«Գանձասար» գիտամշակութային Մատենադարանն ունի մեծ թվով այցելուներ
Գանձասարի վանական համալիրի հարևանությամբ գործող Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղը՝ «Մատենադարան-Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնը տեղացի և օտարերկրյա այցելուների մեծ հոսքեր է ընդունում:
«Գանձասար» գիտամշակութային Մատենադարանն  ունի   մեծ    թվով  այցելուներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղի ցուցասրահի պատասխանատու Ֆլորա Ահարոնյանը, ով պատմել է, որ Մատենադարանի 6 ցուցասրահներում ներկայացված են վաղ միջնադարից մինչև նոր շրջանն Արցախում ստեղծված 100-ից ավելի ձեռագրերի և Արցախի պատմությանն առնչվող հազվագյուտ վավերագրերի բնագրեր և ընդօրինակություններ, ինչպես նաև հնատիպ գրքեր և արխիվային փաստաթղթեր:
Մատենադարան տանող ճանապարհը բանուկ է. ամռանն օրական այցելում է մոտ 80-300 հոգի: Հունիսին շաբաթական 462 հաճախորդ ենք ունեցել, հուլիս ամսին` 4800, իսկ օգոստոսին` 3100, որից 1464-ը` զինվոր: Սեպտեմբերին` այս պահի դրությամբ, արդեն 1000 այցելու է գրանցվել: Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղում  ներկայացված են Արցախում գրչագրված կամ այնտեղ պահված մի շարք ձեռագրեր:
«Երևանի Մատենադարանի արցախյան մասնաճյուղը,  տեղացի և օտարերկրյա այցելուներին ընդունելուց զատ, Արցախի գիտական և մշակութային կյանքի աշխուժացմանն ուղղված մի շարք նախաձեռնություններով և ծրագրերով է հանդես գալիս: Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանի կարգադրությամբ Երևանի Մատենադարանի մի շարք գիտաշխատողներ, զբոսավարներ հաճախակի գործուղվում են Մատենադարանի Արցախի մասնաճյուղ , որպեսզի գիտամշակութային կենտրոնի և մայր կառույցի՝  Երևանի Մ. Մաշտոցի անվան Մատենադարանի գործունեության ընդհանուր ուղղություններով պատշաճ և փոխկապակցված աշխատանքներ իրականացնեն»,- մեզ հետ զրույցում նշել  է «Մատենադարան-Գանձասար» գիտամշակութային կենտրոնի գործունեության պատասխանատու Արամ Թորոսյանը:

“Gandzasar” scientific-cultural center has a large number of visitors
“Gandzasar” scientific-cultural center as a branch of Mashtots Matenadaran in Artsakh, which was constructed in the neighborhood of the Gandzasar monastic complex had many visitors in summer.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 19, ARTSAKHPRESS: Flora Aharonyan, the representative of Matenadaran, informed the aforementioned, adding that exhibition hall presents over 100 Artsakhi manuscripts dating from early Middle Ages to modern times, unique originals and copies of the documents related to the history of Artsakh, as well as ancient books. Works on the creation of this exhibition started seven years ago and according to Aharonyan, exhibition related works will go on. "Matenadaran also has a section devoted to Artsakh archival documents, where letters of Gandzasar Church leaders, samples of books published in Shushi are kept,” said Aharonian.
“In  summer  about 80-300 people visit Matenadaran daily. In June we had 462 visitors weekly, in July- 4800 visitors , and in August we had 3100 visitors, 1464 of them were soldiers. In September we had 1,000 visitors. In "Gandzasar” scientific-cultural center there are many manuscripts about Artsakh where Artsakh is presented by historical facts and documents. Many of them you cannot find in Mashtots Matenadaran in Yerevan,” said Aharonyan.
Remind, Gandzasar” scientific-cultural center as a branch of Mashtots Matenadaran in Artsakh was opened on November 21, 2015.