Վ. Սարգսյանը ՀՀ Նախագահին զեկուցել է զոհված զինծառայողների ընտանիքներին աջակցության ծրագրի մեկնարկի մասին
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը Հանրապետության Նախագահին զեկուցել է Նախագահի հանձնարարությամբ և նախաձեռնությամբ մեկնարկած` մարտական գործողությունների ընթացքում և մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների զոհվելու կամ հաշմանդամություն ստանալու դեպքում պետական ապահովագրական վճարը (ինչպես միանվագ վճարումն, այնպես էլ ամսական վճարները) կտրուկ ավելացնելու ծրագրի մշակումը ՀՀ կենտրոնական բանկի և սոցիալական ապահովության նախարարության հետ համատեղ ավարտելու մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության ու տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, Նախագահի մոտ ամեն շաբաթ այս ձևաչափով տեղի ունեցող աշխատանքային հանդիպման շրջանակներում Պաշտպանության Նախարարը զեկուցել է վերոնշյալ ծրագրի մանրամասները, ինչպես նաև ռազմակրթական հաստատությունների խնդիրների, դրանց լուծման և արդիականացման ուղղությամբ Նախագահի մեկ այլ հանձնարականի համաձայն իրականացվող աշխատանքները:
Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ աշխատանքի արդյունքում հնարավոր դարձավ գտնել բանաձև, որով 2017թ. հունվարի 28-ից՝ մեր բանակի 25-րդ տարեդարձի օրվանից ծագող դեպքերի համար կնախատեսվեն նոր, զգալիորեն ավելացված վճարներ: Զոհված և առաջին կարգի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողի ընտանիքները կստանան միանվագ 10 մլն. դրամ ապահովագրական վճար: 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ստացած զինծառայողին կհատկացվի միանվագ 5 մլն. դրամ ապահովագրական վճար:
Զոհվելու կամ առաջին կարգի հաշմանդամություն ստանալու դեպքում ամսական ապահովագրական վճարները կկազմեն` 300 հազար դրամ սպայական անձնակազմի, 250 հազար դրամ ենթասպաների և 200 հազար դրամ շարքայինների դեպքում: Երկրորդ կարգի հաշմանդամների դեպքում այդ վճարները համապատասխանաբար կկազմեն 250, 200 և 150 հազար դրամ:
Այդ գումարը, որպես ապահովագրական վճար, կվճարվի 20 տարի շարունակ՝ կազմելով սպայական անձնակազմի համար 82 մլն. դրամ, ենթասպայական անձնակազմի պարագայում՝ 70 մլն. դրամ և շարքայինների դեպքում՝ 48 մլն. դրամ:
Հաշմանդամների պարագայում, հիմնադրամի արդյունավետ գործունեության և ֆինանսական միջոցների առկայության դեպքում, հիմնադրամի խորհուրդը կկարողանա 20 տարի անց որոշում կայացնել այդ վճարումների շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ: Հակառակ դեպքում, 20 տարի անց հաշմանդամ զինծառայողները կսկսեն ստանալ սոցիալական ապահովության նպաստ՝ այն չափով, որքան պետության կողմից այդ ժամանակ սահմանված կլինի: Ծրագիրը ֆինանսավորվելու է հատուկ հիմնադրամի միջոցով, որին աշխատող յուրաքանչյուր անձ ամսական վճարելու է հազար դրամ: Հիմնադրամը նաև հավաքագրելու է կամավոր նվիրաբերություններ: Գումարը ծախսվելու է բացառապես ապահովագրական վճարները վճարելու նպատակով: Ձևավորվելու է ծրագրի խորհուրդ` հասարակության հարգանքն ու վստահությունը վայելող անձանցից, որը վերահսկելու է հասարակության համար ևս ամբողջությամբ թափանցիկ և հրապարակային այդ գործընթացը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է իրականացված աշխատանքը և նոր հանձնարարականներ տվել ծրագրի իրականացման փուլի համար:
