Պան Գի Մունը Դամասկոսից պահանջել Է դադարեցնել օդուժի թռիչքները Հալեպի երկնքում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 21, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այդ մասին, հայտարարել Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը՝ Գլխավոր ասամբլեայի ոչ պաշտոնական նիստում ելույթ ունենալով մերձավորարեւելյան այդ երկրի իրադրության շուրջ:
«Մարտական գործողությունների դադարեցման ռեժիմը պետք Է վերահաստատվի ամբողջ Սիրիայում, իսկ կառավարությունը պետք Է համաձայնի Հալեպի վրա իր ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռների թռիչքների դադարեցմանը»,- ասել Է ՄԱԿ-ի վարչական ղեկավարը: Նա նաեւ հորդորել Է «մեկուսացնել ծայրահեղականների կազմավորումները»: Նրա խոսքով՝ այս խդիրների կատարումը կպահանջի մոնիթորինգի արդյունավետ մեխանիզմների ներդրում:
Պան Գի Մունը ողջունել Է Ռուսաստանի կողմից միակողմանի կարգով Հալեպի ռմբակոծումների դադարեցումը եւ նշել, որ հումանիտար հրադադարը թույլ կտա Հալեպից տարհանել հիվանդներին ու վիրավորներին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Генсек ООН потребовал от Дамаска прекратить полеты военной авиации над Алеппо
СТЕПАНАКЕРТ, 21 октября АРЦАХПРЕСС - Об этом заявил генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун на неформальном заседании Генеральной Ассамблеи по ситуации в ближневосточной стране.
"Режим прекращения боевых действий должен быть восстановлен по всей Сирии, а правительство должно согласиться на прекращение полетов самолетов военно- воздушных сил над Алеппо", - сказал административный глава ООН. Он также призвал "изолировать формирования экстремистов". По его словам, выполнение этих задач потребует внедрения эффективных механизмов мониторинга,сообщает Тасс.
Пан Ги Мун приветствовал объявленное Россией в одностороннем порядке прекращение бомбардировок Алеппо. Выступая на неформальном заседании Генеральной Ассамблеи всемирной организации, он сообщил, что пауза в авиаударах позволит эвакуировать больных и раненых людей из сирийского города