ՀՀ ԱԳՆ–ն ձեռնպահ է մնում ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի շուրջ իրավիճակի մասին մեկնաբանություններից
ՀՀ ԱԳՆ–ն դեռեւս ձեռնպահ է մնում ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին մեկնաբանություններից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ գրասենյակի գործունեությունը ժամանակավորապես «օդից կախված» է՝ հաշվի առնելով ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի մանդատի երկարաձգման շուրջ կոնսենսուսի բացակայությունը։ Համանման իրավիճակ է նաեւ Ուզբեկստանում եւ Ղրղզստանում ԵԱՀԿ  գրասենյակների հարցում։
Ըստ գործող պրակտիկայի՝ ազգային գրասենյակների գործունեության մանդատը երկարաձգվում է ամեն տարի ԵԱՀԿ անդամ երկրների կոնսենսուսի հիման վրա։
Հիշեցնենք, որ մինչեւ վերջերս ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակը տարածաշրջանում այդ կազմակերպության միակ լիարժեք գրասենյակն էր։

Armenia MFA not commenting on situation regarding OSCE Office in Yerevan
The Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia so far refrains from commenting on the situation regarding the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Office in Yerevan, the capital city.
STEPANAKERT, JANUARY 12, ARTSAKHPRESS: According to media reports, considering the absence of consensus with respect to extension of the mandate of the Office, its activities are temporarily “hanging in the air,” News.am reports.
There is a similar situation also as regards to the OSCE offices in Uzbekistan and Kyrgyzstan.
According to the current practice, the mandate of the national offices of this organization is extended every year, and on the basis of consensus among the OSCE member countries.
Until recently, the OSCE Office in Yerevan was this organization’s sole full-fledged office in the region.