«Դա չափազանց կարևոր ծրագիր է: Դեռևս երկու տարի առաջ մենք սկսեցինք այս աշխատանքը՝ մշտապես համոզված լինելով, որ զոհվածների և հաշմանդամների սոցիալական խնդիրներով զբաղվելը մեր ուղիղ պարտականությունն է, և որքանով կարողանանք լավ զբաղվել ու որքանով ի վիճակի լինենք նրանց արդեն դժվարացած կյանքը ինչ-որ կերպով թեթևացնել, պարտավոր ենք անել:
Ես կարծում եմ, այո՛, հիմա եկել է այն ժամանակը, որ մենք ի վիճակի ենք մեր քաղաքացիների օգնությամբ կտրուկ բարելավել այս իրավիճակը: Մենք միշտ էլ փորձել ենք առավելագույնը անել: Համենայնդեպս, այն հանգամանքը, որ զոհվածների և առաջին կարգի հաշմանդամների ու մեծաթիվ երկրորդ կարգի հաշմանդամների բնակարանային խնդիրը հիմնականում կարողացել ենք լուծել, հենց այդ, այսպես ասած, ցանկության և պետության պատրաստակամության արդյունքն է, և ձևը շատ ճիշտ է՝ պետություն-մասնավոր համագործակցությամբ:
Այսինքն, եթե մենք ասում ենք՝ «ազգ-բանակ», եթե նույնիսկ այս կարգախոսից, այս գաղափարից առաջ մենք ասում ենք, որ մեր բանակը ժողովրդական բանակ է, մեր բանակը մեր անվտանգության երաշխավորն է, ապա դա պետք է դրսևորվի ոչ միայն բարոյական խոսքերով, այլ նաև, իհարկե, մասնակցությամբ: Այս առումով չափազանց կարևոր եմ համարում օրենքի ընդունումը, բայց զուգահեռաբար պետք է աշխատել Ֆինանսների նախարարության, Կառավարության հետ: Տեսնենք, թե որքանո՞վ կարող ենք բարելավել նաև նախկինում զոհված զինվորների, սպաների ընտանիքների վիճակը. այսինքն, ունե՞նք, արդյոք հնարավորություններ, ոչ այս չափով, որ հիմա է լինելու, ինչ-որ չափով բարձրացնելու վճարները: Պետք է հաշվարկել, տեսնել այսօրվա համակարգը, արդյո՞ք, կարող է վատթարացնել որևէ մեկի վիճակը: Կարծում եմ, որ շատ քիչ դեպքեր կարող են լինել, և հիմնադրամը իր կանոնադրության մեջ, միգուցե, նաև օրենքը պետք է այս հանգամանքը հաշվի առնեն, և հնարավորություն ընձեռվի, որպեսզի վիճակի վատթարացում չլինի: Շատ կարևոր է, որ, այս փուլում եկել ենք այդ հանգրվանին»,- ասել է Նախագահը:
Հիշելով, թե ինչպես ապրիլյան դեպքերի ժամանակ տարբեր հասարակական կառույցներ, անհատներ փորձում էին առանձին-առանձին ինչ-որ կերպ օգնել այն մարդկանց, ովքեր տուժել էին, հաշմանդամ դարձել, նաև այն ընտանիքներին, որոնք զավակ էին կորցրել, Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ պետք է համախմբել հնարավորությունները՝ այդ բոլոր մարդկանց առաջարկել, որպեսզի կամավորության սկզբունքով հիմնադրամում մուծումներ կատարեն, և այդ գործընթացը լինի ամբողջությամբ թափանցիկ: Նախագահի մոտեցմամբ՝ վերոնշյալ հիմնադրամը չպետք է ունենա մեծ աշխատակազմ, ըստ այդմ՝ պետք է քիչ գործառնական ծախսեր կատարի:
Նախարար Վիգեն Սարգսյանը զեկուցել է, որ ծրագիրը նախագծված է հենց «ազգ-բանակ» տրամաբանության մեջ, որտեղ ամբողջ հասարակությունն իր վրա է վերցնում Հայրենիքի պաշտպանի սոցիալական բեռը, իսկ բանակն օգնում է այդպիսի վիճակում հայտնված իր զինծառայողին կամ զոհվելու դեպքում` նրա ընտանիքին:
