Հայաստանի ռուսական ռազմակայանում մեկնարկել Է հրամանատարական կազմի ուսումնական հավաքը
Հայաստանի ռուսական ռազմակայանում ուսումնական հավաք Է սկսվել Գյումրիի եւ Երեւանի կայազորների զորամասերի հրամանատարական կազմի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 19, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Ինչպես տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, պարապմունքները տեղի կունենան երկու փուլով: Առաջին փուլի ընթացքում կանցկացվեն դասախոսություններ եւ հրահանգչական-մեթոդական պարապմունքներ, որոնց ընթացքում զինծառայողները կծանոթանան ռազմերթերի կատարման եւ բարձրլեռնային տեղանքի բարդ կլիմայական պայմաններում մարտական պատրաստության պարապմունքներում ուսումնական գործընթացի կազմակերպմանը ներկայացվող ժամանակակից պահանջներին:
«Կամխուտ» եւ «Ալագյազ» զորափորձարաններում գործնական պարապմունքների ընթացքում սպաները նորմատիվներ կհանձնեն հատուկ մարտավարական, կրակային պատրաստությունից եւ մարտական մեքենաների սպառազինությունից, ավտոմոբիլային եւ զրահատանկային տեխնիկայի վարումից՝ տարբեր արգելքների հաղթահարմամբ:
Պարապմունքների անցկացման ընթացքին հետեւում են անօդաչու թռչող սարքերի հաշվարկները՝ հետախուզության եւ կապի արդիական համալիրների օգտագործմամբ: Գործնական պարապմունքներն անցկացվում են գիշերային ու ցերեկային ժամերին՝ ծովի մակարդակից 1,5 հազարից մինչեւ 2,5 հազար մետր բարձրությունների վրա, կլիմայական «Էքստրեմալ» պայմաններում, երբ օդի ջերմաստիճանն ըստ Ցելսիուսի ցածր Է մինուս 20 աստիճանից, իսկ քամու պոռթկումները հասնում են վայրկյանում ավելի քան 15 մետրի:
Ուսումնական միջոցառումներում ներգրավված են 150-ից ավելի զինծառայողներ, շուրջ 30 միավոր սպառազինություն եւ ռազմական տեխնիկա, այդ թվում՝ կապի, հետախուզության արդիական համալիրներ եւ բանակային օդուժի Մի-8ՄՏ ռազմափոխադրական ինքնաթիռներ:

В Армении начались командирские занятия с военнослужащими ЮВО
В российской военной базе Южного военного округа (ЮВО), дислоцированной в Республике Армения, начался учебный сбор с командным составом воинских частей Гюмрийского и Ереванского военного гарнизона.
СТЕПАНАКЕРТ, 19 января АРЦАХПРЕСС - Занятия пройдут в два этапа. В ходе первого этапа будут проведены лекции и инструкторско- методические занятия, где военнослужащие ознакомятся с современными требованиями по организации учебного процесса на занятиях по боевой подготовке при совершении маршей и ведении учебно-боевых действий в сложных климатических условиях высокогорной местности.
Как сообщили в пресс-службе Южного военного округа,на практических занятиях на полигонах «Камхуд» и «Алагяз» офицеры сдадут нормативы по тактико-специальной, огневой подготовке из стрелкового оружия и вооружения боевых машин, вождению автомобильной и бронетанковой техники с преодолением различных препятствий.
За ходом проведения занятий наблюдают расчеты беспилотных летательных аппаратов с использованием современных комплексов разведки и связи. Практические занятия проводятся днем и ночью на высотах от 1,5 до 2,5 тыс. метров над уровнем моря, в «экстремальных» климатических условиях с температурой окружающего воздуха ниже -20 градусов Цельсия и порывах ветра, достигающего более 15 метров в секунду.
В учебных мероприятиях задействовано более 150 военнослужащих около 30 единиц вооружения и военной техники, в том числе современные комплексы связи, разведки и военно-транспортные вертолеты армейской авиации Ми-8МТ.