականացնող և հատկապես Ադրբեջանում գործունեություն ծավալող իրավասու միջազգային կազմակերպություններին պաշտպանը կոչ է անում գործուն միջոցներ ձեռնարկել նման դեպքերը բացառելու ուղղությամբ»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Միաժամանակ, աղբյուրի հաղորդմամբ, Մարդու իրավունքների պաշտպանի հանձնարարությամբ, «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ԼՂՀ օրենքով սահմանված կարգով, պաշտպանի աշխատակազմն իրականացնում է միջադեպի հանգամանքների փաստագրում և իրավական վերլուծություն, որոնց արդյունքները հասանելի կդարձվեն հանրությանը։

Head of the Talish community of the NKR Martakert region Vilen Petrosyan on June 30 submitted a request to the NKR Human Rights Defender where he said the Azerbaijani armed forces fired irregular shots from small arms at the civilians during the harvest.
NKR Ombudsman condemns Azerbaijani harassment against Talish residents
STEPANAKERT, JULY 1, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The head of the community also informed that the harvesting activities were ceased for security reasons.
In this context, the NKR Ombudsman’s statement reads: “Human Rights Defender strictly condemns the Azerbaijani harassment against the right to life and property of the people of Talish community and the violations of the international humanitarian law. The NKR Ombudsman urges the Azerbaijani Human Rights Defender and the competent international organizations operating in Azerbaijan to take concrete steps to exclude such incidents.
At the same time, by the Human Rights Defender’s instruction, the Ombudsman’s staff as defined by the law on “Human Rights Defender”, carries out documentation and legal analysis of the circumstances of the incident, the results of which will be available to the public.”