Նախարարը վստահեցրել է, որ անպայման կհետևեն, որպեսզի որևէ ընտանիքի նպաստի գումարը չնվազի: Իսկ ինչ վերաբերում է նվազագույն աշխատավարձ ստացողներին, ապա այնպես կարվի, որ նրանց վրա այդ ամսական հազար դրամ վճարը չանդրադառնա: Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ ծրագրի տրամաբանությունն այնպիսին է, որ հիմնադրամը պետք է կարողանա ներգրավել լրացուցիչ ֆինանսավորում և ժամանակի մեջ հնարավորինս բարելավի փոխհատուցումների չափը, ընդարձակի շահառուների շրջանակը՝ դառնալով ավելի երկարաժամկետ ծրագրի սկիզբ:
Պաշտպանության Նախարարը զեկուցել է նաև ռազմակրթական հաստատությունների խնդիրների լուծման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների մասին, նշելով, որ այդ խնդիրներն իր ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում են: Նախարարը տեղեկացրել է, որ օրեր առաջ այցելել է Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական համալսարան, այս շաբաթ նախատեսում է այցելություն մարշալ Արմենակ Խանփերյանցի անվան ռազմաավիացիոն ինստիտուտ: Նա իր մոտեցումներն է ներկայացրել այդ հաստատությունների հեռանկարի վերաբերյալ. ռազմական կրթությունը, ըստ նախարարի, պետք է նաև ապահովի կապը զինվորականության և քաղաքացիականների միջև: Վազգեն Սարգսյանի անվան համալսարանում կառուցված Հրամանատարաշտաբային ֆակուլտետի մասնաշենքը, Վիգեն Սարգսյանի հավաստմամբ, այսօր արդեն ունի բոլոր հնարավորությունները կրեդիտային համակարգի շրջանակում որակյալ առարկաներ առաջարկելու քաղաքացիական բուհերի մագիստրատուրաների ուսանողներին:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է շարունակաբար բարձրացնել ռազմական կրթության և սպայական ծառայության գրավչությունը և այդ ուղղությամբ պետք է ջանք ու եռանդ չխնայել՝ կրթելով բանիմաց և արհեստավարժ սպաներ: Ըստ Նախագահ Սարգսյանի, սպայական կրթության մեջ պետք է ներդրված լինեն ժամանակակից բոլոր այն հմտությունները և գիտելիքները, նման հաստատությունների առաջավոր փորձը, որոնք հնարավոր են դարձնում օր-օրի արդիականացող տեխնիկային և էլեկտրոնային կառավարման համակարգերին զինվորականների լիարժեք տիրապետումը:
«Ամբողջ աշխարհում ընդունվա՞ծ է, չէ՞, ասում են, որ հրամանատարի կարգախոսը հետևյալն է՝ «Կատարիր այնպես, ինչպես ես»: Եթե սպան ֆիզիկապես ավելի կոփված չէ, քան միջին զինվորը, այդպիսի սպան չի կարող հեղինակություն ունենալ: Օրինակ, դասակը ֆիզիկական պատրաստություն է անցնում, վազքով ինչ-որ արգելք պետք է հաղթահարի, և հրամանատարը առջևից չի գնում, ինչպե՞ս կարող է այդպես լինել: Այդպիսի հրամանատարը չի կարող հեղինակություն ունենալ: Եվ այս առումով, ես կողմ եմ, որ, մենք, միգուցե, հինգով, տասով, քսանով ավելի քիչ երիտասարդ լեյտենանտներ ունենանք, քան ունենանք շատ, բայց մասնագիտորեն չպատրաստված հրամանատարներ: Սա չափազանց կարևոր է: Վստահությունը հրամանատարի նկատմամբ նման բաներից է սկսվում: Այնպես որ, այս երկու ուղղությունը, իհարկե, պետք է շարունակել և առաջ տանել»,- Պաշտպանության նախարարին հանձնարարել է Նախագահը:
