ՀՀ Նախագահը և ԱՄՆ պետքարտուղարը քննարկել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող հարցեր
Աշխատանքային այցով Լեհաստանի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 8-ի երեկոյան ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ,  հուլիսի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպման սկզբում Հանրապետության Նախագահը ցավակցություն է հայտնել պետքարտուղար Քերիին` ԱՄՆ Տեխաս նահանգի Դալլաս քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի կապակցությամբ:
Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
ՀՀ Նախագահը և ԱՄՆ պետքարտուղարը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող հարցեր: Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Միացյալ Նահանգների` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի շարունակական ջանքերը` ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանը: Հանդիպման առիթով Սերժ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ իր երախտագիտությունն է հայտնել պետքարտուղար Քերիին` Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ի նկատմամբ սանձազերծված ապրիլյան ագրեսիայի պատճառով հակամարտության գոտում ստեղծված լարված իրավիճակից դուրս գալուն միտված գործուն քայլերի համար, նաև որոնց արդյունքում կայացան Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներն ու ընդունվեցին համատեղ հայտարարություններ:
Սերժ Սարգսյանը և Ջոն Քերին անդրադարձել են ս.թ. հուլիսի 6-ին Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների նախագահների միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ քննարկված հարցերին: Զրուցակիցները ևս մեկ անգամ կարևորել են Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումների ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների անվերապահ կենսագործումը:

On July 8 in the evening the Armenian President Serzh Sargsyan , who is on a working visit in Poland within the framework of the NATO summit , met with theUS Secretary John Kerry . At the beginning of the meeting the Armenian President expressed his condolences to the US Secretary of State in connection with the tragedy in Dallas .
Serzh Sargsyan and John Kerry discuss Karabakh settlement
STEPANAKERT, JULY 9, ARTSAKHPRESS: The Armenian President and the US State Secretary discussed the Karabakh settlement . Sargsyan highly appreciated the constant efforts of the United States, as a co-chair of the OSCE Minsk Group, directed at providing peace and stability in the region .
Sargsyan once again thanked Kerry for effective steps taken to settle the situation caused by the April aggression provoked by Azerbaijan against Karabakh . As a consequence of those steps, there were held meetings in Vienna and St. Petersburg and adopted joint statements.
Sargsyan and Kerry discussed the issues discussed in a telephone conversation between the presidents of Russia and the United States on July 6 . The parties stressed the importance of unconditional implementation of the agreements reached in Vienna and St. Petersburg.