Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Հայ օգնության ֆոնդի պատվիրակությանը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին, ընդունել է Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) պատվիրակությանը` Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ արեւելյան թեմի առաջնորդ, Հայ օգնության ֆոնդի նախագահ Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանի գլխավորությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ ՀՀ նախագահը ողջունել է պատվիրակության անդամներին հայրենիքում եւ բարձր գնահատել տարիներ ի վեր՝ սկսած 1988թ-ից, ՀՕՖ-ի հայրենանվեր գործունեությունը ինչպես աղետի գոտում, այնպես էլ Հայաստանի բազմաթիվ այլ բնակավայրերում ու Արցախում: Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել մեծ նվիրումով իրականացված ծրագրերի համար եւ հանդիպման մասնակիցներին խնդրել իր երախտագիտությունը փոխանցել նաեւ ֆոնդի բոլոր ներկայացուցիչներին, գործընկերներին ու բարերարներին, որոնց օժանդակությամբ իրականություն են դարձել կազմակերպության ծրագրերը:
Հանրապետության նախագահն առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել ՀՕՖ-ի նախագահ Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանին եւ վստահություն հայտնել, որ Սրբազանի իմաստնությունն ու կազմակերպչական տաղանդը դեռ երկար տարիներ կծառայեն հայ ժողովրդին:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ՀՕՖ-ի օժանդակությունը սիրիահայ մեր քույրերին ու եղբայրներին, որոնց համար Հայաստանն անում է ամեն հնարավորը՝ մեղմելու նրանց խնդիրներն ու հոգալու հոգսերը:
Հանդիպման ժամանակ Հանրապետության նախագահը բարերարներ Էդվարդ եւ Ժանէթ Մարդիգյաններին հանձնել է ՀՀ անկախության 25-ամյակի առթիվ եւ հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար օրերս նրանց շնորհված պետական բարձր պարգեւները՝ «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալները, շնորհավորել եւ շնորհակալություն հայտնել երկարամյա հայրենանվեր գործունեության համար:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են Հայաստանի զարգացման հեռանկարին, տնտեսական առաջնահերթություններին, ներդրումների ներգրավման եւ արտահանման խթանման ուղղությամբ պետական քաղաքականությանը, սիրիահայերի աջակցության ծրագրերին եւ մի շարք այլ թեմաների:

Armenian president receives FAR delegation
President of Armenia Serzh Sargsyan on September 27 received the delegation of Fund for Armenian Relief led by US Eastern Diocese of the Armenian Apostolic Church, Chairman of the FAR, Archbishop Khajak Parsamyan, press service of the Presidential administration informed.
STEPANAKERT, SEPTEMBER 27, ARTSAKHPRESS: President Sargsyan welcomed the delegation members in the Motherland and highly appreciated the FAR’s patriotic activity staring from 1988 in the disaster zone, as well as in many other settlements of Armenia and in Nagorno Karabakh.
Serzh Sargsyan expressed gratitude for the projects conducted with a great devotion and asked the members to convey his gratitude to all representatives, partners and philanthropists of the Fund.
President Sargsyan expressed gratitude to FAR Chairman Khajak Parsamyan and expressed confidence his organizational talent will serve the Armenian people for a long time.
The President highly appreciated the FAR’s assistance to our Syrian Armenian brothers and sisters for whom Armenia does everything possible to mitigate their problems and take care of them.
At the meeting the President awarded philanthropists Edward and Janet Mardigian with 1st degree medals for the “Services provided to the Motherland”.
He also responded to the attendees’ questions and concerns addressing Armenia’s development perspectives, economic priorities, state policies towards attracting investments and assistance programs for the Armenians of Syria.