Նախարարը նշել է, որ դրա համար շատ լավ հիմքեր են ստեղծված. այսօր ՀՀ ռազմական ուսումնական հաստատություններն առաջարկում են անվճար կրթություն և երաշխավորված աշխատանք` մրցունակ աշխատավարձով: Ի տարբերություն, օրինակ, քաղաքացիական բուհերում ուսում ստացող երիտասարդների, որոնք դեռևս պետք է գտնեն իրենց մասնագիտական կյանքում, վճարեն ուսումնական վարկերը, հիշյալ ուսումնական հաստատություններն առաջարկում են վտանգավոր և դժվար, բայց երաշխավորված ծառայություն, որտեղ առաջին իսկ ստացած աշխատավարձը 20 տոկոսով բարձր է միջին հանրապետականից, իսկ մասնագիտական աճի ուղին շատ հստակ տեսանելի: Վիգեն Սարգսյանի հավաստմամբ, ապահովվում է նաև ծառայության ընթացքում լրացուցիչ կրթություն: Զորացրվելով` սպայական անձնակազմը ստանում է երկարամյա ծառայության զինվորական թոշակ և դեռ բավականին երիտասարդ է քաղաքացիական կյանքում մասնագիտական նոր հնարավորություններ գտնելու համար: Պաշտպանության նախարարը զեկուցել է, որ այժմ աշխատանք է իրականացվում զորացրվող սպաների մասնագիտական կողմնորոշման և աշխատանքային շուկայում նրանց առավելությունները լիարժեք ներկայացնելուն ուղղված ծրագիր ներդնելու համար:

Имеющих работу граждан Армении ждет новый налог в 1000 драмов – для помощи семьям погибших военных и инвалидов
Министр обороны Армении Виген Саркисян доложил президенту Сержу Саргсяну о завершении разработки совместно с Центральным банком и Министерством труда и социальных вопросов программы по увеличению государственных выплат (как единовременных, так и ежемесячных) семьям военнослужащих, погибших во время боевых действий или при несении боевого дежурства, военнослужащим, получившим инвалидность. Программа разрабатывается по поручению и по инициативе главы государства.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 ноября АРЦАХПРЕСС - Как сообщили в пресс-службе президента, в рамках проходящих еженедельно рабочих встреч у главы государства министр обороны доложил о деталях указанной программы, а также о проводимых в соответствии с другим поручением президента работах по решению проблем военно-образовательных учреждений.
Саркисян отметил, что по итогам работ найдено решение, в соответствии с которым с 28 января 2017 года, со дня 25-летия Вооруженных сил Армении, выплаты существенно увеличатся. Семьи погибших военнослужащих и военнослужащих, получивших инвалидность 1-ой группы, будут получать по 10 млн. драмов единовременно. Военнослужащие, получившие инвалидность 2-ой группы, будут получать по 5 млн. драмов единовременно.
В случае гибели или получения военнослужащим инвалидности 1-ой группы семьи офицеров будут получать ежемесячно по 300 тысяч драмов, семьи сержантов по 250 тысяч, семьи рядовых по 200 тысяч. Военнослужащие, имеющие инвалидность 2-ой группы, будут получать по 250 тысяч (офицеры), 200 (сержанты) и 150 (рядовые) тысяч.
Эта сумма в качестве страховых выплат будет выплачиваться в течение 20 лет. На офицеров она составит 82 млн. драмов, сержантов 70 млн., рядовых 48 млн.
В случае с инвалидами при успешной деятельности фонда и наличии финансовых средств его Совет через 20 лет может принять решение продолжить выплаты. В противном случае военнослужащие будут получать социальные выплаты в размере, определяемом в то время государством.
Программа будет финансироваться фондом, в который каждый работающий гражданин будет ежемесячно выплачивать по 1000 драмов. Фонд также будет принимать добровольные пожертвования.
Суммы будут потрачены исключительно на страховые выплаты. Будет сформирован Совет программы из числа пользующихся уважением и доверием общества лиц, который станет контролировать процесс, полностью прозрачный для общественности.
Президент Серж Саргсян отметил важность проделанной работы и дал новые поручения для реализации дальнейшего этапа программы.
«Это чрезвычайно важная программа. Мы начали работу еще два года назад,  будучи уверенными, что решение проблем семей погибших военнослужащих и инвалидов – наша прямая обязанность», - подчеркнул президент. По его словам, с помощью сограждан можно существенно улучшить ситуацию. Глава государства отметил, что решены жилищные проблемы семей погибших военнослужащих и военнослужащих-инвалидов 1-ой группы, а также многочисленной 2-ой группы инвалидности. То есть, формулировка «нация – армия» претворяется в жизнь на деле.
«В этом плане считаю крайне важным принятие закона, но параллельно необходимо работать с Министерством финансов, Правительством», - отметил президент, добавив, что необходимо улучшать положение семей погибших в прошлом военнослужащих, повышать выплаты.
Вспомнив о том, как во время апрельских событий разные общественные структуры, отдельные физические лица пытались каким-то образом помочь тем людям, которые пострадали, стали инвалидами, а также тем семьям, которые потеряли сыновей, Саргсян отметил, что нужно объединить возможности: необходимо всем этим людям предложить, чтобы они осуществляли выплаты в фонд  на добровольных началах, причем  этот процесс должен быть полностью прозрачным. По словам президента, упомянутый фонд не должен иметь большой аппарат, и, следовательно, операционные расходы будут небольшими.
В свою очередь, министр обороны Армении Виген Саркисян доложил о том, что программа разработана как раз в соответствии с логикой  «нация – армия», по которой социальный груз защитника Отечества берет на себя все общество, а армия помогает своему военнослужащему, попавшему в такую ситуацию, или семье погибшего военного.
Министр заверил, что они обязательно проследят за тем, чтобы сумма пособия какой-либо семьи не уменьшилась. А что касается людей, получающих минимальную зарплату, то будет сделано так, чтобы на них эта выплата в тысячу драмов в месяц не сказалась. Виген Саркисян подчеркнул, что логика программы такова, что фонд должен привлечь дополнительное финансирование и со временем по возможности повысить размер компенсаций, расширить круг бенефициаров, став началом более долгосрочной программы.
Министр обороны доложил также о работах, осуществляемых в направлении решения задач военно-учебных заведений. Он отметил, что на днях  посетил Военный институт им. Вазгена Саркисяна, а на этой неделе собирается побывать в Военно-авиационном институте им.  Арменака Ханферянца. Министр представил свои подходы относительно перспектив развития этих учебных заведений. Военное образование, на его взгляд, должно также обеспечить связь между военными и гражданскими лицами.
Построенный в Военном институте им. Вазгена Саркисяна корпус Командно-штабного факультета, по словам министра, уже сейчас имеет все возможности предлагать в рамках кредитной системы качественные предметы для магистрантов гражданских вузов.
В свою очередь, президент Армении подчеркнул, что необходимо постоянно повышать привлекательность военного образования  и офицерской службы и не жалеть сил и энергии для работы в этом направлении. По словам главы государства, в офицерское образование должны быть внедрены все современные знания и навыки, передовой опыт подобных заведений, которые позволяют военнослужащим овладеть модернизируемой с каждым днем техникой и системами электронного управления.
«Говорят, что девиз командира следующий: «Делай так, как я». Если офицер физически более не закаленный, чем средний солдат, то он не может иметь авторитет. Например, взвод проходит физическую подготовку, бегом нужно преодолеть какое-то препятствие, и командира нет впереди, как такое возможно? Такой командир не будет иметь авторитета. И в этом плане я за то, чтобы мы, возможно, имели бы на пять, десять, двадцать меньше молодых лейтенантов, чем у нас будет  много, но профессионально неподготовленных командиров. Это очень важно. Эти два направления, конечно, нужно продолжить и продвигать их вперед», - заявил президент Армении.