Մի թիզ հող չի հանձնվելու. Թևան Պողոսյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 օգոստոսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր Թևան Պողոսյանը:
«Պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել Վիեննայում, կյանքի չեն կոչվում: Վստահության բարձրացման ուղղությամբ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները չեն կատարվում: Առաջնագիծը մոնիտորինգի չի ենթարկվում, հետաքննական մեխանիզմները չեն տեղադրվում: Արցախում սեփական ուժերով են ամրապնդում առաջնագիծը, որ ապրիլյան էսկալյացիայի բացերը, որոնք ունեցել ենք, չկրկնվեն»,- ԹԵՐԹ.ամ-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Թևան Պողոսյանը:
Նա նշեց, որ, արցախցիների շրջանում անցկացված սոցիալական հարցման համաձայն, մարդիկ պատրաստ չեն զիջումների, ուզում են շարունակել պայքարը, ինչը, Թևան Պողոսյանի խոսքով, ողջունելի է:
Պատգամավորը շեշտեց, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորում տեղի չի ունենա, քանի դեռ Արցախը բանակցային սեղանի շուրջ չի նստել: «Կարող են բանակցել տարբեր մտավարժանքների, փաստաթղթերի շուրջ, որոնք կգան ու կգնան, բայց ամեն ինչ որոշվելու է միայն այն դեպքում, երբ հենց Արցախի ներկայացուցիչները նստած լինեն Արցախի բանակցությունների սեղանին»,- հավելեց Պողոսյանը:
Թևան Պողոսյանի խոսքով՝ ԼՂ-ն պետք է պատրաստ լինի ռազմական գործողություններով հարցը լուծելուն, որովհետև ունի Ադրբեջանի պես հակառակորդ, ունենա հզոր բանակ, ապահովի բանակի գործունեության համար անհրաժեշտ բոլոր պարագաները, ունենա լավ ռազմական տեխնիկա:
Ինչ վերաբերում է տեսակետներին, որ հարցը կլուծվի հողերի հանձնման գնով, Թևան Պողոսյանն ասաց, որ հողերի վերադարձ չի լինի:
«Նոր եմ վերադարձել Արցախից։ Այն, ինչ տեսել եմ, վստահություն է ներշնչում, որ մարդիկ հողեր չեն հանձնելու, կորցրածն են վերադարձնելու: Հասկանում եմ, որ մարդիկ կան, որոնք հայրենասիրությունից են դրդված հարցը բարձրացնում, որ համախմբվեն, մարդիկ կան, որոնք այլ հարցերի համար են շահարկում, բայց այս խոսակցությունները որևէ դրական ազդեցություն չեն ունենում մարդկանց վրա, ովքեր կատարում են աշխատանքը, պահում են սահմանները: Մի թիզ հող չի հանձնվելու: Խորհուրդ կտամ բոլորին գնալ Արցախ, տեսնել տրամադրությունները: Այս հարցը սերունդների խնդիր է, սա երկար է տևելու»,- նշեց ԱԺ պատգամավորը՝ հավելելով. «Մենք կմոտենաք, հավանաբար, ընկալմանը, որ հակառակորդի հետ հնարավոր է խոսել, երբ Ադրբեջանում պատմության դասագրքերը դեն նետվեն աղբաման, գրվեն նոր իրական պատմություններ: Մենք պետք է մի բան հասկանանք. այն, ինչին մեր պապերի պապերը համաձայնել են 20 թ.-ին, այն լուծումը չէր, որ իրենք ուզում էին թողնել թոռներին: Մեր վրա եկեք նման խնդիր չվերցնենք, չշտապենք»:
Թևան Պողոյանի խոսքով՝ առջևում ժամանակահատված է, երբ լուրջ բանակցային գործընթաց չի լինի: «ԱՄՆ-ում ընտրություններ են սպասվում, Հայաստանում ևս՝ սկզբում ՏԻՄ ընտրություններ, հետո՝ խորհրդարանական…»,- նշեց պատգամավորը:
Tert.am-ի դիտարկմանը, թե ԼՂ նախագահի խոսնակը հայտարարեց, որ զիջումները միակողմանի չեն լինելու, Թևան Պողոսյանն այսպես արձագանքեց. «Նա կատարում է դիվանագիտական աշխատանք: Նա նկատի է ունեցել, որ մեզ վրա որևէ մեկ անգամ հույս չդնեք, որ մենք փորձելու ենք ինչ-որ բան միակողմանի անել: Քայլերը միակողմանի չեն լինելու: Սա է»:

Не будет отдано ни пяди земли – Теван Погосян
СТЕПАНАКЕРТ, августa 26 АРЦАХПРЕСС - Об этом в ходе сегодняшней встречи с журналистами сказал депутат Национального Собрания Армении Теван Погосян.
«Достигнутые в Вене договоренности не выполняются. Достигнутые вокруг повышения уровня доверия договоренности не выполняются. На передовой не проводится мониторинг, не устанавливаются механизмы расследования. В Арцахе собственными силами укрепляют передовую, чтобы допущенные в ходе апрельской эскалации упущения не повторились», - сказал Теван Погосян.
Он отметил, что согласно проведенному среди населения Арцаха опросу, люди не готовы к уступкам, они хотят продолжить борьбу, что, как отметил Тевана Погосяна, похвально.
Депутат сказал, что урегулирования карабахского конфликта не будет, пока Арцах не будет включен в переговорный процесс. «Обсуждения могут быть вокруг различных документов, но все решится только в том случае, если за переговорным столом будут находиться представители Арцаха», - добавил Погосян.
По словам депутата, Нагорный Карабах должен быть готов к решению вопроса путем военных действий, поскольку у НКР такой противник как Азербайджан, то у арцахской стороны должна быть мощная армия, должны быть обеспечены все необходимые для действия армии принадлежности и хорошая военная техника.
Что касается мнений, согласно которым, вопрос будет решен ценой уступки земель, Теван Погосян подчеркнул, что подобного не будет.
«Я только вернулся из Арцаха. То, что увидел там, вселяет уверенность в том, что люди не отдадут земли, они вернут потерянное. Понимаю, что есть люди, которые движимые патриотизмом поднимают вопрос мобилизации, есть люди, которые спекулируют другими вопросами, но подобные разговоры не оказывают никакого положительного воздействия на людей, которые выполняют свою работу, охраняют границы. Не будет отдано ни пяди земли. Я бы посоветовал всем поехать в Арцах и прочувствовать царящее там настроение. Это вопрос поколений, который еще долго будет длиться», - отметил депутат НС, добавив: «По всей видимости, мы приблизимся к тому осознанию, что с противником можно говорить, когда в Азербайджане будут выброшены в мусор учебники истории, и будет написана реальная история, Мы должны понять одно – то, на что согласились наши прадеды в 20-м году, не то решение, которое бы они хотели оставить нам. Давайте не брать на себя подобное бремя, не будем спешить».
По словам Тевана Погосяна, впереди нас ждет такой период времени, когда серьезного переговорного процесса не будет. «В США ожидаются выборы, в Армении также сначала выборы в органы местного самоуправления, потом парламентские…», - отметил депутат.
Отвечая на замечание Tert.am относительно того, что пресс-секретарь президента НКР заявлял о том, что односторонних уступок не будет, Теван Погосян ответил следующим образом: «Он занимается дипломатической деятельностью. Он имел в виду, что не стоит вновь надеется на нас и думать, что мы вновь пойдем на одностороннюю уступку. Действия не будут односторонними».