Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Հայ օգնության ֆոնդի պատվիրակությանը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին, ընդունել է Հայ օգնության ֆոնդի (ՀՕՖ) պատվիրակությանը` Հայ առաքելական եկեղեցու ԱՄՆ արեւելյան թեմի առաջնորդ, Հայ օգնության ֆոնդի նախագահ Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանի գլխավորությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 սեպտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահի մամուլի գրասենյակից հայտնում են, որ ՀՀ նախագահը ողջունել է պատվիրակության անդամներին հայրենիքում եւ բարձր գնահատել տարիներ ի վեր՝ սկսած 1988թ-ից, ՀՕՖ-ի հայրենանվեր գործունեությունը ինչպես աղետի գոտում, այնպես էլ Հայաստանի բազմաթիվ այլ բնակավայրերում ու Արցախում: Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել մեծ նվիրումով իրականացված ծրագրերի համար եւ հանդիպման մասնակիցներին խնդրել իր երախտագիտությունը փոխանցել նաեւ ֆոնդի բոլոր ներկայացուցիչներին, գործընկերներին ու բարերարներին, որոնց օժանդակությամբ իրականություն են դարձել կազմակերպության ծրագրերը:
Հանրապետության նախագահն առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել ՀՕՖ-ի նախագահ Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանին եւ վստահություն հայտնել, որ Սրբազանի իմաստնությունն ու կազմակերպչական տաղանդը դեռ երկար տարիներ կծառայեն հայ ժողովրդին:
Սերժ Սարգսյանը բարձր է գնահատել ՀՕՖ-ի օժանդակությունը սիրիահայ մեր քույրերին ու եղբայրներին, որոնց համար Հայաստանն անում է ամեն հնարավորը՝ մեղմելու նրանց խնդիրներն ու հոգալու հոգսերը:
Հանդիպման ժամանակ Հանրապետության նախագահը բարերարներ Էդվարդ եւ Ժանէթ Մարդիգյաններին հանձնել է ՀՀ անկախության 25-ամյակի առթիվ եւ հայրենիք-սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար օրերս նրանց շնորհված պետական բարձր պարգեւները՝ «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի մեդալները, շնորհավորել եւ շնորհակալություն հայտնել երկարամյա հայրենանվեր գործունեության համար:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են Հայաստանի զարգացման հեռանկարին, տնտեսական առաջնահերթություններին, ներդրումների ներգրավման եւ արտահանման խթանման ուղղությամբ պետական քաղաքականությանը, սիրիահայերի աջակցության ծրագրերին եւ մի շարք այլ թեմաների:

Президент Армении принял делегацию Фонда армянской помощи
Президент Армении Серж Саргсян принял делегацию Фонда армянской помощи (ФАП) во главе с предстоятелем Восточной епархии США Армянской Апостольской церкви, президентом Фонда армянской помощи архиепископом Хажаком Парсамяном.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 сентября  АРЦАХПРЕСС - Президент Республики приветствовал членов делегации на Родине, высоко оценив многолетнюю, начиная с 1988 года, патриотическую деятельность ФАП как в зоне бедствия, так и во многих других населенных пунктах Армении и Арцаха. Серж Саргсян выразил благодарность за проекты, осуществленные с большой преданностью, и попросил участников встречи передать его признательность также всем представителям, партнерам и благотворителям фонда, с чьей помощью стали реальностью проекты организации.
Глава государства выразил особую благодарность президенту ФАП, архиепископу Хажаку Парсамяну, выразив уверенность, что мудрость и организационный талант Святейшего еще долгие годы будут служить армянскому народу.
Серж Саргсян высоко оценил содействие ФАП нашим братьям и сестрам – сирийским армянам, для которых Армения делает все возможное, чтобы смягчить их проблемы и заботы.
В ходе встречи президент Республики вручил благотворителям Эдварду и Жанет Мардиганянам высокие государственные награды – медали «За заслуги перед Отечеством» I степени, которых они удостоены на днях по случаю 25-летия независимости РА и за значительный вклад в дело укрепления связей Родина-Диаспора, поздравил и поблагодарил за многолетнюю патриотическую деятельность.
Президент Серж Саргсян ответил на интересующие участников встречи вопросы, которые касались перспектив развития Армении, экономических приоритетов, государственной политики по привлечению инвестиций и стимулированию экспорта, программ содействия сирийским армянам и ряда других тем.