Հակառակորդը հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 450 կրակոց
Հոկտեմբերի 7-ի լույս 8-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 50 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 450 կրակոց:
ՍԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 հոկտեմբերի,  ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, հյուսիսարևելյան ուղղությամբ կիրառվել են նաև «ՍՎԴ» տիպի դիպուկահար հրացաններ (22 կրակոց):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ իրադրությանը և շարունակում վստահորեն իրականացնել  մարտական հերթապահություն:

The adversary breached the truce along the line of contact between the Karabakh and Azerbaijani opposing forces around 50 times, from late Friday night to early Saturday morning.
Karabakh army: Azerbaijan violated ceasefire 50 times at night
STEPANAKERT, OCTOBER 8, ARTSAKHPRESS: During this time the Azerbaijani armed forces fired more than 450 shots toward the Armenian position-holders, and by way of various caliber weapons, the Nagorno-Karabakh Republic Defense Army informed.
In addition, the adversary fired 22 shots from sniper rifles, in a northeasterly direction of the line of contact.
But the NKR Defense Army vanguard units are in command of the operational situation, and they continue confidently carrying out their military watch.