ԼՂՀ նախագահի հետ նոր առաջարկներ չեն քննարկվել. Պոպով
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 24-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին (ՌԴ), Պիեռ Անդրիոյին (Ֆրանսիա), Ջեյմս Ուորլիքին (ԱՄՆ), ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին եւ նրանց ուղեկցող պաշտոնյաներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Հանդիպումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում ռուսաստանցի համանախագահը նշել է, որ ԼՂՀ նախագահի հետ նոր առաջարկներ չեն քննարկվել: «Մեր առաջարկությունները նոր չեն, դրանք սեղանին են և շարունակվում են քննարկվել: Երեկ այս թեմայով խոսել ենք Բաքվում, շատ մանրամասն քննարկում է եղել: Այսօր Ստեփանակերտում խոսել ենք տիրող վիճակի և ռազմական իրադրության մասին: Բակո Սահակյանը ներկայացրել է տեղի ունեցած և սպասվող փոփոխությունների մասին»,- ասել է Պոպովը և հավելել, որ Արցախի նախագահի հետ քննարկել են հակամարտության խաղաղ կարգավորման թեման:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահը, ի պատասխան ադրբեջանական զինուժի կողմից շփման գծում օրերս ձեռնարկված դիվերսիոն գործողության և տարբեր զինատեսակներից կատարվող խախտումների վերաբերյալ մեկնաբանությանը, նշել է, որ զինվորական ղեկավարության հետ հանդիպման ժամանակ այդ հարցերը կքննարկեն նրանց հետ:
Խոսելով շփման գծում ԵԱՀԿ դիտորդների թվի ավելացման մասին՝ Պոպովը նշել է, որ հարցն այս պահին դեռևս մշակվում է: Անդրադառնալով հոկտեմբերի 14-ին Երևանում Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի այն հայտարարությանը, որ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում Թուրքիան կարող է դրական դեր ունենալ, Պոպովը մասնավորապես նշել է. «Կարծում եմ՝ Լավրովը նկատի է ունեցել 2009թ-ին Հայաստանի և Թուրքիայի միջև կնքված արձանագրությունները, որոնց վավերացման և փակ սահմանների վերաբացման արդյունքում, կարող են դրական ազդեցություն ունենալ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործում»:

No New Proposals were discussed with NKR President: Popov
President of Artsakh Republic (NKR) Bako Sahakyan received on October 24 OSCE Minsk Group Co-chairs Igor Popov (Russian Federation), Pierre Andrieu (France), James Warlick (USA), personal representative of the OSCE Chairman-in-office, Ambassador Andrzej Kasprzyk and accompanying them officials.
STEPANAKERT, OCTOBER 24, ARTSAKHPRESS:After the meeting, Russian co-chair noted that no new proposals were discussed with NKR president. "Our proposals are not new; they are still on the table and are still being discussed. Yesterday we discussed this topic in Baku. It was a very detailed discussion. Today in Stepanakert we discussed issues related to the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement and the military situation. Bako Sahakyan presented the changes that have been made, also talked about the expected ones, " said Popov during the briefing with journalists, adding that with Artsakh president they discussed peaceful settlement of the conflict.
OSCE Minsk Group Co-Chair, in response to the commentary on the recent diversion attack made by the Azerbaijani armed forces in the Nagorno Karabakh-Azerbaijani contact line and on violations of the ceasefire regime by firing various caliber weapons, noted that these issues will be discussed at the meeting with the defense minister. Speaking about increasing the number of OSCE observers, Popov noted that this issue is still being discussed.
Referring to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov's statement made in Yerevan on October 14 that Turkey can have a positive effect in Karabakh conflict settlement, Popov said: "I think that Lavrov meant the protocols signed between Armenia and Turkey in 2009, which in case of ratification and re-opening of closed borders can exert positive impact on the Karabakh conflict peaceful settlement."