Ամերիկահայերը բողոքել են Լապշինի արտահանձնման դեմ
Վաշինգթոնի եւ Նյու Յորքի հայերը Բելառուսի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների առջեւ ակցիաներ են անցկացրել՝ Իսրայելի քաղաքացի, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին անհապաղ եւ անվերապահորեն ազատելու պահանջով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հունվարի 30, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Բողոքի ակցիաները հունվարի 29-ին կազմակերպել են Վաշինգթոնում եւ Նյու Յորքում ANCA-ի գրասենյակները: Բելառուսի դեսպանատների մոտ համանման ակցիաներ են անցկացվում ամբողջ աշխարհում:
Ներկայումս Լապշինին Ադրբեջան արտահանձնում է սպասում այն պատճառով, որ նա չճանաչված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն է այցելել՝ առանց Ադրբեջանի իշխանությունների հետ համաձայնեցնելու, եւ այն բանից հետո, երբ քննադատել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի բռնապետական ռեժիմը
«Մենք վճռականորեն դատապարտում ենք ազատ եւ անկախ Լեռնային Ղարաբաղ այցելող լրագրողներին եւ մարդկանց լռել ստիպելու ցանկացած փորձ»,- ասել է ANCA-ի արեւելյան գրասենյակի նախագահ Սթիվ Մեսրոպյանը:
«Ադրբեջանը եւ Բելառուսը Եվրոպայի վերջին բռնապետություններից երկուսն են, մեզ համար բացարձակապես անընդունելի է մարդու իրավունքների խախտումների եւ Արցախի ժողովրդավարական հանրապետությանը աջակցություն հայտնելու մասին լրագրողներին լռել ստիպելը: ԱՄՆ իշխանություններին կոչ ենք անում այս հարցում ուժեղ դիրք գրավել՝ ի նշան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հետ համերաշխության»,-ասել է նա:
«Մենք այսօր այստեղ ենք հավաքվել ի նշան պարոն Լապշինի եւ հարյուրավոր այլ լրագրողների հետ համերաշխության, որոնց նախագահ Ալիեւի բռնապետական ռեժիմը հարկադրում է լռել: Լրատվամիջոցների ազատությունը ցանկացած ժողովրդավարության անկյունաքարերից մեկն է: Ադրբեջանի կառավարությունը հույս ունի Լապշինի արտահանձնմամբ վերջ տալ Արցախում իրադարձությունների ապագա ազատ եւ անխոչընդոտ լուսաբանմանը, որը վտանգավոր նախադեպ է, եւ մենք այն ուղղակի անընդունելի ենք համարում»,- հայտարարել է Հայկական երիտասարդական ֆեդերացիայի նախագահ Արամ Թրամբլյանը:

Армяне Америки выразили протест в связи с экстрадицией блогера Лапшина
Армяне Вашингтона и Нью-Йорка провели акции протеста перед дипломатическими представительствами Беларуси с требованием немедленно и безоговорочно освободить гражданина Израиля, блогера Александра Лапшина.
СТЕПАНАКЕРТ, 30 января АРЦАХПРЕСС - Акции протеста были организованы офисами Армянского национального комитета в Вашингтоне и Нью-Йорке 29 января. Подобные протесты проходят у посольств Беларуси по всему миру.
В настоящее время Лапшину грозит экстрадиция из Беларуси в Азербайджан за то, что он посетил непризнанную Нагорно-Карабахскую республики без согласования с азербайджанскими властями и после того, как критически высказался против диктаторского режима азербайджанского президента Ильхама Алиева.
«Мы самым решительным образом осуждаем любую попытку заставить замолчать журналистов и людей, которые едут в свободную и независимую Нагорно-Карабахскую Республику»,- сообщил председатель восточного офиса АНКА Стив Месропян.
“Азербайджан и Беларусь - две из последних остающихся диктатур Европы, и для нас абсолютно неприемлемо заставить журналистов молчать о правонарушениях в области прав человека и не выразить поддержку свободной и демократической республике Арцах. Мы также призываем правительство Соединенных Штатов занять сильную позицию по этой проблеме в знак солидарности с народом Нагорно-Карабахской Республики”.
“Мы собрались здесь сегодня в знак солидарности с г-ном Лапшиным и с сотнями других журналистов, которых заставляет молчать диктаторский режим президента Алиева. Свобода СМИ - одна из краеугольных камней любой демократии. Экстрадиций Лапшина, правительство Азербайджана надеется положить конец будущему свободному и беспрепятственному освещению событий в Арцахе – опасный прецедент, который мы просто не можем принять»,- заявил председатель Армянской молодежной федерации Арам Трамблян.