Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախումբը հալեպահայերին օգնելու քայլեր է ձեռնարկում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին  ասել է ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատու Պետո Դեմիրճյանը:
«Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախումբը սիրիահայերին աջակցելու հարցի առնչությամբ քննարկումներ է կազմակերպում տարբեր ուղղություններով: Կապի մեջ ենք Եվրամիության որոշ վարչությունների հետ: Քննարկումներ ենք անցկացնում Բելգիայի խորհրդարանի պատգամավորների հետ»,-ասել է  Պետո Դեմիրճյանը:
Պետո Դեմիրճյանը նշեց, որ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախումբը նման փորձ ունի: Նախկինում, օրինակ, Բելգիայի ԱԳՆ-ի միջոցով են օգնություն հասցրել Սիրիայի եւ Իրաքի հայությանը: Դրանից բացի,  պատվիրակություններ են ուղարկվել այդ երկրներ` տեղում իրավիճակին ծանոթանալու:
ՀՅԴ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի հաղորդակցության պատասխանատուն տեղեկացրեց, որ քննարկվում է  առաջիկայում ևս Լիբանան և Սիրիա պատվիրակություն ուղարկելու հարցը: Նախատեսվում է, որ պատվիրակության մեջ կընդգրկվեն ներկայացուցիչներ հանձնախմբից և պատգամավորներ Բելգիայի խորհրդարանից:
Սեպտեմբերի 30-ի առավոտյան ահաբեկիչները հրթիռակոծել են Հալեպի հայաշատ Նոր Գյուղ և Վիլլաներ թաղամասերը: Վիլլաներ թաղամասում հրթիռն ընկել է Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու մոտ գտնվող բնակարաններից մեկի վրա, ինչի հետևանքով հայ բնակիչներ են զոհվել ու վիրավորվել:
ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ Սիրիա ուղարկվեց մարդասիրական օգնություն: Այն հասցվել է Հալեպ և հանձնվել Սիրիահայության շտապօգնության և վերականգնման մարմնին, որն էլ այդ օգնությունը կտրամադրի բոլոր կարիքավոր ընտանիքներին` անկախ նրանց ազգային պատկանելիությունից:

Европейская комиссия Ай Дата предпринимает шаги по оказанию помощи армянам Алеппо
Главным вопросом повестки дня Европейской комиссии АйДата АРФД является оказание помощи армянам Алеппо.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 октября АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил ответственный за общение с прессой комиссии Пето Демирчян.
“Европейская комиссия Ай Дата предпринимает шаги по оказанию помощи армянам Алеппо. Мы в постоянной связи с некоторыми структурами Евросоюза. Обсуждаем этот вопрос с бельгийскими парламентариями”, - сказал Пето Демирчян.
Он заметил, что у Комиссии есть опыт подобных акций. Так, в прошлом они, с помощью МИД Бельгии, доставили помощь армянам Сирии и Ирака. Кроме того, высланы делегации для ознакомления с ситуацией на месте. Обсуждается вопрос об отправке такой делегации в Ливан и Сирию. В нее войдут представители Комиссии и парламентарии Бельгии.
Утром 30 сентября террористы подвегли ракетному обстрелу армянские кварталы Алеппо Нор Гюх и Вилланер. Ракета упала на дом рядом с церковью пресвятой Богородицы, есть погибшие.
По распоряжению Президента РА в Алеппо была доставлена гуманитарная помощь, которая будет распределена между всеми нуждающимися независимо от национальности.