Մինսկի խմբի համանախագահները կրկին կայցելեն տարածաշրջան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մտադիր են կրկին այցելել տարածաշրջան, սակայն այցելության հստակ ժամկետներ դեռևս նախանշված չեն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է Մինսկի խմբի Ռուսաստանի համանախագահ Իգոր Պոպովը: «Բնականաբար, մենք կգնանք, սակայն դեռևս ժամկետ չկա, այն քննարկվում է կողմերի հետ, երբ նրանց հարմար լինի` հաշվի առնելով նրանց աշխատանքային գրաֆիկը»,- ասել է Պոպովը:
Նա հայտնել է, որ հուլիսի 11-ին Վիեննայում տեղի է ունեցել Մինսկի խմբի բոլոր անդամների նիստ, որին մասնակցել են Մինսկի խմբի համանախագահներ Պոպովը, Պիեր Անդրյուն (Ֆրանսիա), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկը:
«Ընդհանուր առմամբ այս հանդիպումը նվիրված էր համանախագահ երկրների կողմից գործադրված վերջին միջնորդական ջանքերին և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովի արդյունքներին տրված գնահատականներին: Իմ ֆրանսիացի և ամերիկացի գործընկերները ներկայացրել են, թե ինչ զրույցներ են ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին: Մենք նաև խոսել ենք այն մասին, թե ինչպես կառուցել հետագա միջնորդական աշխատանքը»,- հայտնել է Պոպովը:

Посол РФ: сопредседатели МГ ОБСЕ вновь поедут в Карабах, дата не определена
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по Нагорному Карабаху намерены вновь посетить регион конфликта, однако точная дата визита пока не установлена, сообщил РИА Новости сопредседатель группы российский посол Игорь Попов.
СТЕПАНАКЕРТ, июля 12 АРЦАХПРЕСС - Oб этом пишет РИА Новости.
Предыдущий визит в Баку, Ереван и Степанакерт начался 5 апреля через несколько дней после последнего обострения ситуации. "Естественно, мы поедем, но даты пока нет, она обговаривается сторонами, когда будет удобнее им, с учетом их рабочего графика", — сказал Попов.
По его словам, в понедельник в Вене прошло плановое заседание всех членов Минской группы с участием российского, американского и французского послов, а также личного представителя председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
"В целом вся эта встреча была посвящена оценкам последних посреднических усилий, которые предпринимались странами-сопредседателями, и итогам саммита в Санкт-Петербурге. Мои коллеги, французский и американский, рассказали, какие беседы имел (президент Франции Франсуа) Олланд, а также госсекретарь (США Джон) Керри. Также мы поговорили о том, как строить дальнейшую посредническую работу", — сказал собеседник агентства.