ՀՀ Նախագահը և ԱՄՆ պետքարտուղարը քննարկել են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող հարցեր
Աշխատանքային այցով Լեհաստանի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հուլիսի 8-ի երեկոյան ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերիի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ,  հուլիսի 9, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպման սկզբում Հանրապետության Նախագահը ցավակցություն է հայտնել պետքարտուղար Քերիին` ԱՄՆ Տեխաս նահանգի Դալլաս քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգական դեպքի կապակցությամբ:
Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
ՀՀ Նախագահը և ԱՄՆ պետքարտուղարը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը վերաբերող հարցեր: Նախագահ Սարգսյանը բարձր է գնահատել Միացյալ Նահանգների` որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրի շարունակական ջանքերը` ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովմանը: Հանդիպման առիթով Սերժ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ իր երախտագիտությունն է հայտնել պետքարտուղար Քերիին` Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ի նկատմամբ սանձազերծված ապրիլյան ագրեսիայի պատճառով հակամարտության գոտում ստեղծված լարված իրավիճակից դուրս գալուն միտված գործուն քայլերի համար, նաև որոնց արդյունքում կայացան Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումներն ու ընդունվեցին համատեղ հայտարարություններ:
Սերժ Սարգսյանը և Ջոն Քերին անդրադարձել են ս.թ. հուլիսի 6-ին Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների նախագահների միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ քննարկված հարցերին: Զրուցակիցները ևս մեկ անգամ կարևորել են Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումների ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների անվերապահ կենսագործումը:

Серж Саргсян и Джон Керри обсудили карабахское урегулирование
Президент Армении Серж Саргсян, находящийся с рабочим визитом в Польше, в рамках саммита НАТО, вечером 8 июля встретился с госсекретарём США Джоном Керри. В начале встречи глава Армении выразил соболезнование госсекретарю США в связи с трагедией в городе Даллас.
СТЕПАНАКЕРТ, июля 9 АРЦАХПРЕСС - Президент Армении и госсекретарь США обсудили вопросы по карабахскому урегулированию. Президент Саргсян высоко оценил постоянные усилия США, как страны-сопредседателя Минской группы ОБСЕ, по обеспечению мира и стабильности в регионе.
Саргсян вновь поблагодарил Керри за действенные шаги для выхода из состояния, вызванного апрельской агрессией, спровоцированной Азербайджаном против Карабаха. В том числе в результате этих шагов состоялись встречи в Вене и Петербурге и были приняты совместные заявления.
Саргсян и Керри обсудили вопросы, обсуждённые в ходе телефонной беседы между президентами России и США 6 июля. Собеседники вновь отметили важность безоговорочного выполнения соглашений, достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге.