Նախապատերազմական վիճակ չկա, բայց դա չի նշանակում, որ մեր զգոնությունը պետք է նվազի. Դավիթ Բաբայան
ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը գտնում է, որ հակառակորդի կողմից առաջնագծի հյուսիսարևելյան ուղղությամբ տեղակայված պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերի արկակոծումը առանձնապես որևէ բանով պայմանավորված չէ և դա Ադրբեջանի պետության էությունն է:
Նախապատերազմական վիճակ չկա, բայց դա չի նշանակում, որ մեր զգոնությունը պետք է  նվազի. Դավիթ Բաբայան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Իհարկե այն, որ զորավարժություններ են անցկացվում, այդ համատեքստում էլ են խախտում զինադադարի ռեժիմը, բայց սա այդ պետության էությունն է, և նման պետությունները հենց այդպիսի քաղաքականություն են վարում»,- ասաց նա, հայտնում է Թերթ.ամ-ը:
Նշենք, որ ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնել են, որ մասնավորապես` ժամը 12:15-ից սկսած, հակառակորդը 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից արկակոծում է առաջնագծի հյուսիսարևելյան (Թալիշ և Յարըմջա) ուղղությամբ տեղակայված պաշտպանության բանակի մարտական դիրքերը: Հատկապես ինտենսիվ արկակոծության են ենթարկվում Յարըմջա գյուղի ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետերը:
Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ որքան Ադրբեջանի սոցիալտնտեսական վիճակը բարդանում է, այնքան Ադրբեջանն ապակառուցողական դիրք է ընդունում, կրկին շահարկվում է  արտաքին թշնամու կերպարը, որպեսզի բնակչությանը շեղի առկա խնդիրներից, ինչը նաև կանխատեսելի է:
«Ամեն ինչ արվում է մեր բանակի մարտունակությունը բարձր պահելու համար, ինչն ամենակարևոր և ամենագործուն մեխանիզմն է, որպեսզի խաղաղությունը և կայունությունը տարածաշրջանում պահպանվի։ Ուրիշ տարբերակ չկա»,- ասաց նա և վստահեցրեց, որ միշտ էլ համապատասխան միջոցներ ձեռնարկվելու են Արցախի անկախությունը և անվտանգությունը ապահովելու համար:
«Սակայն խոսել այն մասին, որ կա նախապատերազմական վիճակ, դա իհարկե այդպես չէ, բայց այն, որ հավանականությունը քիչ է, դա չի նշանակում, որ մեր զգոնությունն էլ պետք է քիչ լինի, կամ նվազի, կամ էլ նման երևույթների վրա չպետք է ուշադրություն դարձնենք: Իրավիճակը վերահսկվում է, որևէ արտառոց բան չկա»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է համանախագահողների արձագանքին, ապա ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակը մեջբերեց երկու օր առաջ ԱՄՆ դեսպանի Ադրբեջանում արած հայտարարությունն, ըստ որի՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը բանակցային և խաղաղ ճանապարհին այլընտրանք  չկա:   «Նա դա արել է այս զորավարժությունների նախօրեին, ինչը հստակ մեսիջ, պատգամ է, որ Ադրբեջանը  հանկարծ չմտածի իրավիճակն ապակայունացնելու ուղղությամբ»,- հավելեց նա:

Предвоенной ситуации нет, но не стоит ослаблять бдительность – Давид Бабаян
Пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян считает, что обстрел противником боевых позиций Армии обороны, расположенных в северо-восточном направлении передовой ничем особенным не обусловлен и такова сущность государства Азербайджан.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 ноября АРЦАХПРЕСС - «Разумеется, то, что проводятся военные учения, в этом контексте также Азербайджан нарушает режим прекращения огня, но такова сущность этого государства, и такие государства проводят именно такую политику», - сказал он, сообщает Tert.am.
Отметим, что пресс-служба МО НКР сообщала, что, начиная с 12:15 противник из 60 и 82- мм минометов ведет обстрел боевых позиций Армии обороны, расположенных в северо-восточном направлении передовой (Талиш и Ярымджа).
Особенно интенсивному обстрелу подвергаются боевые опорные пункты, дислоцированные в направлении села Ярымджа.
Давид Бабаян отметил, что, чем больше ухудшается социально-экономическая ситуация в Азербайджане, тем более деструктивную позицию принимает Азербайджан, вновь начинает спекулировать образом внешнего врага, дабы отвлечь население от существующих проблем, что также предсказуемо.
«Делается все для того, чтобы сохранять боеспособность нашей армии на высоте, что является самым важным и наиболее эффективным механизмом для сохранения мира и стабильности в регионе. Другого варианта нет»,- сказал он и заверил, что всегда будут предпринимать соответствующие меры по сохранению независимости и безопасности Арцаха.
«Однако речь зашла о том, сложилась предвоенная ситуация, это, конечно, не так, но это отнюдь не означает, что мы можем ослабить нашу бдительность, либо не стоит обращать внимания на подобные явления. Ситуация находится под контролем, нет ничего чрезвычайного»,- сказал он.
Что касается реакции сопредседателей, то пресс-секретарь президента НКР привел заявление посла США, сделанное 2 дня назад в Азербайджане, согласно которому, не существует альтернативы мирного урегулированию карабахского конфликта посредством переговоров. «Он выступил с этим заявлением накануне военных учений, что являлось четким месседжем, наказом, чтобы Азербайджан ненароком не вздумал дестабилизировать ситуацию», - добавил он.