Ադրբեջանի ԶՈՒ-ի կողմից դիվերսիայի փորձը խախտում է միջազգային բոլոր պահանջները. ՀՀ ՄԻՊ
Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձն ակնհայտորեն խախտում է կյանքի իրավունքը պաշտպանող միջազգային բոլոր պահանջները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, դեկտեմբերի 29, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտարարություն է տարածել Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը:
Հաղորրդագրությունում մասնավորապես ասվում է.
«Համաձայն ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության՝ այսօր վաղ առավոտյան ադրբեջանական զորքերը Հայաստանի Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի մոտակայքում ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: Հարձակման արդյունքում սպանվել են երկու շարքային զինծառայող եւ մեկ սպա: Հարձակումը շարունակվել է նաեւ ցերեկը ժամը 12-ի դրությամբ, այդ թվում՝ Չինարի գյուղի մերձակայքում:
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս արարքն ակնհայտորեն խախտում է կյանքի իրավունքը պաշտպանող միջազգային բոլոր պահանջները: Խիստ դատապարտման է ենթակա եւ անթույլատրելի մարդուն, այդ թվում՝ զինվորական ծառայողին կյանքից զրկելն այն պայմաններում, երբ բացակայում է հարձակման որեւէ հավանականություն: Խիստ դատապարտելի է ռազմական գործողություն նախաձեռնելը բնակելի գյուղի մոտակայքում եւ այն էլ առավոտյան ու ցերեկային ժամերի, ինչը իրական է դարձնում գյուղի բնակիչներին վնաս պատճառելու հնարավորությունը եւ ադրբեջանական զինված ուժերի այդպիսի մտադրությունը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի Գեղարքունիքի տարածքային ներկայացուցիչն անհապաղ մեկնել է Տավուշի մարզի Չինարի գյուղ՝ տեղում անմիջականորեն ուսումնասիրելու իրավունքների, այդ թվում՝ կյանքի իրավունքի խախտման հանգամանքները եւ կատարելու անհրաժեշտ փաստահավաք աշխատանքներ:
Փաստահավաք աշխատանքների կատարման արդյունքների հիման վրա կտրվեն հիմնավորված գնահատականներ՝ միջազգային համապատասխան կազմակերպություններին ներկայացնելու նպատակով:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հայ զինվորների ծանր կորստյան համար իր ցավակցությունն է հայտնում նրանց հարազատներին:

Омбудсмен Армении осудил попытку диверсионного проникновения азербайджанских ВС у села Чинари
Офис омбудсмена РА осудил предпринятую азербайджанскйими вооруженными силами попытку диверсионного проникновения в районе села Чинари Тавушской области Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 декабря АРЦАХПРЕСС - Об этом сообщили в аппарате омбудсмена РА. В заявлении аппарата омбудсмена, в частности, говорится:
“Согласно сообщению Министерства обороны Армении, утром 29 декабря азербайджанские войска в районе села Чинари Тавушской области Армении предприняли попытку диверсионного проникновения. В результате нападения были убиты двое рядовых военнослужащих и один офицер. Диверсионные действия продолжались до 12:00 часов, в том числе в окрестностях села Чинари.
Эти действия азербайджанских вооруженных сил очевидным образом нарушают все международные требования, защищающие право на жизнь. Недопустимо и подлежит строгому осуждению лишение жизни человека, в том числе, военнослужащего, в условиях отсутствия всякой вероятности нападения. Подлежит строгому осуждению инициирование военных действий вблизи с населенными пунктами, причем, в утренние и дневные часы, что делает реальной возможность причинения вреда жизни жителей села.
Территориальный представитель омбудсмена РА Гегаркуника незамедлительно отправился в село Чинари Тавушской области для того, чтобы на месте изучить обстоятельства произошедшего и для собрать необходимые факты. На основании ирогов работы по сбору фактов будут даны обоснованные оценки для их предоставления соответствующим международным организациям.
Омбудсмен РА выражает глубокое соболезнование родным и близким погибших армянских военнослужащих в связи с тяжелой утратой”.