Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախումբը հալեպահայերին օգնելու քայլեր է ձեռնարկում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին  ասել է ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը:
«Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախումբը սիրիահայերին աջակցելու հարցի առնչությամբ քննարկումներ է կազմակերպում տարբեր ուղղություններով: Կապի մեջ ենք Եվրամիության որոշ վարչությունների հետ: Քննարկումներ ենք անցկացնում Բելգիայի խորհրդարանի պատգամավորների հետ»,-ասել է  Պետո Դեմիրճյանը:
Պետո Դեմիրճյանը նշեց, որ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախումբը նման փորձ ունի: Նախկինում, օրինակ, Բելգիայի ԱԳՆ-ի միջոցով են օգնություն հասցրել Սիրիայի եւ Իրաքի հայությանը: Դրանից բացի,  պատվիրակություններ են ուղարկվել այդ երկրներ` տեղում իրավիճակին ծանոթանալու:
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատուն տեղեկացրեց, որ քննարկվում է  առաջիկայում ևս Լիբանան և Սիրիա պատվիրակություն ուղարկելու հարցը: Նախատեսվում է, որ պատվիրակության մեջ կընդգրկվեն ներկայացուցիչներ հանձնախմբից և պատգամավորներ Բելգիայի խորհրդարանից:
Սեպտեմբերի 30-ի առավոտյան ահաբեկիչները հրթիռակոծել են Հալեպի հայաշատ Նոր Գյուղ և Վիլլաներ թաղամասերը: Վիլլաներ թաղամասում հրթիռն ընկել է Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու մոտ գտնվող բնակարաններից մեկի վրա, ինչի հետևանքով հայ բնակիչներ են զոհվել ու վիրավորվել:
ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ Սիրիա ուղարկվեց մարդասիրական օգնություն: Այն հասցվել է Հալեպ և հանձնվել Սիրիահայության շտապօգնության և վերականգնման մարմնին, որն էլ այդ օգնությունը կտրամադրի բոլոր կարիքավոր ընտանիքներին` անկախ նրանց ազգային պատկանելիությունից:

ANC Europe takes steps to assist Armenians of Aleppo
Assisting Armenians of Aleppo is the key point of the ARF Armenian National Committee of Europe’s agenda, ANC Europe liaison Bedo Demirjian told.
STEPANAKERT, OCTOBER 12, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “The Armenian National Committee of Europe organizes discussions in different directions regarding the issue of assisting Syrian-Armenians. We are in contact with several agencies of the European Union. We hold discussions with Belgian lawmakers”, Demirjian said.
Mr. Demirjian noted the ANC Europe has similar experience. Previously they have delivered aid to Armenians of Syria and Iraq through the Foreign Ministry of Belgium. In addition they send delegations to those countries to review the situation on the scene.
Mr. Demirjian says currently they are discussing the issue of dispatching a delegation to Lebanon and Syria soon. ANC representatives and Belgian lawmakers are planned to be included in the delegation.
Terrorists shelled the Armenian populated districts of Aleppo on September 30, resulting in casualties among the Armenian population. President of Armenia Serzh Sargsyan instructed two aircrafts to deliver humanitarian aid from Armenia to Syria.