Վենեսուելայի խորհրդարանը հայտարարել է, որ նախագահ ՆԻկոլաս Մադուրոն իր պաշտոնից հեռացած է համարվում
Վենեսուելայի ընդդիմադիր խորհրդարանը հայտարարել է, որ նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն համարվում է իր պաշտոնից հեռացած, քանի որ չի կատարում իր պարտավորությունները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 10, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս որոշմանը կողմ է քվեարկել պատգամավորների մեծ մասը՝ 106 մարդ, հայտնում է El Nacional–ը։ Կառավարամետ պատգամավորները քվեարկությունից առաջ լքել էին դահլիճը։
El Nacional-ը շեշտում է, որ պատգամավորները գործել են սահմանադրության 233-րդ հոդվածի շրջանակում, որը մասնավորապես նախատեսում է, որ եթե որոշվում է, որ նախագահը բացակայում է իր պաշտոնից՝ պետության ղեկավարի նոր ընտրություններ են նշանակվում։

Venezuela’s Parliament votes to remove Maduro as President
STEPANAKERT, JANUARY 10, ARTSAKHPRESS: A majority of the 106 lawmakers of the opposition-led Parliament on Monday voted to adopt a resolution aimed at ousting the Venezuelan president, declaring that he had “abandoned his post” due to his stewardship of the country’s stagnating economy – and calling for snap presidential elections.
The Supreme Court of the country named the Parliament’s decision un-Constitutional, according to TeleSur TV.
Ahead of the vote, the country’s Supreme Court issued a warning to opposition deputies, urging them to “refrain from continuing the procedure of declaration of political responsibility” against Maduro as it lies “outside [their] constitutional powers,” citing the court’s ruling from last November.