Արթուր Աղաբեկյանը և Պարգև Սրբազանը «Հեռուստամարաթոն 2016»-ի շրջանակներում գտնվում են ԱՄՆ-ում. կայացել են առաջին հանդիպումները
«Իմ Արցախը» խորագիրը կրող «Հեռուստամարաթոն 2016»-ին ընդառաջ Արցախի Հանրապետության փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը և Արցախի հոգևոր թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը այս օրերին գտնվում են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում:
Արթուր Աղաբեկյանը և Պարգև Սրբազանը «Հեռուստամարաթոն 2016»-ի շրջանակներում գտնվում են ԱՄՆ-ում. կայացել են առաջին  հանդիպումները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 նոյեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նոյեմբերի 18-ին փոխվարչապետ Աղաբեկյանը և Պարգև Սրբազանը հյուրըկալվել են ԱՄՆ-ում գործող մի շարք խոշոր հայկական հեռուստաընկերություններում, որտեղ մասնավորապես խոսել են Արցախի սոցիալ-տնտեսական կյանքում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ունեցած կարևոր դերի մասին: Արթուր Աղաբեկյանը իր ելույթներում անդրադարձել է նաև ապրիլյան պատերազմի թողած հետևանքների և այն հաղթահարելու գործում համահայկական ջանքերի անհրաժեշտության մասին:
Նոյեմբերի 19-ին հանրապետության փոխվարչապետն ու հոգևոր թեմի առաջնորդը հանդիպել են ԱՄՆ Արևմտյան շրջանի Հնչակյան և Ռամկավար ազատական կուսակցությունների վարչական մարմինների ներկայացուցիչների հետ: Փոխվարչապետը բարձր է գնահատել նրանց դերը ինչպես հայապահպանության, այնպես էլ ազգային նշանակության այլ հարցերի լուծման ուղղությամբ կատարվող քայլերում: Կողմերը քննարկել են Արցախի անվտանգությանն ու սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը վերաբերող մի շարք հարցեր: Կուսակցությունների ներկայացուցիչները պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել իրենց աջակցությունը Արցախի զարգացման գործին, այդ թվում՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի «Իմ Արցախը» ծրագրին, որը միտված է Արցախի տուժած բնակավայրերի վերականգնմանը:
Նշենք, որ արցախյան պատվիրակության հանդիպումները ԱՄՆ-ում շարունակվում են, որոնց մանրամասներն «Արցախպրես»-ը պարբերաբար կներկայացնի ընթերցողների ուշադրությանը:

Within the framework of “Telethon-2016”, Deputy PM Arthur Aghabekyan and Archbishop Pargev Martirosyan are in the USA
Towards “Telethon-2016”, entitled “My Artsakh”, Deputy Prime Minister of the NKR Arthur Aghabekyan and Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan, are in the United States of America.
STEPANAKERT, NOVEMBER 20, ARTSAKHPRESS: “Artsakhpress" reports that on November 18, Deputy Prime Minister Arthur Aghabekyan and Archbishop Pargev Martirosyan visited a large number of TV channels in the United States, where they specifically emphasized the importance of the "Hayastan" All-Armenian Fund in Artsakh socio-economic life.
In his speech, Arthur Aghabekyan also touched on the implications of the April war and about the role of Pan Armenian efforts in overcoming these difficulties.
On November 19, Deputy Prime Minister Arthur Aghabekyan and Archbishop Pargev Martirosyan  met with the representatives of administrative bodies of Hunchakian and The Armenian Democratic Liberal (Ramgavar) Parties.
Deputy Prime Minister emphasized their role in preserving Armenian national identity. The sides discussed a number of issues related to security and socio-economic development of Artsakh. The representatives of the party expressed their readiness to continue supporting Artsakh. They also expressed their willingness to support “ My Artsakh” program of “Hayastan” All-Armenian Fund, aimed at the restoration of the affected settlements of Artsakh.