Իսրայելը չի հրաժարվի Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջանին արտահանձնումը թույլ չտալու փորձերից
Իսրայելի պաշտոնական դիրքորոշումն է՝ թույլ չտալ, որպեսզի Բելառուսն Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջանին արտահանձնի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց Մինսկում Իսրայելի փոխդեսպան Յուլիա Ռաչինսկի-Սպիվակովան:
Դիվանագիտական առաքելության ներկայացուցչի խոսքով՝ իսրայելական կողմը Բելառուսի եւ Ռուսաստանի գործընկերների հետ (Լապշինը նաեւ ՌԴ քաղաքացի է) շարունակելու է այդ ուղղությամբ ջանքերը:
Նա հիշեցրեց, որ դեսպանատունն իրավասու չէ միջամտել իրավաբանական գործընթացին, կարող է միայն խորհրդատվական ծառայություններ մատուցել Ալեքսանդր Լապշինին: «Որքանով տեղյակ ենք, Լապշինի փաստաբանները վերաքննիչ բողոք են ներկայացնելու դատախազության որոշման դեմ»,- նշեց դեսպանության ներկայացուցիչը:
Դեկտեմբերի կեսին Լապշինը, որը նաեւ ՌԴ քաղաքացի է, Մինսկում ձերբակալվել էր Ադրբեջանի հարցումով, որտեղ նրան ԼՂՀ այցելության համար ընդգրկել էին «սեւ ցուցակում»։ Լապշինը, սակայն, 2015-ին Վրաստանի տարածքով եւ Ուկրաինայի քաղաքացու անձնագրով մտել էր Ադրբեջան այն բանի շնորհիվ, որ նրա անվան գրության մեջ տառի տարբերություն կա։ Ուկրաինական անձնագրում գրված է «Օլեկսանդր»։  Դրանից հետո Ադրբեջանը բլոգերի նկատմամբ միջազգային հետախուզում էր սկսել «Պետական սահմանի մասին» օրենքի խախտման հոդվածով։
Հունվարի 17-ին Բելառուսի դատախազությունը որոշել է բավարարել Ալեքսանդր Լապշինի արտահանձնման մասին Ադրբեջանի իշխանությունների հայցը: Հատկանշական է, որ շուրջ երկու բելառուսական դատախազությունը թաքցրել է այդ տեղեկությունը:

Israel to continue efforts not to allow blogger’s extradition to Azerbaijan, for visiting Karabakh
Israel’s official position is not to permit Belarus to extradite Israeli citizen Alexander Lapshin to Azerbaijan.
STEPANAKERT, JANUARY 23, ARTSAKHPRESS: Israel’s deputy chief of mission in the Belarusian capital city of Minsk, Julia Racinski-Spivakova, told the aforementioned to NEWS.am.
In her words, Israel will continue the respective efforts, together with its associates of Belarus, and Russia—since blogger Lapshin is also a Russian citizen.
Racinski-Spivakova recalled however, that the Israeli embassy in Minsk is not empowered to intervene in the legal process, and therefore it solely can provide consulting services to the blogger, who is in custody in Belarus.
“As far as we know, Lapshin’s attorneys will be filing an appeal against the decision of the [Belarus] prosecutor’s office,” added the Israeli embassy official.
After his visits to Nagorno-Karabakh (Artsakh) in 2011 and 2012, famous blogger Alexander Lapshin was “blacklisted” by Azerbaijan.
In June 2016, however, he paid a visit to Azerbaijan, but with a Ukrainian passport. Subsequently, he issued several articles criticizing the Azerbaijani authorities. Afterward, the Azerbaijani authorities issued an international search for this famous blogger.
On December 15, 2016, he was detained in the Belarus capital city of Minsk, and based on this international search.
Baku demands his extradition to Azerbaijan, and for visiting Artsakh.
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov, however, had spoken against such extradition.
The US Department of State also had reflected on this matter.
And on January 17, the Prosecutor’s Office of Belarus decided to grant the Baku authorities’ request for Alexander Lapshin’s extradition to Azerbaijan. It is noteworthy, however, that the prosecutor’s office had concealed this information for about two days.