Դավիթ Բաբայան. Կարգավիճակն իրենով չի կարող ԼՂՀ անվտանգության երաշխիք լինել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին ասել է ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ NEWS.am–ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքի՝ «Ինտերֆաքս» ռուսական գործակալությանը տված հարցազրույցում հնչեցրած այն միտքը, թե Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը ենթադրում է որոշ տարածքների վերադարձ Ադրբեջանին՝ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի դիմաց։
Դավիթ Բաբայանն ընդգծել է, որ տարածքների հարցը մշտապես շեշտում է Ադրբեջանը, եւ համանախագահները կամա թե ակամա ստիպված են այն ներառել օրակարգում, քանի որ չեն կարող անտեսել հակամարտության կողմերից մեկի պահանջները։ «Սակայն դա բոլորովին չի նշանակում, որ նման մոտեցումը մեզ համար ընդունելի է»,– ասել է ԼՂՀ նախագահի խոսնակը՝ միաժամանակ հիշեցնելով, որ տարածքային պատկանելիության մասին խոսելիս Բաքուն մոռանում է, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը Ադրբեջանական ԽՍՀ–ի իրավահաջորդը չէ, քանի որ ինքն է հրաժարվել քաղաքական եւ իրավական ժառանգությունից։
«ԼՂՀ–ի  համար գլխավորը անվտանգության երաշխիքներն են։ Ոչ  մի կարգավիճակ չի կարող անվտանգության երաշխիք լինել, եթե հակառակորդ կողմը չի հրաժարվել ֆաշիստական հռետորաբանությունից, սպառնում է «ազատագրել տարածքները», այդ թվում՝ Զանգեզուրն ու Երեւանը»,– ասել է Դավիթ Բաբայանը։ Նրա խոսքով, եթե 90-ական թթ. հնարավոր էր դիտարկել տարածքները կարգավիճակի դիմաց փոխանակելու հարցը, ապա հիմա՝ պատերազմից հետո, որից Ղարաբաղի ժողովուրդը հաղթող է դուրս եկել, իսկ ազգային–ազատագրական գաղափարախոսությունը ձեւափոխվել է պետականաշինության գաղափարախոսության, ոչ։
Բաբայանը հիշատակել է, որ աշխարհում շատ են օրինակները, երբ ագրեսիայի թիրախ են դառնում ճանաչված պետությունները, ավելին՝ տարածքները կարգավիճակով փոխարինելու մոտեցումն անընդունելի է նաեւ այն պատճառով, որ «կարգավիճակ» ընդհանուր սահմանումը կարող է ենթադրել ինքնավարություն Ադրբեջանի կազմում։ «Տարածքների հարցը քննարկելիս անհրաժեշտ է հիշել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքների մասին՝ Գետաշենի, Շահումյանի, Հյուսիսային Արցախի եւ այլն»,– նշել է Բաբայանը։
«Կարգավորման ճիշտ տարբերակը Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության ճանաչումն է։ Միայն դրանից հետո կարելի կլինի նստել բանակցությունների սեղանին եւ քննարկել սահմանների հարցը»,– փաստել է Դավիթ Բաբայանը։

Степанакерт: Статус сам по себе не может быть гарантией безопасности
СТЕПАНАКЕРТ, 12 сентября  АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении –NEWS.am  мнение, озвученное американским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Джеймсом Уорликом в интервью агентству «Интерфакс».
Как подчеркнул Давид Бабаян, вопрос территорий постоянно акцентирует  Азербайджан, и сопредседатели волей-неволей вынуждены включить его в повестку, так как не могут игнорировать требования одной из сторон конфликта. «Но это вовсе не означает, что подобный подход приемлем для нас», - уточнил пресс-секретарь президента НКР. При этом он напомнил, что, заявляя о территориальной принадлежности, Баку при этом забывает, что Азербайджанская Республика не является правопреемницей АзССР, поскольку сама отказалась от политической и правовой преемственности.
«Самое главное для народа Нагорно-Карабахской Республики – обеспечение безопасности. Никакой статус не может обеспечить безопасность, если противоположная сторона не отказалась от фашистской риторики, угрожает «освободить территории», включая Зангезур и Ереван», - отметил Давид Бабаян. По его словам, если в 90-х гг мог рассматриваться вопрос территории в обмен на статус, то сейчас, после войны, из которой карабахский народ вышел победителем, а национально-освободительная идеология трансформировалась в идеологию государственного строительства - нет.
Давид Бабаян констатировал, что в мире есть много примеров, когда мишенью агрессии становятся признанные государства. Более того, подход территории в обмен на статус неприемлем также потому, что общее определение «статус» может предполагать автономию в составе Азербайджана. «При обсуждении вопроса территорий необходимо помнить о территориях, находящихся под контролем Азербайджана – Геташен, Шаумян, Северный Арцах и так далее», - отметил Давид Бабаян.
«Правильный вариант урегулирования состоит в безоговорочном признании Азербайджаном независимости Нагорно-Карабахской Республики. Только после этого можно сесть за стал переговоров и обсуждать вопрос границ», - констатировал Давид Бабаян.