Ուորլիք․ Ջոն Քերրին տրամադրված է ղարաբաղյան կողմերի հետ աշխատանքին
ԱՄՆ-ն տրամադրված է ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, Բաքվում այդ մասին հայտնել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը, հայտնում է Թրենդը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հոկտեմբերի 22, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մեկնաբանելով ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի վերջերս արած հայտարարությունը այն մասին, որ Ադրբեջանի ու Հայաստանի առաջնորդները պատրաստ չեն լուծել ղարաբաղյան հակամարտությունը, Ուորլիքը նշեց, որ Քերրին տրամադրված է հակամարտության կողմերի հետ աշխատանքին՝ հանուն խաղաղ կարգավորման։
«Կարեւոր է, որ հակամարտության կողմերը նույնպես տրամադրված լինեն հակամարտության խաղաղ լուծում գտնելուն։ Ես գիտեմ, որ Ադրբեջանի նախագահը պատրաստ է աշխատել բանակցությունների ու այն առաջարկների շուրջ, որոնք արդեն դրված են սեղանին,նաեւ պատրաստ է ՀՀ նախագահի հետ հետագա քննարկումների։ Մենք կցանկանայինք, որ կողմերը հետեւեն այն պարտավորություններին, որոնք ստանձնել են Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում, չնայած դեռ կան պահեր, որոնց շուրջ աշխատանքը անհրաժեշտ է շարունակել։ Այդ ամենը մենք կքննարկենք նախագահների արդեն հաջորդ հանդիպման ժամանակ»,- ասել է Ուորլիքը։
Նրա խոսքով ԵԱՀԿ ՄԽ-ն կշարունակի աշխատել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ։ «Մեր քննարկումների նպատակն է գտնել հակամարտության կարգավորման ուղի»,- ասել է Ուորլիքը։ «Վերջերս մենք բոլորս Մոսկվայում էինք ու քննարկում էինք այդ հարցը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Մենք շարունակում ենք նվիրված մնալ ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ ընդհանուր ջանքերին»,- ասել է Ուորլիքը։

Уорлик: Джон Керри привержен работе со сторонами карабахского конфликта
США привержены мирному урегулированиюкарабахского конфликта, заявил на пресс-конференции в Баку американский сопредседатель МГ ОБСЕ Джеймс Уорлик, передает Тренд.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 октября АРЦАХПРЕСС - Комментируя недавнее заявление госсекретаря США Джона Керри о неготовности лидеров Азербайджана и Армении к решению карабахского конфликта, Уорлик отметил, что Керри привержен работе со сторонами конфликта для его мирного решения.
«Важно, чтобы стороны конфликта также были привержены работе по нахождению мирного пути решения конфликта. Я знаю, что президент Азербайджана Ильхам Алиев готов работать над переговорами и предложениями, которые уже есть на столе, а также готов к дальнейшим обсуждениям с главой Армении. Мы бы хотели следовать обязательствам, взятым в Вене и Санкт-Петербурге, хотя все еще есть моменты, над которыми необходимо продолжить работу. Все это мы будем обсуждать уже во время следующей встречи президентов», - сказал Уорлик.
По его словам, МГ ОБСЕ продолжит работать над урегулированием карабахского конфликта. «Цель наших обсуждений - найти путь урегулирования конфликта», - сказал Уорлик. «Недавно мы все были в Москве и обсуждали этот вопрос с главой МИД РФ Сергеем Лавровым. Мы остаемся приверженными общим усилиям по урегулированию конфликта», - сказал Уорлик.