Լրագրողների հանդեպ կիրառված բռնության դեպքերն անթույլատրելի են. ՀՀ ՄԻՊ
Գիշերը Խորենացի փողոցում և հարակից տարածքում տեղի ունեցած բախումների ընթացքում լրագրողների շրջանում կան տուժածներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Սա խիստ դատապարտելի է ոչ միայն որպես բռնության դրսևորում առհասարակ, այլ որպես խիստ բացասական երևույթ զանգվածային լրատվության միջոցի ներկայացուցչի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու տեսանկյունից:
Այս մասին հայտնում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի գրասենյակից։
«Հիշեցնում եմ, որ լրագրողի մասնագիտական պարտականություններրի կատարմանը խոչընդոտելը քրեորեն պատժելի արարք է՝անկախ նրանից հանցավոր բնույթի գործողություն կատարողը պետական մարմնի ներկայացուցիչ է, թե հավաքի մասնակից քաղաքացի:
Այս առումով, մեր ունեցած բոլոր նյութերն ուղարկվելու են համապատասխան քրեական հետապնդման մարմիններին:
Բոլոր այն անձանց, ովքեր լրագրողների նկատմամբ բռնություն գործադրելու մասին չհրապարակված տեսանյութեր կամ տեղեկություններ ունեն, խնդրում եմ դրանք փոխանցել մեզ, որպեսզի Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության սահմաններում ձեռնարկվող գործողությունները կրեն առաջնահերթ բնույթ,-ասվում է ՄԻՊ հաղորդագրությունում:

Several journalists were severely beaten and injured in the recent clashes with the police in Yerevan’s Khorenatsi street overnight.
Armenian ombudsman condemns violence against journalists
STEPANAKERT, JULY 21, ARTSAKHPRESS: In an official statement on Thursday, the Armenian Ombudsman’s office condemns the violence, describing it as an attempt to hamper the professional activity of mass media representatives.
“Several reporters were injured during the clashes overnight on Khorenatsi Street.
This is strongly condemnable not only as a manifestation of violence in general, but also as a strongly negative occurrence in terms of obstruction of activities of mass media.
I remind you, that obstructing the professional responsibilities of reporters is a criminally punishable offense, regardless whether the perpetrator is a representative of a state agency or a civilian at the rally. In this regard, all materials that we possess will be sent to relevant law enforcement agencies.
I ask all those who have information or footage on violence against reporters to give them to us, in order for the activities which are carried out within the boundaries of the Ombudsman’s jurisdiction to bear priority nature.”